InsERT S.A.

Aktualności prawne

Co z tym KSeFem?

26.01.2024
Co z tym KSeFem?

W dniu 19 stycznia 2024 roku Ministerstwo Finansów poinformowało, że termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF zostanie przesunięty.

Wyższa składka zdrowotna w 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 r. niektórzy przedsiębiorcy, zależnie od wybranej formy opodatkowania, będą płacić wyższą składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Wzrost składek ZUS od stycznia 2024

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2024 r. dla przedsiębiorców, którzy nie korzystają z obniżonych składek ZUS, będzie nie niższa niż 4694,40 zł. Oznacza to wzrost składek społecznych w ZUS.

Obowiązkowy KSeF ponownie przesunięty

Wbrew wcześniejszym zapewnieniom rządu, Krajowy System e-Faktur nie stanie się obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców od 1 lipca 2024. Zdaniem Ministerstwa Finansów system zawiera “krytyczne błędy” dotyczące kodu, funkcjonalności oraz wydajności. Jednak zewnętrzny audyt ma dopiero zostać przeprowadzony. Nowa data wejścia obowiązku w życie nie została jeszcze podana.

Odzyskaj nadpłatę ze składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy mają czas do 22 maja 2023, aby złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Podatnicy, którym z rozliczenia wyjdzie nadpłata, mogą złożyć wniosek o jej zwrot do 1 czerwca.

Więcej branż skorzysta z ulgi na ZUS i postojowego

Od 4 maja przedsiębiorcy mogą ubiegać się o umorzenie składek ZUS za marzec i kwiecień oraz świadczenie postojowe. Tarcza antykryzysowa 9.0, oprócz dotychczasowych 46 branż, obejmuje 17 kolejnych sektorów, m.in. sprzedawców detalicznych, fryzjerów i kosmetyczki oraz wypożyczalnie.

Coraz bliżej e-Urząd Skarbowy i Centralny Rejestr Faktur

W połowie 2021 r. zacznie funkcjonować Centralny Rejestr Faktur. Będzie stworzony w oparciu o dane przekazywane przez przedsiębiorców w nowej strukturze plików JPK_V7 z deklaracją. Na początku przesyłanie e-faktur przez platformę Ministerstwa Finansów będzie dobrowolne. Z czasem stanie się obowiązkowe.

Od 2021 zmienią się przepisy dotyczące VAT

Od 1 stycznia 2021 szykują się zmiany w VAT. Pakiet planowanych przepisów obejmuje przede wszystkim korygowanie faktur, eksport, odliczanie podatku VAT, a także doprecyzowanie stosowania JPK_VAT. Zmiany dotyczące Tax Free częściowo wejdą w życie w połowie przyszłego roku. Programy Insertu będą na czas dostosowane do nowych przepisów.

Nowy JPK_VAT obowiązkowy od października

Od 1 października 2020 czynni podatnicy VAT nie będą oddzielnie składać podstawowych deklaracji VAT i plików JPK. Zastąpi je nowy dokument – JPK_VAT z deklaracją. Obowiązek będzie dotyczył mikro, małych, średnich i dużych firm.

Mikrofirmy – co zyskają z tarczą antykryzysową

Samozatrudnieni i mikrofirmy przez trzy miesiące nie zapłacą składek ZUS za siebie i swoich pracowników. Otrzymają też świadczenie postojowe, będą mogły zaciągnąć pożyczkę 5 tys. zł i przez trzy miesiące otrzymywać dofinansowanie wynagrodzenia pracowników.

Tarcza antykryzysowa – zmiany dla księgowych

Zwolnienia ze składek ZUS przez 3 miesiące dla mikrofirm, przesunięcie do 1 czerwca 2020 terminu płatności zaliczek na PIT za marzec i kwiecień, pożyczki dla przedsiębiorców, świadczenie postojowe dla zleceniodawców i samozatrudnionych, obniżenie czynszów dla najemców w galeriach handlowych – to kilka punktów tarczy antykryzysowej, której większość zapisów weszła w życie 1 kwietnia.

Tarcza obejmie sprawy kadrowe

Przepisy w ramach tarczy antykryzysowej wprowadzają zmiany związane ze sprawami pracowniczymi. Przewidują dofinansowanie wynagrodzeń, możliwość modyfikacji warunków zatrudnienia i przedłużenie zasiłku opiekuńczego dla rodziców małych dzieci. Obecnie szacowany koszt wsparcia to w sumie 200 mld zł.

Przesunięty terminy wdrażania PPK w średnich firmach

W związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego przedłużono okresy wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych w średnich firmach, czyli zatrudniających od 50 do 249 pracowników. Poinformował o tym Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który jest odpowiedzialny za wdrażanie PPK.

Biała lista już obowiązkowa

Przedsiębiorca, który płaci swojemu partnerowi biznesowemu, będącemu podatnikiem VAT, kwotę powyżej 15 tys. zł na rachunek spoza białej listy, nie może już zaliczyć tego wydatku na poczet kosztów podatkowych.

Średnie firmy od stycznia w PPK

Już 1 stycznia 2020 r. średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające minimum 50 osób, dołączą do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Korzystając z systemów InsERT GT lub InsERT nexo łatwo poradzisz sobie z nowymi obowiązkami wobec pracowników.

Wiążąca Informacja Stawkowa - kiedy zacznie obowiązywać?

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) będzie wykorzystywana do ustalenia stawki VAT właściwej dla danego towaru lub usługi. Chociaż podatnicy mogą występować już o jej wydanie, zacznie ona obowiązywać dopiero za kilka miesięcy.

Nowy wzór formularzy PIT

PIT-11 będzie uwzględniać wprowadzoną w sierpniu tego roku preferencję dla młodych, z kolei inne formularze – obowiązującą od października nową kwotę zmniejszającą podatek.

Mały ZUS plus – od nowego roku lub nieco później

Rząd planuje, by od początku 2020 r. najmniejsi przedsiębiorcy mogli płacić tzw. Mały ZUS plus. Ich składki będą liczone od dochodu. Z rozwiązania skorzystają firmy, których przychód w 2019 r. nie przekroczy 120 tys. zł, a dochód nie będzie większy niż 6 tys. zł miesięcznie. Takich przedsiębiorców jest około 320 tys. Szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to około 1,3 mld zł rocznie.

Składki ZUS wyższe o 10 procent

Przedsiębiorcy, którzy opłacają obowiązkowe składki ZUS od własnej działalności, muszą przygotować dodatkowe 127 złotych. To efekt dynamicznego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. 

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców

Od 13 października, na mocy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, funkcjonuje Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Kara za brak wpisu może wynieść nawet milion zł. 

500 plus dla małych firm

Przedsiębiorcy osiągający przychody do 10 tys. zł miesięcznie otrzymają od ZUS ulgę podobną do programu 500 plus dla dzieci. To jeden z elementów pakietu przedsiębiorczości, zaproponowanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

W 2020 r. łatwiej odzyskasz zaległości

1 stycznia 2020 r. w życie wejdą nowe przepisy, które pozwolą poszkodowanym kontrahentom skuteczniej dochodzić swoich pieniędzy. Mają one poprawić przede wszystkim płynność finansową mikro, małych oraz średnich firm, którym większe przedsiębiorstwa nie płacą na czas.

Nowa matryca VAT

27.09.2019
Nowa matryca VAT

Od 1 kwietnia 2020 r. zacznie obowiązywać nowa matryca stawek VAT. Wchodzące w życie zmiany mają na celu uporządkowanie obecnego zróżnicowania stawek VAT na podobne produkty. Stan ten powoduje kłopoty interpretacyjne u podatników. 

Faktura tylko na podstawie paragonu zawierającego NIP

Od 1 stycznia 2020 r. wystawianie faktury do paragonu będzie możliwe tylko wówczas, gdy będzie na nim figurował NIP nabywcy. W przeciwnym razie podatnik będzie musiał liczyć się z karami w wysokości nawet 100 proc. kwoty podatku należnego.

Koniec tradycyjnych kas fiskalnych

Tradycyjne kasy fiskalne oraz papierowe paragony mają zniknąć. Podatnicy, którzy z nich korzystają, będą musieli wymienić je na kasy fiskalne online, dzięki czemu zmniejszy się liczba kontroli i obowiązków dla firm. 

Od listopada obowiązkowy split payment

Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje od lipca 2018 roku, jednak do tej pory taki sposób dokonywania transakcji był nieobowiązkowy. Zmieni się to już w listopadzie 2019, kiedy to split payment stanie się obligatoryjny dla najbardziej narażonych na oszustwa branż. 

Przypominamy - obniżka PIT już w październiku!

Najprawdopodobniej już w październiku obniżony zostanie podatek PIT – z 18 do 17%. Na zmianie ma skorzystać, wedle zapewnień rządu, aż 25 milionów podatników – tych, którzy rozliczają się zgodnie ze skalą podatkową, czyli pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i renciści, a także przedsiębiorcy.

Nowy obowiązek raportowania dla księgowych

Resort finansów przygotował projekt ustawy, który rozszerza obowiązek raportowania schematów podatkowych m.in. na księgowych, biegłych rewidentów, notariuszy, banki i doradzających przy optymalizacji podatkowej w transakcjach transgranicznych.  

Problemy z białą listą podatników VAT

1 września na stronie Ministerstwa Finansów (MF) ruszył elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT, który miał ułatwić firmom weryfikację kontrahentów, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego. „Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje jednak na problemy, jakie pojawiły się w związku z tzw. białą listą. 

Bez kar za niezłożenie JPK_VAT w terminie

Ministerstwo Finansów nie będzie karać przedsiębiorców, którzy nie zdążyli wysłać pliku JPK_VAT za lipiec 2019 w terminie (do 26.08), o ile zostanie on dostarczony do 2 września br. 

Mniej podatników skorzysta ze zwolnienia z VAT

Już 1 września 2019 r. ograniczona zostanie możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Nie będą mogli z niego korzystać podatnicy, którzy - bez względu na wysokość sprzedaży - prowadzą sklepy internetowe m.in. z preparatami kosmetycznymi, komputerami czy sprzętem gospodarstwa domowego.

Rejestrujesz się jako podatnik VAT-UE? Fiskus sprawdzi, czy istniejesz

Przedsiębiorcy rejestrujący się jako płatnicy VAT-UE muszą liczyć się z kontrolą urzędu skarbowego, który będzie starał się różnymi sposobami zweryfikować deklarowane przez nich miejsce siedziby firmy.

Niższy podatek, niższe koszty pracy

Obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 procent dla wszystkich podatników oraz dodatkowe zmniejszenie PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów – z tych rozwiązań, przewidzianych w nowej ustawie rządowej, ma skorzystać ponad 25 milionów Polaków, w tym przedsiębiorców. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 października 2019 r. 

Nowelizacja VAT - małe firmy bez przepisów przejściowych

Mali przedsiębiorcy, prowadzący w sieci sprzedaż elektroniki (komputerów, telefonów czy sprzętu domowego) od 1 września będą musieli rozliczać podatek od towarów i usług. Ustawodawca nie przewidział dla nich bowiem przepisów przejściowych.   

JPK_VAT: Wszystkie deklaracje w jednym pliku

JPK_VAT stanie się wkrótce jedynym plikiem, wysyłanym elektronicznie przez firmy do urzędu skarbowego. Nowelizacja obejmie od 1 stycznia największe przedsiębiorstwa, a kolejne dołączą do nich od lipca 2020.

E-deklaracje lokalne - ułatwienie dla przedsiębiorców

Ministerstwo opublikowało projekty rozporządzeń, które mają umożliwić podatnikom przesyłanie deklaracji na podatki od nieruchomości drogą elektroniczną. Rozwiązanie będzie szczególnie korzystne dla przedsiębiorców, którzy posiadają nieruchomości na terenie kilku gmin.

Fiskus ostrzeże przedsiębiorcę przed karuzelą VAT

Ministerstwo Finansów (MF) będzie stosowało specjalne ostrzeżenia wobec firm zagrożonych nieświadomym udziałem w karuzeli VAT – tak wynika ze słów Pawła Cybulskiego, zastępcy szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Coraz gęstsze sito podzielonej płatności

Rząd planuje sankcje za unikanie split paymentu. Jeśli przedsiębiorca za towar lub usługę objętą mechanizmem podzielonej płatności zapłaci z jego pominięciem, nie będzie mógł odliczyć wydatku od przychodów. Będą też ułatwienia, m.in. środki z rachunku VAT będzie można zużyć na podatek dochodowy, akcyzę i składki ZUS.

Rozliczysz 100% kosztów auta, nawet bez ewidencji

Luka w nowych przepisach pozwoli małym firmom odliczyć 100% wydatków na paliwo oraz utrzymanie samochodu.

W planach kolejne ułatwienia dla drobnego biznesu

Szykują się kolejne zmiany przepisów dotyczące małych i średnich firm. Szczególnie dotyczyć będą osób, które prowadzą biznes indywidualnie. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce ograniczyć obciążenia regulacyjne, które m.in. utrudniają dziedziczenie firmy. Planowana data wejścia w życie tych zmian to 1 czerwca 2019.

Jesienią nowe przepisy o zatorach płatniczych

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii deklaruje, że już kończy prace nad ustawą o zatorach płatniczych. Ma ona lepiej chronić małych przedsiębiorców i pomóc im w utrzymaniu płynności finansowej. Duże firmy będą miały 60 dni, a administracja 30 dni na realizację płatności wobec mniejszych podmiotów. Ustawa ma wejść w życie do jesieni tego roku.

MSP jeszcze poczekają na zamówienia publiczne

Rząd pracuje nad nowelizacją prawa zamówień publicznych. Ma być ono bardziej przyjazne dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz bardziej otwarte na produkty innowacyjne. Według zapowiedzi, nowe przepisy mogą wejść w życie w połowie roku.

Powstanie jedna baza podatników VAT

Ministerstwo Finansów planuje stworzenie wykazu podatników VAT. Ma on pomagać przedsiębiorcom w weryfikacji kontrahentów i zapobiegać wyłudzeniom VAT. Projekt przewiduje też, że przelewy przekraczające 15 tys. zł będą musiały trafiać na rachunki wskazane w wykazie.

Wymiana kas fiskalnych online odroczona

Przesunął się termin obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online. Pierwsze takie kasy pojawią się z początkiem 2020 r. i będą je musiały wprowadzić m.in. stacje benzynowe i warsztaty samochodowe.

Podzielona płatność obowiązkowa dla niektórych branż

Ministerstwo Finansów prawdopodobnie uzyska zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie obligatoryjnego split paymentu w niektórych branżach, m.in. w handlu elektroniką i w budowlance. Nowe zasady mogłyby zacząć obowiązywać już za miesiąc.

Ulga podatkowa nawet dla spóźnialskich

Zniknął warunek złożenia zeznania podatkowego do 30 kwietnia, by skorzystać z ulgi przy rozliczaniu dochodów wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem albo jako samotny rodzic.

Niższe składki ubezpieczeń społecznych

Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, których roczny przychód nie przekroczył 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia z grudnia poprzedniego roku, będą mogli opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od niższej niż dotychczas podstawy wymiaru. Wysokość składki będzie uzależniona od osiągniętego przychodu z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.  

Podatek u źródła – zmiany w rozliczaniu

Sejm uchwalił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. W ramach nowych regulacji największe zmiany czeka podatek u źródła.

Dla kogo PIT-11 za 2018 r.?

Ministerstwo Finansów zmodyfikowało grupy podatników, które w 2019 roku otrzymają informacje o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, czyli PIT-11.

Od 2019 r. stratę podatkową do 5 mln zł rozliczysz jednorazowo

Od 2019 r. każdy przedsiębiorca zyska możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł. Jednocześnie nadal będzie można wybrać rozliczanie straty na dotychczasowych zasadach, tj. przez pięć kolejnych lat podatkowych. 

Elektronizacja akt pracowniczych - oszczędności dla firm

1 stycznia 2019 r. wejdą w życie nowe przepisy, dotyczące przechowywania akt zatrudnianych osób. Obowiązek prowadzenia tego typu archiwów skróci się z 50 do 10 lat. Dokumentację będzie można ponadto gromadzić w wersji cyfrowej, co ma przyczynić się do znaczących oszczędności.

Zwolnienia podatkowe dla firm na terenie całej Polski

Od 5 września b.r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej, udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Docelowo ma ono zastąpić dotychczasowe przepisy strefowe. Nowe regulacje pozwolą skorzystać z pomocy publicznej wszystkim przedsiębiorcom, którzy inwestują w swoje firmy na terenie całej Polski, a nie, jak dotychczas, tylko na terenach specjalnych stref ekonomicznych.

Mały podatnik CIT w 2019 r.

Poznaliśmy limit przychodów, który pozwoli uznać podatnika za „małego” w podatku dochodowym od osób prawnych w 2019 r. Małymi podatnikami CIT będą te podmioty, u których wartość sprzedaży, wraz z kwotą podatku VAT, nie przekroczyła kwoty 1,2 mln euro (5 135 000 zł).

Sejm chce uprościć życie MŚP

Sejm uchwalił kilkadziesiąt zmian, których celem jest ułatwienie życia firmom z sektora MŚP. Przepisy te należą do pakietu 100 zmian dla firm oraz Konstytucji Biznesu. Większość nowych rozwiązań ma obowiązywać od 2019 roku, a niektóre od 2020 i przełożyć się na oszczędności sięgające nawet 4 mld złotych w ciągu 10 lat.

Deklaracja VAT w formacie JPK

Rada Ministrów podejmie prace nad nowelizacją ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, przewidującą zastąpienie obowiązku składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K obowiązkiem przesyłania nowej deklaracji w formie pliku JPK. Rozbudowane pliki JPK będą zawierać nowe dane, pozwalające wyeliminować deklaracje VAT, w szczególności zaś deklaracje VAT-7 i VAT-7K.

Oddzielne systemy podatkowe

Osoby, które prowadzą własną działalność oraz te uzyskujące dochód z pracy etatowej będą miały oddzielne systemy podatkowe. Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami w tym zakresie. 

Przedsiębiorcy stracą na sprzedaży samochodów

Zbycie niezamortyzowanego pojazdu przestanie być korzystne podatkowo. Niezależnie od tego, ile kosztował samochód, firma nie będzie mogła odliczyć więcej niż 150 tys. zł – takie postanowienie pojawiło się na ostatnim etapie prac legislacyjnych nad projektem nowelizacji ustawy o PIT i CIT.

Podatki 2019 – co się zmieni?

Preferencyjne opodatkowanie dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej, podatek exit tax oraz zmiana przepisów o cenach transferowych – to niektóre z rozwiązań zawartych w projekcie kompleksowej nowelizacji ustaw podatkowych, wobec którego sprawozdanie przyjęła sejmowa komisja finansów. Zmiany mają wejść w życie w 2019 roku.

Nie będzie powrotu do niższych stawek VAT

Przed końcem 2018 roku Ministerstwo Finansów ma ogłosić projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, zakładający utrzymanie stawek 23% i 8%, nową matrycę stawek VAT, a także odejście od stosowania PKWiU 2008.

Pieczątki w urzędach będą nieobowiązkowe

W niemal 170 aktach prawnych zniesione zostaną wymogi dotyczące stosowania pieczątki przez obywateli oraz przedsiębiorców – zapowiedziało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W ten sposób, załatwiając sprawy w urzędzie, będzie można wybierać między pieczątką i np. elektronicznym sposobem potwierdzenia danych. Zmiany mają zostać wprowadzone do lipca 2019 r.

Koniec z JPK_VAT

21.08.2018
Koniec z JPK_VAT

JPK_VDEK to nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego, którą przedsiębiorcy będą musieli składać od przyszłego roku fiskusowi. Plik zastąpi JPK_VAT.

Małe firmy muszą wysyłać JPK na żądanie fiskusa

Od 1 lipca 2018 r. organy podatkowe mogą żądać od mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców przekazywania ksiąg i dowodów księgowych w postaci plików JPK. Obowiązek ten dotyczy firm prowadzących księgowość w formie elektronicznej.

Składka ZUS będzie zależna od przychodu

Większe oszczędności, poprawa rentowności oraz lepsze perspektywy rozwoju – takie korzyści dla małych firm przewiduje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w związku z ustawą obniżającą składki na ubezpieczenie społeczne osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Jej projekt został w zeszłym tygodniu skierowany do konsultacji publicznych.

Obowiązkowe rejestrowanie czynności przetwarzania danych

Rejestr czynności przetwarzania danych jest obowiązkowym elementem dokumentacji ochrony danych, którą prowadzić powinien administrator lub jego przedstawiciel.

Zabezpieczanie i dokumentacja ochrony danych osobowych

RODO odchodzi od podawania konkretnych środków zabezpieczenia danych osobowych. Wprowadza w zamian podejście oparte na ryzyku, wynikającym z ich przetwarzania.

Przetwarzania danych zgodnie z prawem - RODO

Zgody na przetwarzanie danych osobowych powinny być wyrażone według szczegółowych warunków.

Definicje związane z przetwarzaniem danych osobowych – RODO

Rozporządzenie RODO wprowadza na swoje potrzeby odpowiednie definicje związane z przetwarzaniem danych osobowych.

RODO - co narzuca i jakie sankcje wprowadza

RODO nie precyzuje dokładnie czynności, jakie mają podjąć przedsiębiorcy, a jedynie nakreśla wytyczne, na które należy zwrócić uwagę w zakresie przetwarzania danych osobowych.

Od kiedy i dla kogo RODO

25 maja 2018 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U. UE L 119/1). Tzw. RODO znacząco wpłynie na zagadnienie możliwości przetwarzania danych osobowych oraz ich ochrony. 

Aplikacja zamiast kasy fiskalnej?

Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli fiskalizować swój obrót na telefonie, tablecie lub innych podłączonych do internetu urządzeniach, o ile zainstalują na nich odpowiednią aplikację – wynika z przyjętego przez rząd projektu nowelizacji przepisów, w tym ustawy o VAT. Branże, które skorzystają z tego rozwiązania, zostaną wskazane w rozporządzeniu ministra finansów. 

Nie będzie wzrostu ZUS po dwóch latach

Ministerstwo Rozwoju zmienia projekt o tzw. mikro ZUS. Najistotniejszą poprawką jest podwyższenie podstawy, od której trzeba będzie płacić daninę na ubezpieczenie społeczne – z 200 do 600 zł. 

Umowa na czas określony? Tylko w uzasadnionym przypadku

Kontrakt na czas określony będzie można zawrzeć wyłącznie we wskazanych sytuacjach, a jego rozwiązanie będzie wymagało wyjaśnień i konsultacji -przewiduje projekt nowego kodeksu pracy.

Faktura wyłącznie w oparciu o paragon z NIP-em

Przedsiębiorcy, którzy wystawią fakturę na podstawie paragonu niezawierającego numeru NIP nabywcy, będą musieli zapłacić podwójny podatek – wynika z nowelizacji ustawy o VAT. Przepisy mają wejść w życie od 1 lipca b.r.

Nowa platforma wsparcia dla MŚP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uruchomiła Centrum Rozwoju MŚP. Jego zadaniem będzie dostarczanie mikro-, małym oraz średnim firmom usług doradczych, informacyjnych, szkoleniowych i kooperacyjnych, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komunikacji.

Łatwiejszy sposób podpisywania JPK_VAT

Mikroprzedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na przesłanie fiskusowi pierwszego JPK_VAT. Plik mogą uwierzytelnić podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub – od niedawna - podając tzw. dane autoryzujące. Opcja ta jest dostępna również w naszych programach.

Szybszy i wygodniejszy KRS dla przedsiębiorców

Sejm uchwalił przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy, mające znacząco ułatwić przedsiębiorcom współpracę z Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS). Dzięki nowym regulacjom niemal wszystkie sprawy, związane z KRS, przedsiębiorca będzie mógł załatwić internetowo. 

Zmiany w podatkach - ułatwienia dla MŚP

Ministerstwo przedsiębiorczości i technologii zapowiada, że w styczniu 2019 roku wejdą kolejne zmiany w podatkach, skierowane przede wszystkim do sektora MŚP. W planach jest m.in. likwidacja wielu obowiązków biurokratycznych, utrudniających firmom funkcjonowanie.

PIT-11: wysokie kary dla pracodawców za opóźnienia

Pracodawcy mają czas do 28 lutego na przekazanie pracownikom informacji PIT-11 za 2017 rok. Niedotrzymanie tego terminu może skutkować nałożeniem wysokiej kary finansowej.

Prawa małych i średnich firm lepiej chronione

Sejm uchwalił ustawę, na mocy której powołany zostanie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jego zadaniem będzie ochrona praw i pomoc najmniejszym firmom. To kolejna propozycja z pakietu Konstytucji Biznesu, która wejdzie w życie.

KAS może zablokować Ci konto bez podania przyczyny

Ministerstwo Finansów uczyniło duży krok w kierunku skuteczniejszej walki z wyłudzeniami VAT. Dzięki tzw. ustawie o STIR, która weszła w życie 13 stycznia, Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła blokować konta przedsiębiorców, na których odnotowane zostaną podejrzane transakcje.

Działalność gospodarcza będzie wyłączona z PIT

Ministerstwo Finansów planuje uprościć ustawę o PIT i podzielić ją na trzy części: o podatkach osobistych, działalności gospodarczej oraz zyskach kapitałowych – informuje Puls Biznesu.

Zmiany w podatkach – co musisz wiedzieć?

Przedstawiamy najważniejsze z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorców zmiany w podatkach, wchodzące w życie w 2018 roku.

Rząd stawia na płatności bezgotówkowe

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy, która ma przyczynić się do zastąpienia części transakcji gotówkowych kartami, przelewami, blikiem i płatnościami mobilnymi. Efektem zmian ma być szybki i wygodny dostęp do cyfrowych rozwiązań.

JPK zasili rejestr faktur

Centralny Rejestr Faktur powstanie w połowie przyszłego roku na podstawie danych, które będą spływały od przedsiębiorców w Jednolitych Plikach Kontrolnych. Na razie Ministerstwo Finansów nie planuje utworzenia odrębnej bazy do przechowywania faktur.

Elektroniczne akta wypierają papier

Pracodawcy będą mogli przechowywać akta pracowników w formie elektronicznej, a jeśli zdecydują się na papier – trzymać je 10 lat. Takie zmiany planuje wprowadzić rząd od 1 stycznia 2019 r.  

Kolejny pakiet uproszczeń dla MSP

Ponad 50 ułatwień dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw zawiera projekt przepisów o uproszczeniach w prawie podatkowym i gospodarczym, skierowany do konsultacji społecznych. Ma to przynieść przedsiębiorcom co najmniej 3,8 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat.

Składki jednym przelewem i na jedno konto

Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy będą jednym przelewem opłacać wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne. Płatności trafią na ich indywidualne konta. ZUS już wysyła numery, dlatego przedsiębiorcy powinni sprawdzić, czy ma ich aktualne dane adresowe. Bez tego opłacenie składek nie będzie możliwe.

Faktura tylko z NIP-em na paragonie

Planowana jest zmiana przepisów dotyczących wystawiania faktur dla firm. Jeśli regulacje wejdą w życie, przedsiębiorca będzie mógł pobrać fakturę tylko na podstawie takiego paragonu, na którym będzie widniał jego NIP.

Szybszy zwrot VAT dla mikrofirm budowlanych

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zwroty zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej będą realizowane nawet do 15 dni. Skrócenie terminu będzie możliwe wyłącznie po zweryfikowaniu prawidłowości zwrotu.

Wyższy limit jednorazowej amortyzacji

Resort finansów przedstawił projekt zmian w podatkach dochodowych, których celem jest uszczelnienie systemu podatkowego. Projekt przewiduje także pewne ułatwienia dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą – podwyższenie limitu jednorazowej amortyzacji.

Zgłosisz aktualizację danych przez portal podatkowy

Od 1 czerwca 2017 przedsiębiorcy mogą składać niektóre zgłoszenia aktualizacyjne i wnioski za pośrednictwem portalu podatkowego. Dotyczy to dokumentów, o których wspomina ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Wsparcie dla księgowych, czyli o nowym KSR

Opublikowany został Krajowy Standard Rachunkowości numer 11. Jego celem jest pomoc w stosowaniu przepisów ustawy o rachunkowości dotyczących środków trwałych.

Bank pomoże odzyskać środki

Będzie można łatwiej odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na niewłaściwe konto. Bank będzie mógł udostępnić dane właściciela rachunku, który mimo wezwań, nie zwróci środków.

Niższe składki ZUS dla mikroprzedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju przygotowało i opublikowało projekt ustawy zmniejszający obciążenia składkami na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców o niskich przychodach. Resort prognozuje, że z rozwiązań skorzysta blisko 200 tys. firm.

Lista podatników VAT wykreślonych z rejestru

Resort Finansów planuje stworzenie wykazu podmiotów, którym odmówiono rejestracji jako podatników VAT, których wykreślono z rejestru oraz do niego przywrócono. Odpowiedni projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych.

Małe firmy z nowymi ulgami

Rząd planuje kolejne udogodnienia dla najmniejszych firm. Ulgi dla tych, które mają niskie dochody miesięczne, będą dotyczyć zarówno składek ZUS, jak i podatków. Nowe rozwiązania mają być wprowadzone 1 stycznia 2018 r.

Wysyłka JPK bez podpisu kwalifikowanego

Umożliwienie posługiwania się podpisem potwierdzonym profilem zaufanym przy przesyłaniu JPK – to jeden z celów nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu przesyłania ksiąg podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Konstytucja Biznesu coraz bliżej

Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji Prawo przedsiębiorców – najważniejszą ustawę z pakietu Konstytucji Biznesu. Będzie to główny akt prawny określający warunki prowadzenia biznesu w Polsce, który zastąpi ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Sprawdzisz, czy kontrahent nie zalega z podatkami

Przedsiębiorca będzie mógł bezpłatnie sprawdzić, czy jego potencjalny kontrahent nie ma zaległości podatkowych. Umożliwi to Rejestr Należności Publicznoprawnych, którego utworzenie przewiduje projekt ustawy w sprawie ułatwienia dochodzenia wierzytelności.

Będzie nowa ulga inwestycyjna dla firm

Przedsiębiorcy będą mogli dokonać jednorazowej amortyzacji na kwotę do 100 tys. zł rocznie, oszczędzając w ten sposób nawet 17,7 tys. zł. Taką propozycję przygotowały Ministerstwa Rozwoju i Finansów.

Rachunki pod kontrolą fiskusa

Ministerstwo Finansów planuje stworzenie Centralnej Bazy Rachunków. Rejestr ma pomóc w kontroli karnoskarbowej i w wykrywaniu oszustw podatkowych. Obecnie trwają konsultacje społeczne.

Badanie wpływu na MSP przy tworzeniu nowych ustaw

W Sejmie trwają prace nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zakłada on, że w procesie tworzenia prawa będzie brany pod uwagę jego wpływ na mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Będą nowe zasady obliczania zaliczek na PIT

Od 1 stycznia 2017 r. ulega zmianie sposób obliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Płatnicy i podatnicy rozliczą kwotę wolną od podatku ostatecznie dopiero w zeznaniu rocznym. To efekt nowelizacji ustawy o PIT wprowadzającej nową kwotę wolną.

Nowy dowód księgowy w podatkowej KPiR

Ministerstwo Finansów zmienia przepisy odnośnie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z początkiem 2017 r. katalog dowodów zostanie poszerzony o dokument dotyczący zmniejszenia kosztów (zwiększenia przychodów) z tytułu nieprawidłowo dokonanej płatności.

Wylegitymujesz się komórką

Od połowy przyszłego roku będzie można posługiwać się mobilnym dowodem osobistym. Następne w kolejce czekają prawo jazdy, dowody rejestracyjne pojazdów i ubezpieczenia OC.

Jeden przelew do ZUS na indywidualny rachunek

Wszystkie należności, do których poboru zobowiązany jest ZUS, będzie można od 2018 r. regulować jednym przelewem, na indywidualny rachunek płatnika składek. Projekt zmian w tym temacie przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nadchodzi dobry czas na innowacje

Możliwość korzystania z większych ulg na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz inne rozwiązania premiujące działalność innowacyjną – takie zmiany przewiduje uchwalona przez Sejm tzw. mała ustawa o innowacyjności.

Będą nowe zasady dotyczące kilometrówki

W Sejmie pojawił się projekt zmiany ustawy o transporcie drogowym. Jego celem jest przeniesienie do ustawy sposobu ustalania i wysokości kosztów używania do celów służbowych pojazdów, które nie są własnością pracodawcy.

Zawarcie umowy e-mailem? To już możliwe

Weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego. Części umów nie trzeba już zawierać pisemnie. Wystarczy e-mail, SMS czy nagranie dźwiękowe.

Twórcy i artyści zapłacą niższy PIT

Od 1 stycznia 2017 r. mają zostać przywrócone nielimitowane 50-procentowe koszty uzyskania przychodów m.in. dla architektów, muzyków, aktorów i dziennikarzy. Projekt zmian w tym temacie przedstawiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Akta pracowników przechowasz elektronicznie

Ministerstwo Rozwoju opublikowało projekt założeń ustawy, która skraca okres przechowywania akt pracowniczych oraz umożliwia ich elektronizację. Ustawa ma powstać w ramach dokumentu „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców”. Zmiany mają wejść w życie w 2018 r.

Więcej małych firm rozliczy się ryczałtowo

Od przyszłego roku więcej firm będzie mogło ryczałtowo rozliczać podatek od przychodów ewidencjonowanych i prowadzić uproszczoną księgowość. Ministerstwo Rozwoju zamierza w ten sposób zwiększyć aktywność gospodarczą małych przedsiębiorców.

Będą nowe wzorce deklaracji VAT

Zmieniają się przepisy dotyczące zasad rozliczania i zapłaty VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych. W związku z tym Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić nowe wzory deklaracji VAT.

Niższy CIT dla małych firm

Zmianę stawki CIT z 19 proc. do 15 proc. dla małych podatników i dla podatników rozpoczynających działalność – takie zmiany od 1 stycznia 2017 r. przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym.

Informacja o ewidencji VAT już obowiązkowa

Już od 1 lipca 2016 r. czynni podatnicy VAT będą zobowiązani do przekazywania ministrowi finansów informacji o prowadzonej ewidencji VAT w formacie JPK.

Nowe firmy zapłacą wyższy ZUS

Rząd zapowiada, że w 2017 r. podniesie wysokość wynagrodzenia minimalnego. Oznacza to, że automatycznie wzrośnie też ulgowa składka ZUS dla nowych firm.

Nowe regulacje przy płaceniu kartą

Ministerstwo Finansów planuje zwiększyć bezpieczeństwo płatności elektronicznych. Klienci będą mogli używać jednego nośnika do wszystkich transakcji.

Nowa odsłona pełnomocnictw ogólnych
Od 1 lipca 2016 r. płatnik będzie mógł upoważnić biuro rachunkowe lub doradcę podatkowego do działania w jego imieniu we wszystkich sprawach podatkowych.
W przyszłym roku będzie nowa KŚT 2016

W ubiegłym tygodniu Rządowe Centrum Legislacji udostępniło projekt rozporządzenia wprowadzającego od 1 stycznia 2017 r. nową Klasyfikację Środków Trwałych.

Płatność gotówką do 15 tys. zł
Firmy, które płatności powyżej 15 tys. zł będą dokonywać gotówką, a nie przelewem bankowym, nie będą mogły zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu.
12 zł za godzinę pracy na zlecenie

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje podniesienie minimalnej stawki godzinowej przy umowach zleceniach oraz umowach o świadczenie usług do 12 zł. Projekt ustawy w tej sprawie przeszedł fazę konsultacji społecznych, uzyskując pozytywną opinię pracodawców.

Będą zmiany w rozliczaniu VAT

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów (RM), rząd planuje wprowadzić zmiany w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), Ordynacji podatkowej i Kodeksu karnego skarbowego, które przyczynią się do ograniczenia skali nadużyć w VAT.

Ułatwienia w prowadzeniu podatkowej KPiR

W związku ze zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), jakie wprowadzono 1 stycznia 2016 r., znowelizowano przepisy dotyczące prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Ma to ułatwić realizację obowiązków przy prowadzeniu KPiR wynikających z nowelizacji ustawy o PIT.

Ministerstwo Finansów pomoże wypełnić PIT. Udostępniło specjalny numer telefonu.

Poza odpowiednim narzędziem wspierającym wypełnianie obowiązków związanych z rozliczeniem rocznym, takim jak oprogramowanie, potrzebna jest także wiedza z zakresu rozliczeń. Warto w tym miejscu przypomnieć o możliwości skorzystania z dyżuru telefonicznego Ministerstwa Finansów (MF), w trakcie którego eksperci MF odpowiadają na pytania pytania dotyczące rocznego rozliczenia PIT, m.in. z zakresu działalności gospodarczej. Wspomniany dyżur odbędzie się 28 kwietnia 2016 roku.

Nadchodzi elektroniczna kontrola podatkowa

Zgodnie z nowelizacją Ordynacji podatkowej przedsiębiorcy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych będą zobowiązani, na żądanie organu podatkowego, do przekazywania ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci elektronicznej o ustalonej strukturze (tzw. Jednolity Plik Kontrolny).

Zasady wystawienia faktury zaliczkowej końcowej

Faktura zaliczkowa jest wystawiana klientowi, który zapłacił całość lub część kwoty przed dostawą towaru. Najczęściej wpłacana jest zaliczka, następnie pozostała wartość transakcji. Ale co w sytuacji, gdy klient zapłaci 100%  kwoty. Czy należy wystawić fakturę końcową?

Umowy terminowe będzie można przedłużać do 33 miesięcy

Sejm ograniczył możliwość przedłużania umów na czas określony oraz zmienił długość okresów wypowiedzenia dla tych umów.

Biura rachunkowe mogą być zwolnione z VAT

Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości, jakie pojawiły się po nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym – biura rachunkowe mogą być zwolnione z VAT ze względu na obroty.

Koniec zakazu odliczania VAT od paliwa

Od 1 lipca 2015 r. przedsiębiorca będzie miał prawo odliczenia 50% VAT od zakupu paliwa dla samochodów osobowych używanych do celów mieszanych, czyli zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Tym samym przestanie obowiązywać czasowy zakaz odliczania VAT od tych wydatków.

Co się zmieniło w przepisach dotyczących badań lekarskich?

W kwietniu weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca wstępnych badań lekarskich. Nowe regulacje w pewnych przypadkach zwalniają pracodawcę z kierowania pracownika na takie badania (artykuł 229 K.p. ust. 11 oraz 12). Jeżeli badania są aktualne, a stanowisko i warunki pracy podobne do poprzednich, pracownik nie będzie musiał przechodzić ich ponownie w związku ze zmianą pracy.

Zmiany w zakresie mechanizmu odwrotnego obciążenia

Z dniem 1 lipca 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy VAT, a wraz z nią zmiany w zakresie mechanizmu odwrotnego obciążenia. 

Zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Rządowy projekt zmian dotyczy optymalizacji procesów wymiany informacji między administracją podatkową a płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmiotami niepełniącymi funkcji płatnika obowiązanymi do składania informacji o dochodach (przychodach) osób fizycznych, a także podatnikami i płatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

Zmiany w e-deklaracjach

Od 1 stycznia 2015 r. płatnicy oraz inne podmioty niepełniące funkcji płatnika obowiązane do przekazywania informacji o dochodach osób fizycznych mają obowiązek przesyłania deklaracji, informacji i rocznych obliczeń podatku za osoby fizyczne, np. za pracowników, wyłącznie w formie elektronicznej, w terminie do końca lutego. Dotyczy to następujących deklaracji: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz PIT-40. 

Zmiany w prawach konsumenta

25 grudnia wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta. Zmienią się zasady dotyczące sprzedaży przez Internet, na pokazach, prezentacjach, a także w sklepach tradycyjnych.

Uproszczone sprawozdania finansowe jednostek mikro za 2014

Z dniem 5 września 2014 r. wchodzą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o rachunkowości, które pozwalają jednostkom mikro na sporządzanie uproszczonych sprawozdań finansowych. Nowe regulacje znoszą m.in. obowiązek sporządzania informacji dodatkowej, zestawienia zmian w kapitale,rachunku przepływów pieniężnych i sprawozdania z działalności. Zmienione przepisy mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzonych za rok 2014.

Ministerstwo Finansów uruchamia Portal Podatkowy

Od dziś można korzystać z Portalu Podatkowego będącego częścią serwisu Ministerstwa Finansów. Teraz pod jednym adresem www.portalpodatkowy.mf.gov.pl będzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące podatków. Docelowo portal ma się składać z dwóch części: dostępnej dla wszystkich i zalogowanych.

Koszty użytkowania pojazdów

Od 1 kwietnia 2014 r. wchodzą w życie zmiany w przepisach o podatku VAT związanych z kosztami użytkowania pojazdów. Od tego dnia podatnik, ponosząc wydatki na zakup i eksploatację pojazdów wykorzystywanych zarówno do prowadzenia działalności gospodarczej, jak i w celach prywatnych, w zakresie odliczeń podatku naliczonego