InsERT S.A.

Aktualności prawne

Więcej branż skorzysta z ulgi na ZUS i postojowego

12.05.2021
Więcej branż skorzysta z ulgi na ZUS i postojowego

Od 4 maja przedsiębiorcy mogą ubiegać się o umorzenie składek ZUS za marzec i kwiecień oraz świadczenie postojowe. Tarcza antykryzysowa 9.0, oprócz dotychczasowych 46 branż, obejmuje 17 kolejnych sektorów, m.in. sprzedawców detalicznych, fryzjerów i kosmetyczki oraz wypożyczalnie.

Ulgę ZUS za marzec i kwiecień mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 listopada 2020 i do 31 marca 2021. Jednocześnie odnotowali spadek obrotów o 40 proc. – liczony z jednego z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku w stosunku do poprzedniego miesiąca albo analogicznego miesiąca w roku poprzednim, albo września lub lutego 2020.

Wniosek o ulgę należy złożyć do 30 czerwca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Można wystąpić o zwrot pieniędzy lub zatrzymać je na koncie na poczet przyszłych składek. Na podobnych zasadach przedsiębiorcy mogą ubiegać o świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł. Po tę pomoc należy zgłosić się do 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii, a wniosek trzeba również złożyć elektronicznie przez PUE ZUS.

Tarcza jest szersza

Do tej pory z pomocy mogły korzystać firmy z 46 branż – one będą mogły starać o wsparcie po raz kolejny. Teraz do tego grona dołączyło 17 innych sektorów – te firmy mogą ubiegać się o pomoc tylko za kwiecień 2021. Do określenia, w jakiej branży działają, będzie brany pod uwagę wpis określający przeważającą działalność 31 marca 2021 r.

Nowa wersja tarczy obejmuje dodatkowo takie branże, jak m.in.

  • sprzedaż detaliczna w galeriach handlowych sprzętu komputerowego, telekomunikacyjnego, audiowizualnego, oprogramowania, wyrobów tekstylnych, metalowych, szkła, farb, dywanów, pokryć podłogowych i ściennych, elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, mebli, oświetlenia, sprzętu sportowego, gier, zabawek, kosmetyków, zegarków i biżuterii,
  • wypożyczalnie artykułów użytku osobistego i domowego,
  • firmy wynajmujące maszyny,
  • fryzjerzy i kosmetyczki,
  • pasażerski transport lotniczy.