InsERT S.A.

Aktualności prawne

Mar
09
2018

Faktura wyłącznie w oparciu o paragon z NIP-em

Faktura wyłącznie w oparciu o paragon z NIP-em

Przedsiębiorcy, którzy wystawią fakturę na podstawie paragonu niezawierającego numeru NIP nabywcy, będą musieli zapłacić podwójny podatek – wynika z nowelizacji ustawy o VAT. Przepisy mają wejść w życie od 1 lipca b.r.

Nowelizacja ma na celu powiązanie wystawianej faktury z konkretnym paragonem, tak aby uniemożliwić wystawianie faktur do paragonów, które nie zostały wystawione dla nabywcy żądającego faktury.

Przedsiębiorca, dokonując zakupów na cele firmowe, będzie musiał od razu poprosić o fakturę lub zażądać paragonu, zawierającego NIP. Warto jednak pamiętać, że spora część urządzeń fiskalnych, funkcjonujących obecnie na rynku, nie posiada opcji drukowania paragonu z NIP-em.

Wymiana paragonów pozbawionych numeru NIP na faktury będzie podlegała karze. Sankcja wyniesie 100% podatku wskazanego na takiej fakturze i będzie ją płacił zarówno sprzedawca, który wystawił fakturę, jak i kupujący, który ujął ją w swojej ewidencji.

Dodatkowa sankcja nie będzie jednak nakładana na osoby fizyczne, ponoszące za ten czyn odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.