InsERT S.A.

Aktualności prawne

Konstytucja Biznesu coraz bliżej

28.02.2017
Konstytucja Biznesu coraz bliżej

Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji Prawo przedsiębiorców – najważniejszą ustawę z pakietu Konstytucji Biznesu. Będzie to główny akt prawny określający warunki prowadzenia biznesu w Polsce, który zastąpi ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Projekt zawiera katalog zasad, które urzędnicy będą musieli brać pod uwagę przy rozpatrywaniu spraw przedsiębiorców. Będzie to m.in. zasada, że co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, a także domniemanie uczciwości przedsiębiorcy i przyjazna interpretacja przepisów.

Znajdą się tam również podstawowe zasady tworzenia prawa gospodarczego. Ograniczą one m.in. obciążenia prawne, nałożą na urzędy obowiązek wydawania objaśnień napisanych prostym językiem. Jeśli przedsiębiorca zastosuje się do nich, będzie chroniony, np. w trakcie kontroli.

Poza ogólnymi zasadami Prawo przedsiębiorców zawiera także konkretne rozwiązania, które mają przynieść przedsiębiorcom wymierne korzyści.

Pakiet dla najmniejszych firm
Działalność na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia) nie będzie uznawana za działalność gospodarczą. Co za tym idzie nie trzeba jej będzie rejestrować w urzędzie i płacić comiesięcznych składek. Dodatkowo początkujący przedsiębiorcy przez pierwsze 6 miesięcy działalności będą zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne. Później, jak dotychczas, przez 2 lata będą mogli korzystać z tzw. małego ZUS-u.

Rzecznik Przedsiębiorców
Zostanie powołany Rzecznik Przedsiębiorców, który będzie stał na straży ich praw. Na jego wniosek urzędy będą musiały wyjaśniać najbardziej skomplikowane przepisy. Rzecznik będzie mógł wstrzymać dowolną kontrolę, jeśli zaistnieje uzasadnione podejrzenie, że urzędnicy naruszyli prawo. Do jego zadań będzie także należało wspieranie mediacji miedzy przedsiębiorcami i administracją oraz opiniowanie projektów ustaw dotyczących prowadzenia biznesu.

Załatwianie spraw nie tylko na papierze
Za zgodą przedsiębiorcy niektóre sprawy urzędowe będzie można załatwiać przez telefon, e-mail lub za pomocą innych środków komunikacji.

Likwidacja numeru REGON
W kontaktach z urzędami przedsiębiorca będzie posługiwał się wyłącznie numerem NIP, który stanie się również numerem identyfikacyjnym w rejestrze REGON.

Przewidywany termin wejścia w życie Prawa przedsiębiorców to wrzesień 2017 r.