InsERT S.A.

Aktualności prawne

Lut
05
2019

Podzielona płatność obowiązkowa dla niektórych branż

Podzielona płatność obowiązkowa dla niektórych branż

Ministerstwo Finansów prawdopodobnie uzyska zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie obligatoryjnego split paymentu w niektórych branżach, m.in. w handlu elektroniką i w budowlance. Nowe zasady mogłyby zacząć obowiązywać już za miesiąc.

Według opublikowanego projektu decyzji Komisji Europejskiej, unijni urzędnicy zgodzą się, by obowiązkowa podzielona płatność dotyczyła sektorów, w których wyłudzenia podatku występują najczęściej. Są to m.in. takie wyroby, jak smartfony i telefony, laptopy, paliwo, wyroby ze stali, surowce wtórne, a także roboty budowlane. Z dokumentu wynika, że Polska mogłaby zacząć stosować nowe zasady od 1 marca 2019 do 28 lutego 2022. Po 18 miesiącach rząd musiałby złożyć sprawozdanie z efektów tego rozwiązania i opisać w nim m.in. wielkość obciążeń administracyjnych, kosztów dla firm i średni termin zwrotu VAT.

Split payment został wprowadzony w Polsce w połowie ubiegłego roku i obecnie jest dobrowolny. Jego głównym celem jest zapobieganie wyłudzeniom podatku VAT, większe wpływy do budżetu i utrzymanie płynności finansowej firm. Polega na tym, że nabywca towarów i usług płaci sprzedającemu wartość netto zakupu, a wartość podatku przekazuje na specjalny rachunek VAT.