InsERT S.A.

Aktualności prawne

Oddzielne systemy podatkowe

06.11.2018
Oddzielne systemy podatkowe

Samozatrudnieni zapłacą inny podatek dochodowy od pracujących 

Osoby, które prowadzą własną działalność oraz te uzyskujące dochód z pracy etatowej będą miały oddzielne systemy podatkowe. Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami w tym zakresie.  

Jak mówi Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów, resort planuje wprowadzić w ciągu 2 lat trzy ustawy o podatkach dochodowych.  

- To bardzo prosty PIT, podatek od przedsiębiorców, który obejmowałby wszystkich prowadzących działalność gospodarczą oraz podatek od zysków pasywnych, czyli podatek od zysków osiąganych z kapitału – tłumaczy. 

Najważniejszą zmianą będzie rozdzielenie pod względem podatkowym osób prowadzących działalność gospodarczą oraz tych, które pracujących na umowę o pracę. Obecnie tzw. samozatrudnieni mogą płacić takie same podatki jak pracujący, jednak ich składka na ubezpieczenia społeczne jest zryczałtowana i zazwyczaj niższa niż składka płacona od wynagrodzenia z pracy (przy wyższych dochodach). 

Dyrektor Żukowski wspomina także o „Unified business tax” – podatku, który miałby być nakładany na każdego prowadzącego działalność, niezależnie od jej formy. Różnica polegałaby na sposobie jego obliczania, który byłby uzależniony od skali prowadzonego biznesu. Resort dopuszcza opodatkowanie ryczałtowe drobnej działalności gospodarczej.  

- Ci najmniejsi płaciliby ryczałt, z kolei najwięksi podatek obliczany od zysku z prowadzonej działalności gospodarczej – wyjaśnia. 

Trzecia ustawa ma zaś dotyczyć opodatkowania dochodów pasywnych, czyli podatków od zysków kapitałowych. 

Jak mówi dyr. Żukowski, prace nad ustawami są zaawansowane, jednak ministerstwo nie wychodzi z nimi na razie do konsultacji zewnętrznych. Nie wiadomo też, jakie stawki mają obowiązywać w nowym systemie, jak będą wyglądać obowiązki podatkowe dla przedsiębiorców, ani jak zostanie rozwiązania kwestia składek na ubezpieczenia społeczne.