InsERT S.A.

Aktualności prawne

Coraz bliżej e-Urząd Skarbowy i Centralny Rejestr Faktur

01.12.2020
Coraz bliżej e-Urząd Skarbowy i Centralny Rejestr Faktur

 W połowie 2021 r. zacznie funkcjonować Centralny Rejestr Faktur. Będzie stworzony w oparciu o dane przekazywane przez przedsiębiorców w nowej strukturze plików JPK_V7 z deklaracją. Na początku przesyłanie e-faktur przez platformę Ministerstwa Finansów będzie dobrowolne. Z czasem stanie się obowiązkowe.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, Centralny Rejestr Faktur zacznie działać w połowie przyszłego roku. Jest kolejnym elementem uszczelniania systemu podatkowego: po rozwijanym wciąż Jednolitym Pliku Kontrolnym, wprowadzenia mechanizmu split payment i opublikowaniu Białej listy podatników VAT.

Przez konto w e-Urzędzie Skarbowym podatnik będzie miał dostęp do wszystkich e-faktur, które wystawi za pośrednictwem platformy oraz do tych otrzymanych od kontrahentów, którzy przekazali je tą samą drogą. Obecnie trwają prace nad e-Urzędem Skarbowym. Według założeń, każdy podatnik będzie miał swoje osobiste konto do celów podatkowych. Przez komputer, telefon czy tablet będzie mógł załatwić online sprawy urzędowe dotyczące swoich zobowiązań wobec fiskusa, a także w jednym miejscu będzie mieć komplet informacji, którymi na jego temat dysponuje urząd. Plany przewidują, że w II kwartale 2021 dostęp do e-konta mają otrzymać płatnicy, a w I kwartale 2022 – podatnicy i pełnomocnicy.

Wprowadzenie Centralnego Rejestru Faktur zaleca Komisja Europejska. Do tej pory zrobiły to Włochy, Portugalia, Hiszpania, Czechy, Słowacja, a poza UE – Brazylia, Korea Południowa i Tanzania. W Hiszpanii rejestr działa od 2017. Obejmuje wszystkich podatników VAT składających miesięczne deklaracje, których obrót przekracza 6 mln euro, co w sumie dotyczy około 80 proc. kwot podatku VAT fakturowanego w tym kraju. Z kolei we Włoszech system działający od 2 lat obejmuje 5,5 mln podatników VAT, co przekłada się na około 2 mld e-faktur rocznie.