InsERT S.A.

Aktualności prawne

Średnie firmy od stycznia w PPK

06.12.2019
Średnie firmy od stycznia w PPK

Już 1 stycznia 2020 r. średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające minimum 50 osób, dołączą do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Korzystając z systemów InsERT GT lub InsERT nexo łatwo poradzisz sobie z nowymi obowiązkami wobec pracowników.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny program oszczędnościowy, którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa finansowego Polaków w ramach III filaru systemu emerytalnego. Zebrany kapitał ma być także impulsem do rozwoju krajowej gospodarki.

Jako pierwsi – od 1 lipca 2019 – przystąpili do niego najwięksi pracodawcy, czyli firmy zatrudniające co najmniej 250 osób. Natomiast już od 1 stycznia 2020 r. program obejmie także średnich przedsiębiorców, zatrudniających minimum 50 pracowników.

Użytkownicy systemów Gratyfikant/Rewizor GT lub nexo, posiadający najnowsze wersje tych programów, mogą kompleksowo realizować obowiązki związane z PPK. Aktualizacje z nim związane można pobrać stąd. Jeśli nie posiadasz Abonamentu na ulepszenia, możesz go zakupić w sieci Partnerów InsERT i cieszyć się pełną funkcjonalnością swoich programów.

 

 

Obsługa PPK w programach InsERT

W Gratyfikancie GT/nexo łatwo włączysz naliczanie składek na PPK, a zapisania lub wypisania pracowników z programu dokonasz zbiorczo. Ustalisz też najważniejsze parametry uczestnictwa w PPK, tzn.:

  • określisz instytucję finansową, która będzie odpowiedzialna za prowadzenie programu w Twojej firmie;
  • zdefiniujesz miesiąc, od którego składki dla danego pracownika będą naliczane, a także miesiąc zaprzestania ich naliczania; 
  • ustalisz podstawową wpłatę pracodawcy (obecnie jest to 1,5% wynagrodzenia pracownika) oraz wpłatę dodatkową (jeśli się na taką zdecydujesz);
  • ustalisz wpłatę podstawową pracownika (obecnie 2% wynagrodzenia), a także dodatkowy procent wpłaty (ponad ustawowe 2%).

System pozwoli określić, czy dany pracownik jest uczestnikiem PPK, wybrać miesiąc, w którym dołączył do programu oszczędnościowego (w tym miesiącu przy generowaniu plików zgłoszeniowych do agenta transferowego dane pracownika zostaną pobrane do pliku) oraz określić miesiąc naliczenia pierwszej wpłaty.

W Gratyfikancie możesz też ewidencjonować wydarzenia związane z PPK, takie jak rezygnacja i wznowienie uczestnictwa czy zmiana wysokości stawek procentowych wpłat podstawowych i dodatkowych pracownika i pracodawcy. Wszystkie składniki, które podlegają naliczaniu składki emerytalnej, będą także wpływać na naliczanie wpłat do PPK.

W systemie wygenerujesz także wszelkie niezbędne dokumenty dla pracowników związane z PPK, takie jak:

  • deklaracja o wysokości wpłaty dodatkowej;
  • deklaracja o wysokości wpłaty podstawowej;
  • deklaracja rezygnacji z dokonywania wpłat;
  • informacja o automatycznym wznowieniu wpłat;
  • wniosek o przystąpienie do PPK dla osoby powyżej 55 roku życia;
  • wniosek o wznowienie wpłat do PPK.

Z kolei Rewizor GT/nexo pozwala automatycznie księgować składki na PPK dla pracowników w oparciu o wypłaty z Gratyfikanta.

 

Dowiedz się więcej o programach: