InsERT S.A.

Aktualności prawne

Nowy JPK_VAT obowiązkowy od października

28.08.2020
Nowy JPK_VAT obowiązkowy od października

Od 1 października 2020 czynni podatnicy VAT nie będą oddzielnie składać podstawowych deklaracji VAT i plików JPK. Zastąpi je nowy dokument – JPK_VAT z deklaracją. Obowiązek będzie dotyczył mikro, małych, średnich i dużych firm.

Wszyscy podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT będą składać JPK_VAT w formacie XML do urzędu skarbowego (dotychczas był to szef Krajowej Administracji Skarbowej). Dokument będzie się składał z dwóch części:

  • ewidencyjnej – ewidencja VAT zakupów i sprzedaży (dotychczas w JPK),
  • deklaracyjnej – zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres (dotychczas w deklaracjach VAT-7 i VAT-7K).

Deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie będzie można już składać inaczej, jak przez JPK_VAT. Pozostałe (VAT-12, VAT-8, VAT-10 i VAT-14) składane będą bez zmian.

Dokument można składać poprzez:

  • program księgowy – wersje programów księgowych Insertu w pełni dostosowane do tych przepisów zostaną udostępnione w drugiej połowie września,
  • bezpłatny program e-mikrofirma,
  • narzędzie do generowania i wysyłania JPK_VAT, czyli Klient JPK 2.0,
  • e-bramkę JPK_VAT przy użyciu danych autoryzacyjnych.

Przed wysyłką plik trzeba podpisać używając Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub danych autoryzujących (NIP lub PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia oraz odpowiednia kwota przychodu – w 2020 r. jest to przychód osiągnięty w 2018 r.). Za niezłożenie pliku JPK_VAT, brak korekty błędów lub niezłożenie wyjaśnień grozi kara pieniężna.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 

JPK_VAT w programach Insert

 

W drugiej połowie września wszystkie programy księgowe Insertu zyskają funkcję wysyłki deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Dzięki temu nasi użytkownicy będą mogli wysyłać wymagany JPK_VAT zgodnie z najnowszymi przepisami.

Posiadacze Abonamentu na aktualizacje programów będą mogli pobrać nową wersję zaraz po jej publikacji. Pozostali użytkownicy, aby mieć możliwość wysyłki JPK_VAT z deklaracjami, powinni kupić Abonament wybierając jeden z kilku dostępnych sposobów.