InsERT S.A.

Aktualności prawne

Kwi
25
2018

Aplikacja zamiast kasy fiskalnej?

Aplikacja zamiast kasy fiskalnej?

Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli fiskalizować swój obrót na telefonie, tablecie lub innych podłączonych do internetu urządzeniach, o ile zainstalują na nich odpowiednią aplikację – wynika z przyjętego przez rząd projektu nowelizacji przepisów, w tym ustawy o VAT. Branże, które skorzystają z tego rozwiązania, zostaną wskazane w rozporządzeniu ministra finansów.

Nowe przepisy mają także pozwolić na wystawianie paragonów w innej postaci, niż dotychczas. Zamiast tradycyjnego wydruku, klient będzie mógł np. uzyskać potwierdzenie transakcji w formie elektronicznej, bezpośrednio na swój telefon.

Nie wiadomo jeszcze, które branże będą mogły skorzystać z nowych rozwiązań. Wg Dziennika Gazety Prawnej, w pierwszej kolejności miałyby to być sklepy internetowe oraz przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność.

Koszty, związane z korzystaniem z tzw. kas programowych, także nie są jeszcze znane. Wiele zależy od tego, czy ministerstwo zdecyduje się, podobnie jak w przypadku JPK, udostępnić przedsiębiorcom własną aplikację.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 października 2018 roku. Obowiązek ich stosowania będzie wprowadzany stopniowo od początku 2019 roku.