InsERT S.A.

Aktualności prawne

Pieczątki w urzędach będą nieobowiązkowe

21.08.2018
Pieczątki w urzędach będą nieobowiązkowe

W niemal 170 aktach prawnych zniesione zostaną wymogi dotyczące stosowania pieczątki przez obywateli oraz przedsiębiorców – zapowiedziało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W ten sposób, załatwiając sprawy w urzędzie, będzie można wybierać między pieczątką i np. elektronicznym sposobem potwierdzenia danych. Zmiany mają zostać wprowadzone do lipca 2019 r. 

Obecnie w polskim systemie stosowany jest cały szereg pieczątek (m.in. firmowa, płatnika, pracodawcy i wnioskodawcy). Korzystanie z nich jest wymuszone przez obowiązujące regulacje i dotyczy np. wzorów wniosków, oświadczeń, protokołów czy sprawozdań. Brak odpowiedniej pieczątki może skutkować nawet odmową przyjęcia wniosku czy załatwienia danej sprawy. 

Jak wskazuje MPiT, pieczątka stanowi też barierę dla elektronizacji procedur urzędowych. Do lipca przyszłego roku mają więc zostać wprowadzone zmiany w blisko 170 różnych aktach prawnych, znoszące wymogi ws. stosowania pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców.

– Elektronizacja procedur administracyjnych to jeden z elementów działań na rzecz sprawnego państwa. Chcemy zapewnić przyjazne sposoby kontaktu z urzędami, również drogą elektroniczną – mówi Mariusz Haładyj, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. 

Zmiany mają pozwolić na korzystanie w większym stopniu z elektronicznych rozwiązań, a tym samym uproszczenie procedur i zmniejszenie ryzyka ich przedłużania.