InsERT S.A.

Aktualności prawne

Tarcza obejmie sprawy kadrowe

02.04.2020
Tarcza obejmie sprawy kadrowe

Przepisy w ramach tarczy antykryzysowej wprowadzają zmiany związane ze sprawami pracowniczymi. Przewidują dofinansowanie wynagrodzeń, możliwość modyfikacji warunków zatrudnienia i przedłużenie zasiłku opiekuńczego dla rodziców małych dzieci. Obecnie szacowany koszt wsparcia to w sumie 200 mld zł.

Przepisy przewidują m.in. że pracodawcy mogą otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców objętych przestojem lub skróconym czasem pracy, które są następstwem wystąpienia epidemii. Pomoc można uzyskać tylko na pracowników, którzy w miesiącu poprzedzającym zarobili mniej niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Dofinansowanie przyznaje starosta i jest uzależnione od spadku obrotu firmy:

spadek obrotów o co najmniej

maksymalna wysokość dofinansowania

30 proc. 

1300 zł 

50 proc. 

1820 zł 

80 proc. 

2340 zł 

 

Elastyczne zatrudnianie

Zapisy tarczy antykryzysowej umożliwiają również ustalanie bardziej elastycznych zasad czasu pracy. Można m.in. obniżyć wymiar czasu pracy pracownika o 20 proc., ale nie więcej niż do połowy etatu, przy czym wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Możliwa jest również modyfikacja warunków zatrudnienia, jeśli jej celem jest zachowanie miejsca pracy. Zmiana może dotyczyć ograniczonego nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego oraz wprowadzenia systemu równoważnego czasu pracy.

Sprawy pracownicze

Wydłużony został o kolejne 14 dni zasiłek opiekuńczy dla osób opiekujących się dziećmi do lat 8. Rodzicom starszych dzieci to świadczenie nie przysługuje. Wysokość zasiłku to 80 proc. wynagrodzenia i w tym samym czasie może z niego korzystać tylko jeden pracujący rodzic, ale mogą o niego wnioskować naprzemiennie.

Przepisy automatycznie przedłużają też prawa do pobytu i pracy na terenie Polski dla cudzoziemców. Na 27 października 2020 przesuwa też termin stworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych w średnich firmach (od 50 do 249 pracowników). Jest ich w Polsce około 20 tys. i zatrudniają około 2 mln ludzi.