InsERT S.A.

Aktualności prawne

Mar
05
2019

Wymiana kas fiskalnych online odroczona

Wymiana kas fiskalnych online odroczona

Przesunął się termin obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online. Pierwsze takie kasy pojawią się z początkiem 2020 r. i będą je musiały wprowadzić m.in. stacje benzynowe i warsztaty samochodowe.

Pierwotnie obowiązek rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych online miał zostać wprowadzony w styczniu 2018, następnie został przesunięty na styczeń 2019. Z powodu opóźnienia prac legislacyjnych teraz aktualny jest styczeń przyszłego roku.

Dane prosto do fiskusa

Obecnie przedsiębiorcy korzystają z tradycyjnej kasy papierowej lub kasy elektronicznej. Obydwie wyposażone są w rolkę papieru, na której drukowane są paragony dla klientów. Różni je sposób ewidencjonowania sprzedaży – w pierwszej odbywa się to również na rolce papieru, a w drugiej w pamięci elektronicznej. Natomiast kasy fiskalne online, oprócz papieru do paragonów, wyposażone są w dwie pamięci: jedna służy do ewidencji sprzedaży, a druga chroniona zawiera również dane niefiskalne np. dotyczące płatności kartą. Dodatkowo będzie połączona z systemami organów podatkowych i na bieżąco przesyłać do nich dane.

W trzech turach

Kasy będą wymieniane stopniowo. Od 1 lipca 2019 nie będzie można już kupić kas papierowych, a gdy zapełni się pamięć w tych już posiadanych – trzeba je będzie wymienić na elektroniczne lub online. Niektórzy przedsiębiorcy obligatoryjnie będą musieli przejść na kasy online z dniem wejścia w życie ustawy, czyli prawdopodobnie 1 stycznia 2020. W pierwszej kolejności będą to stacje benzynowe i warsztaty samochodowe. Pół roku później obowiązek ten obejmie m.in. placówki gastronomiczne, hotele i firmy prowadzące najem krótkoterminowy. Za kolejnych sześć miesięcy kasy online wprowadzą m.in. fryzjerzy, prawnicy, kosmetyczki i lekarze. Nowe przepisy przewidują, że odliczenie zakupu kasy fiskalnej pozostanie na poziomie 90 proc. ceny netto, nie więcej niż 700 zł.