InsERT S.A.

Aktualności prawne

Lip
03
2018

Małe firmy muszą wysyłać JPK na żądanie fiskusa

Małe firmy muszą wysyłać JPK na żądanie fiskusa

Od 1 lipca 2018 r. organy podatkowe mogą zażądać od mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców przekazywania ksiąg i dowodów księgowych w postaci plików JPK. Obowiązek ten dotyczy firm prowadzących księgowość w formie elektronicznej. 

Od 1 lipca każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do przesłania jednolitych plików kontrolnych na żądanie skarbówki – również tych bezpośrednio niezwiązanych z podatkiem VAT. Przekazywane pliki mogą dotyczyć m.in. danych o wystawionych fakturach, prowadzonych księgach podatkowych czy firmowym magazynie. 

Obowiązek przesyłania plików JPK na żądanie fiskusa dotyczył dotychczas wyłącznie dużych przedsiębiorców. Pozostali podatnicy mogli skorzystać z dwuletniego okresu przejściowego na dostosowanie swoich systemów. Okres ten skończył się 30 czerwca 2018 r.

- JPK na żądanie to korzyść zarówno dla administracji skarbowej, jak i dla podatników. Przekazanie danych JPK znacząco przyśpieszy prowadzone postępowania kontrolne, pozwoli uniknąć wizyty w urzędzie lub konieczności przyjmowania kontrolujących w siedzibie firmy – przekonuje Paweł Cybulski, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Termin wysyłki plików JPK do fiskusa będzie określany w wezwaniu. Nie może on być jednak krótszy, niż trzy dni.