InsERT S.A.

Aktualności prawne

Zmiany w podatkach – co musisz wiedzieć?

09.01.2018
Zmiany w podatkach – co musisz wiedzieć?

Przedstawiamy najważniejsze z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorców zmiany w podatkach, wchodzące w życie w 2018 roku.

Jedną z najważniejszych zmian są nowe regulacje dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 stycznia obowiązkiem comiesięcznego raportowania zakupów i sprzedaży VAT objęte zostały także mikrofirmy. Dodatkowo, od 1 lipca wszystkie przedsiębiorstwa, na żądanie fiskusa, będą musiały udostępniać urzędnikom także inne dane, takie jak wyciągi bankowe, faktury czy magazyn.

Także w lipcu (prawdopodobnie) wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT, wprowadzająca mechanizm podzielonej płatności dla vatowców. Płatność za nabyty towar lub usługę będzie dokonywana w taki sposób, że zapłata, odpowiadająca wartości sprzedaży netto, będzie odprowadzana na rachunek bankowy dostawcy. Z kolei pozostała zapłata, odpowiadająca kwocie podatku VAT, będzie trafiać na specjalne konto dostawcy, czyli na rachunek VAT, nieodpłatnie prowadzony przez banki.

Rząd pracuje także nad nowymi przepisami, które mają ułatwić dalsze funkcjonowanie firmy po śmierci przedsiębiorcy. Odtąd spadkobiercy i współpracownicy nie będą musieli spełniać szeregu uciążliwych formalności pod groźbą kary finansowej. Regulacje mają wprowadzić instytucję zarządcy sukcesyjnego oraz nowego bytu podatkowego – przedsiębiorstwa w spadku. Jest to reakcja na przeszkody w przejęciu spółki po śmierci właściciela, spowodowane brakiem dostępu do jego rachunku bankowego czy niemożnością uzyskania posiadanych przez niego licencji i koncesji, niezbędnych do dalszego prowadzenia działalności. Po zmianach zarządca będzie miał dostęp do rachunków bankowych, a „przedsiębiorstwo w spadku” zachowa NIP nieżyjącego właściciela.

Znacząco wzrosną także uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej, która będzie mogła m.in. korzystać z przetwarzanych przez banki informacji, stanowiących tajemnicę bankową oraz informacji dotyczących umów o obrocie instrumentami finansowymi. Skarbówka będzie mogła również zlecać bankom blokadę podejrzanych rachunków firmowych. Na mocy postanowienia KAS konto takiego przedsiębiorstwa zostanie zablokowane na maksymalnie 72 godziny, jeśli uprzednia analiza wskaże na duże ryzyko wykorzystania działalności instytucji finansowych do wyłudzeń skarbowych. W szczególnych przypadkach dostęp do rachunku będzie mógł zostać zablokowany nawet na okres 3 miesięcy.

Osoby, które prowadzą działalność w zakresie architektury, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografii, twórczości audiowizualnej, dziennikarstwa, programów komputerowych, sztuki aktorskiej i estradowej czy publicystyki zyskają na nowelizacji ustaw o PIT, CIT i ryczałcie. Od 1 stycznia limit 50-proc. kosztów uzyskania przychodów zostanie podwyższony z obecnych 42 764 zł do 85 528 zł. Preferencja ta będzie jednak dotyczyła wyłącznie wymienionych wyżej grup podatników, co sprawia, że stracą ci, którzy dotąd mogli z niej skorzystać.