InsERT S.A.

Aktualności prawne

Nowelizacja VAT - małe firmy bez przepisów przejściowych

17.07.2019
Nowelizacja VAT - małe firmy bez przepisów przejściowych

Mali przedsiębiorcy, prowadzący w sieci sprzedaż elektroniki (komputerów, telefonów czy sprzętu domowego) od 1 września będą musieli rozliczać podatek od towarów i usług. Ustawodawca nie przewidział dla nich bowiem przepisów przejściowych.   

Sposób rozliczania sprzedaży z fiskusem będzie zależny od daty dokonania zapłaty. Jeśli klient ureguluje część ceny w sierpniu, a resztę we wrześniu, płatność będzie musiała zostać rozliczona według zupełnie różnych zasad. 

Zmiany związane są z dużą nowelizacją ustawy o VAT, którą w ubiegłym tygodniu przyjął Senat. Teraz przepisy trafią do podpisu prezydenta.

Nowelizacja zakłada m.in., że od 1 września 2019 r. ze zwolnienia z podatku dla najmniejszych przedsiębiorców nie będą już mogli korzystać podatnicy handlujący w sieci elektroniką, sprzętem elektrycznym lub RTV i AGD, a także prowadzący sprzedaż telefoniczną takich towarów. Nowe zasady obejmą też firmy sprzedające kosmetyki, części do samochodów i motocykli oraz świadczące usługi ściągania długów, w tym faktoringu.

W praktyce oznacza to, że już za klika miesięcy wiele sklepów będzie musiało rozliczać VAT jako czynni podatnicy, niezależnie od wartości obrotu. To z kolei będzie się wiązać z nowymi obowiązkami: prowadzący je przedsiębiorcy będą musieli składać zarówno deklarację VAT, jak i JPK_VAT. 

 

Problemy z rozliczeniem

Rozliczenia z fiskusem mogą być dla takich firm problematyczne zwłaszcza w pierwszym okresie obowiązywania nowych przepisów, np. w sytuacji, gdy zaliczka zostanie wpłacona do 31 sierpnia, a towar dotrze po tej dacie, albo jeżeli wysyłka nastąpi w sierpniu, a zamówienie znajdzie się u odbiorcy we wrześniu. Odpowiedzi trudno szukać w przepisach przejściowych, bo ustawodawca ich nie przewidział.

Pojawia się też pytanie, czy przedsiębiorcy będą mogli odliczyć podatek z faktur zakupowych sprzed 1 września na towary, które sprzedadzą po tej dacie. Wraz z likwidacją zwolnienia podmiotowego i wprowadzeniem obowiązku naliczania VAT przedsiębiorcy też będą mogli odliczać podatek od swoich zakupów.

Obowiązujące przepisy umożliwiają odliczenie podatku od towarów handlowych (przez jego skorygowanie) nabytych przed dniem utraty zwolnienia. Korektę podatku naliczonego sklep będzie musiał zrobić w deklaracji składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła sprzedaż (tj. zmiana podatkowego przeznaczenia towarów i usług). 

Należy jednak pamiętać, że gdy przedsiębiorca naliczy podatek tylko do części ceny (uregulowanej po 31 sierpnia), to VAT z faktury musi być odliczony w tej samej proporcji.