InsERT S.A.

Aktualności prawne

W 2020 r. łatwiej odzyskasz zaległości

03.10.2019
W 2020 r. łatwiej odzyskasz zaległości

1 stycznia 2020 r. w życie wejdą nowe przepisy, które pozwolą poszkodowanym kontrahentom skuteczniej dochodzić swoich pieniędzy. Mają one poprawić przede wszystkim płynność finansową mikro, małych oraz średnich firm, którym większe przedsiębiorstwa nie płacą na czas.

Tomasz Chróstny, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekonuje, że przepisy przeciwdziałające zatorom to dobra wiadomość nie tylko dla mniejszych przedsiębiorców, ale również dla zatrudnianych przez nich pracowników i ich rodzin.  

- Ograniczenie zatorów płatniczych to lepsza płynność przedsiębiorstw, łatwiejsze inwestycje oraz stabilne warunki do zapewnienia bezpiecznych i wysokopłatnych miejsc pracy. Zachęcam, aby przedsiębiorcy uregulowali zaległości do końca roku – tłumaczy.

Co się zmieni

Celem nowych przepisów jest ograniczenie zatorów płatniczych, a co za tym idzie - poprawa płynności finansowej polskich przedsiębiorców. Główne założenia ustawy to skrócenie terminów płatności i kary dla największych dłużników. Skrócone zostaną terminy płatności w transakcjach między przedsiębiorcami lub innymi podmiotami. Instytucje publiczne będą musiały regulować swoje należności w 30 dni. Wyjątkiem będą podmioty lecznicze, które będą miały 60 dni na zapłatę.

W przypadku transakcji, w których na pieniądze czekają mikro, małe lub średnie firmy, a dłużnikiem jest większy kontrahent, ustalony w umowie termin płatności nie może przekroczyć 60 dni. Zwiększeniu ulegnie też wysokość odsetek, jakich może domagać się przedsiębiorca, jeżeli druga strona transakcji nie dokonuje terminowych płatności za towary lub usługi.

Od 2020 roku najwięksi dłużnicy będą musieli liczyć się z karami finansowymi, nakładanymi przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK będzie mógł reagować w przypadku, kiedy suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu 3 kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln zł.  

Taki próg ustalono dla postępowań wszczynanych do 2021 roku. W kolejnych latach działania będą podejmowane, jeśli wysokość zaległości przekroczy 2 mln zł.