InsERT S.A.

Aktualności prawne

Podatki 2019 – co się zmieni?

24.10.2018
Podatki 2019 – co się zmieni?

Preferencyjne opodatkowanie dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej, podatek exit tax oraz zmiana przepisów o cenach transferowych – to niektóre z rozwiązań zawartych w projekcie kompleksowej nowelizacji ustaw podatkowych, wobec którego sprawozdanie przyjęła sejmowa komisja finansów. Zmiany mają wejść w życie w 2019 roku.

Jak mówi Filip Świtała, wiceminister finansów, projekt przewiduje uproszczenia dotyczące podatków dochodowych oraz uszczelnienie systemu podatkowego. W pewnym zakresie wdraża także dyrektywy unijne.  

Wśród rozwiązań upraszczających znalazły się m.in. zmiana przepisów dotyczących cen transferowych oraz zmniejszenie obowiązków dokumentacyjnych i wydłużenie terminów (np. złożenie informacji o cenach transferowych wydłużono z 3 do 9 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego).  

Projekt zakłada również preferencyjne opodatkowanie (stawką 5%) dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej, a także szczególne rozwiązania odnoszące się do nabywania przez podmioty gospodarcze pakietów wierzytelności.  

W dokumencie przewidziano też nowe regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z walut wirtualnych. Będą one kwalifikowane odpowiednio do przychodów z kapitałów pieniężnych lub zysków kapitałowych. Z kolei poniesiona strata z obrotu walutami wirtualnymi nie będzie odliczana od innych dochodów podatnika, np. ze sprzedaży akcji lub prowadzonej działalności gospodarczej.  

Kolejne punkty dotyczą m.in. uszczelnienia systemu poboru tzw. podatku u źródła – od należności licencyjnych, dywidend i odsetek. W projekcie zawarto także zmiany dotyczące klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania.

Proponowane rozwiązania MDR (ang. Mandatory Disclosure Rules) zakładają m.in., że od 1 stycznia 2019 r. informacje o tzw. schematach podatkowych - planach i działaniach mających cechy wskazujące na ryzyko optymalizacji podatkowej - będą przekazywane szefowi KAS. Zmiana ta ma zniechęcić do stosowania agresywnej optymalizacji podatkowej, ale jest także wykonaniem zobowiązań unijnych. 

Do dyrektywy unijnej odwołuje się również propozycja wprowadzenia opodatkowania dochodów z niezrealizowanych zysków (tzw. exit tax). W myśl propozycji firma, która zamierza przenieść się za granicę, będzie musiała zapłacić 19 proc. swojej wartości