InsERT S.A.

Aktualności prawne

Od 2021 zmienią się przepisy dotyczące VAT

01.12.2020
Od 2021 zmienią się przepisy dotyczące VAT

Od 1 stycznia 2021 szykują się zmiany w VAT. Pakiet planowanych przepisów obejmuje przede wszystkim korygowanie faktur, eksport, odliczanie podatku VAT, a także doprecyzowanie stosowania JPK_VAT. Zmiany dotyczące Tax Free częściowo wejdą w życie w połowie przyszłego roku. Programy Insertu będą na czas dostosowane do nowych przepisów.

Projekt zmian przyjęty przez Radę Ministrów dotyczy tzw. pakietu SLIM VAT (Simple Local And Modern VAT) i obejmuje kilka obszarów.

Łatwiejsza korekta faktur

Planowane są uproszczenia korygowania faktur, które zdejmują z przedsiębiorców obowiązek gromadzenia potwierdzeń odbioru faktur korygujących przy korektach obniżających podstawę opodatkowania. Podatnik będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania i VAT należnego w okresie wystawienia faktury korygującej pod warunkiem, że posiada udokumentowaną zgodę nabywcy towaru lub usługobiorcy na zmianę warunków transakcji.

Nowe terminy dla eksportu

Z 2 do 6 miesięcy zostanie wydłużony termin, w którym eksporter można wywieźć towar z zachowaniem zerowej stawki VAT przy opodatkowaniu zaliczek. Obecne przepisy mówią, że jeśli eksporter otrzyma zaliczkę na poczet przyszłej dostawy i nie wywiezie towaru w ciągu 2 miesięcy, musi wykazać zaliczkę w deklaracji VAT wstecz ze stawką podatku VAT obowiązującą w Polsce. Teraz będzie to pół roku.

Kursy walut dla rozliczenia transakcji VAT

Przedsiębiorca będzie też mógł wybrać sposób przeliczania kursu walut, jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym – czyli według średniego kursu NBP ogłoszonego na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień uzyskania przychodu. Za datę powstania przychodu/datę sprzedaży uważany jest dzień wystawienia faktury, uregulowania należności lub dostarczenia towaru/wykonania usługi.

Wiążące Informacje Stawkowe

Wydłużony zostanie także termin ochrony związanej z Wiążącą Informacją Stawkową (WIS) dla towarów i usług identyfikowanych w VAT według PKWiU. Po wejściu w życie nowych przepisów WIS będzie ważna przez 3 lata. Możliwe będzie również uzyskanie WIS-u m.in. dla towarów objętych mechanizmem podzielonej płatności.

Odliczenia podatku VAT

Dłuższy będzie również termin odliczenia podatku VAT naliczonego na bieżąco i wyniesie 4 okresy rozliczeniowe (miesięczne). Obecnie są to 3 okresy. Możliwe też będzie odliczenie podatku naliczonego z faktur za usługi noclegowe, jeżeli nie zostaną zakupione w celu odsprzedaży.

Tax Free bez papieru

Nowe przepisy nakładają na sprzedawców uczestniczących w procesie Tax Free obowiązek stosowania kas online. Taki sprzedawca w momencie sprzedaży będzie musiał wystawić elektroniczny dokument Tax Free i za pomocą aplikacji przesłać go do systemu informatycznego. Od 1 lipca 2021 będzie istniała możliwość wcześniejszej rejestracji podatników na Platformie Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC), a od 1 stycznia 2022 roku system ten będzie całkowicie zautomatyzowany. Oznacza to, że podstawą do zwrotu podatku będzie elektroniczne potwierdzenie przez celnika wywozu towaru za granicę.