InsERT S.A.

Aktualności prawne

Paź
23
2019

Składki ZUS wyższe o 10 procent

Składki ZUS wyższe o 10 procent

Przedsiębiorcy, którzy opłacają obowiązkowe składki ZUS od własnej działalności, muszą przygotować dodatkowe 127 złotych. To efekt dynamicznego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. 

Podstawa minimalnego wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia. W przypadku standardowych składek, podstawę stanowi 60% przeciętnego wynagrodzenia, prognozowanego na dany rok. W przypadku składek opłacanych na zasadach preferencyjnych – wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

Wyższe składki, niż się na to zanosiło, zapłacą także osoby rozpoczynające działalność gospodarczą i korzystające z preferencji w płaceniu ZUS - ich opłaty zależą bowiem od płacy minimalnej, a tę rząd zdecydował się podnieść o dodatkowe 150 zł.

Podobna sytuacja miała miejsce przed rokiem, kiedy to wzrost obciążeń przedsiębiorców na ZUS też był rekordowy w historii, choć wyniósł "zaledwie" nieco ponad 88 zł. 

Rząd uciął już spekulacje dotyczące możliwości zmiany zasad ustalania składek ZUS w taki sposób, by ich podwyżka nie była tak dotkliwa dla przedsiębiorców. 

"Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne jest ustalana w odniesieniu do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Od dwudziestu lat funkcjonuje taki mechanizm. Rząd nie wprowadza żadnych zmian w tym zakresie. Od kilku lat widać lepszy standard życia oraz wzrost wynagrodzeń Polaków, który również prognozujemy w kolejnym roku. Dlatego też automatycznie będą korygowane składki na ubezpieczenia społeczne" – tłumaczy w oficjalnym komunikacje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.