InsERT S.A.

Aktualności prawne

Maj
30
2019

Fiskus ostrzeże przedsiębiorcę przed karuzelą VAT

Fiskus ostrzeże przedsiębiorcę przed karuzelą VAT

Ministerstwo Finansów (MF) będzie stosowało specjalne ostrzeżenia wobec firm zagrożonych nieświadomym udziałem w karuzeli VAT – tak wynika ze słów Pawła Cybulskiego, zastępcy szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Podczas spotkania z dziennikarzami Cybulski podkreślił, że przestępstwa finansowe stają się coraz bardziej wyrafinowane, a karuzele VAT bardziej skomplikowane, co dotyka uczciwe firmy, chcące zajmować się swoją działalnością, a nie weryfikacją kontrahentów.

Z pomocą przedsiębiorcom przyjdzie fiskus, który będzie informował, czy dana firma znajduje się w grupie ryzyka uczestnictwa w karuzeli VAT. Będzie się to odbywało w ramach Programu Ostrzegania Przedsiębiorców.

- Na podstawie naszych analiz możemy informować przedsiębiorcę, że znajduje się w grupie ryzyka i zaproponować mechanizmy, które pozwolą zminimalizować to ryzyko – tłumaczy Paweł Cybulski i dodaje, że podobne rozwiązania z sukcesem funkcjonują m.in. w Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Marcin Kopczyk, dyrektor departamentu nadzoru nad kontrolami w MF zapewnia, że algorytmy resortu są na tyle zaawansowane, że pozwalają wykrywać karuzele VAT niemal w czasie rzeczywistym. Dzięki temu fiskus będzie mógł ostrzegać konkretnych przedsiębiorców o konkretnych zagrożeniach, w przypadku konkretnych transakcji z określonymi podmiotami.

KAS będzie proponował firmom wykorzystanie podzielonej płatności w VAT, która gwarantuje, że przedsiębiorca dochował należytej staranności. Firma, która uzyska ostrzeżenie o ryzyku udziału w transakcji karuzelowej i zastosuje podzieloną płatność, nie poniesie żadnych negatywnych konsekwencji.

Rozwiązanie oparte jest o rekomendacje Komisji Europejskiej, która wskazuje, że administracje podatkowe poszczególnych krajów powinny podjąć działania w celu informowania biznesu w sposób najbardziej szeroki o istniejącym ryzyku.

Pierwsze ostrzeżenia powinny zostać wystosowane w ciągu kilku tygodni i będą przekazywane firmom w formie listownej.