InsERT S.A.

Aktualności prawne

Rząd stawia na płatności bezgotówkowe

08.12.2017
Rząd stawia na płatności bezgotówkowe

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy, która ma przyczynić się do zastąpienia części transakcji gotówkowych kartami, przelewami, blikiem i płatnościami mobilnymi. Efektem zmian ma być szybki i wygodny dostęp do cyfrowych rozwiązań. 

Jak zapewnia wiceminister rozwoju, Tadeusz Kościński, nowa ustawa nie ma na celu całkowitego wyparcia gotówki.

- Chcemy zagwarantować obywatelom prawo do swobodnego decydowania o formie płatności, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym – tłumaczy wiceminister.

Zwiększenie obrotu bezgotówkowego ma przynieść szereg korzyści, wśród których wymienia się przede wszystkim wygodę, większe bezpieczeństwo i oszczędność czasu obywateli. Zmiana przełoży się także na zmniejszenie kosztów obsługi klientów przez wszelkiego rodzaju instytucje, a przedsiębiorcom ułatwi pozyskiwanie nowych kontrahentów. Na rozwiązaniu skorzysta także Państwo, które będzie mogło dzięki temu uszczelnić system poboru podatków oraz unowocześnić działania służb skarbowych i celnych.

Warto przypomnieć, że w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat udział płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie transakcji wzrósł aż 10-krotnie. W portfelach Polaków znajduje się już ponad 35 mln kart płatniczych, a popularność platform, umożliwiających dokonywanie płatności za pomocą smartfonów, cały czas rośnie.

Proponowane przez Ministerstwo Rozwoju zmiany istotnie wpłyną na sposób funkcjonowania sektora publicznego. W ramach ustawy wszystkie urzędy państwowe zostaną bowiem wyposażone w terminale płatnicze, a spłaty dochodzących w egzekucji komorniczej należności będzie można dokonywać za pomocą kart płatniczych oraz aplikacji elektronicznych.

Najważniejszą z punktu widzenia biznesu zmianą będzie z kolei obowiązek zapewnienia klientom możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych. Przepis ten będzie dotyczył wszystkich firm, które posiadają kasę fiskalną. Przedsiębiorcy będą zobligowani do przyjmowania przynajmniej jednego z powszechnie dostępnych instrumentów elektronicznych (przelewy, płatność kartą płatniczą, telefonem itd.).

Ułatwieniem dla objętych ustawą firm ma być uruchomienie różnego rodzaju inicjatyw, takich jak Fundusz Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, które pozwolą na bezkosztowe wprowadzenie płatności elektronicznych do przedsiębiorstwa.

Konsultacje publiczne, dotyczące przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju ustawy, potrwają do 12 grudnia b.r.