InsERT S.A.

Aktualności prawne

Jesienią nowe przepisy o zatorach płatniczych

04.04.2019
Jesienią nowe przepisy o zatorach płatniczych

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii deklaruje, że już kończy prace nad ustawą o zatorach płatniczych. Ma ona lepiej chronić małych przedsiębiorców i pomóc im w utrzymaniu płynności finansowej. Duże firmy będą miały 60 dni, a administracja 30 dni na realizację płatności wobec mniejszych podmiotów. Ustawa ma wejść w życie do jesieni tego roku.

Obecnie mniejsze firmy wystawiają większym kontrahentom faktury z długim okresem płatności – nawet 190 dni. To sprawia, że ich środki są zamrożone, a płynność zagrożona. Według Jadwigi Emilewicz, szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii, często winne tej sytuacji są sklepy wielkopowierzchniowe.

Co się zmieni

Z raportu PARP wynika, że mikro, małe i średnie firmy stanowią 99,8 proc. wszystkich firm i są siłą napędową polskiej gospodarki. Natomiast pod względem płatności wypadamy najgorzej w całym regionie – dłużej na uregulowanie faktur czekają tylko przedsiębiorcy w Turcji.

Nowe przepisy mają lepiej chronić MSP. Projekt ustawy zakłada, że instytucje publiczne (np. ministerstwa, jednostki samorządowe, uczelnie) będą miały 30 dni na zapłacenie faktury na rzecz małej firmy, a duzi przedsiębiorcy – 60 dni. Ponadto nowe prawo przewiduje ulgę na tzw. złe długi w CIT i PIT. Polegać będzie na możliwości zapłacenia podatku od niezapłaconych należności dopiero po uzyskaniu należnych pieniędzy.

Sankcje finansowe dla największych

Za opóźnienie przewidziane są kary do 5 proc. od niezapłaconej faktury, ale dotyczyć będą tylko największych firm – tych, których dane podatkowe publikuje na swoich stronach Ministerstwo Finansów.
– To około 2,5 tys. podmiotów. To czy kara będzie wymierzona, zależeć będzie jednak nie tylko od zaległości danej firmy, ale również od tego, ile tej firmie zalegają jej kontrahenci. Kara może grozić w przypadku, gdy w danym roku przedsiębiorstwo nie zapłaci w terminie faktur, wartych co najmniej dwa razy tyle, na ile opiewają faktury, za które jemu nie zapłacono – wskazuje Departament Komunikacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Dodatkowo duże podmioty będą składały sprawozdania na temat terminowości w płatnościach, a resort przedsiębiorczości będzie prowadził ogólnodostępny rejestr niesolidnych płatników.