InsERT S.A.

Aktualności prawne

Wrz
18
2018

Nie będzie powrotu do niższych stawek VAT

Nie będzie powrotu do niższych stawek VAT

Przed końcem 2018 roku Ministerstwo Finansów ma ogłosić projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, zakładający utrzymanie stawek 23% i 8%, nową matrycę stawek VAT, a także odejście od stosowania PKWiU 2008.

Głównym powodem szykujących się zmian jest obowiązująca tylko do 31 grudnia b.r. klasyfikacja PKWiU 2008 (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług), na podstawie której ustala się obecnie stawkę podatku VAT dla danego towaru lub usługi. MF uważa ponadto, że istniejący w Polsce system stawek podatku VAT jest zbyt rozbudowany i skomplikowany, co powoduje duże utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Chodzi przede wszystkim o konieczność dokonania przez podatnika prawidłowego przyporządkowania towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU.

Resort chce także utrzymać dotychczasowe wpływy z podatku VAT do budżetu państwa. Dla przypomnienia – z końcem 2018 roku miały przestać obowiązywać „tymczasowo” podniesione w 2011 roku stawki VAT z 22 na 23 procent i z 7 na 8 procent. Wszystko wskazuje jednak na to, że powrotu do niższych stawek (przynajmniej z początkiem 2019 r.) nie będzie. 

MF planuje wprawdzie zapisy w ustawie, określające warunki, przy których obniżka stawek VAT będzie możliwa, jednak na razie podkreśla, że „niezbędne jest utrzymanie stawek na dotychczasowym poziomie do momentu, gdy ich obniżenie będzie uzasadnione z punktu widzenia finansów publicznych”.