InsERT S.A.

Aktualności prawne

Od listopada obowiązkowy split payment

19.09.2019
Od listopada obowiązkowy split payment

Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje od lipca 2018 roku, jednak do tej pory taki sposób dokonywania transakcji był nieobowiązkowy. Zmieni się to już w listopadzie 2019, kiedy to split payment stanie się obligatoryjny dla najbardziej narażonych na oszustwa branż

Za takie ustawodawca uznał m.in. branżę elektroniczną, stalową, budowlaną czy złomową. Sprzedawca objęty obowiązkowym podziałem płatności nie będzie mógł wykluczyć tej metody płatności w umowie z nabywcą. Wyjątkiem będą płatności poniżej 15 tys. zł. Jeśli strony nie dostosują się do nowych przepisów, zarówno nabywca, jak i sprzedawca zapłaci karę – 30 proc. sankcji VAT.

Warto jednak mieć na uwadze, że obowiązkowa podzielona płatność wymusi zmianę niektórych rozliczeń i płatności. Problemem mogą być m.in. wzajemne potrącenia czy stałe przelewy.

Znaczna część przedsiębiorców korzysta bowiem ze stałych poleceń zapłaty, co oznacza w praktyce, że faktury trafiają do banku i są opłacane z automatu. Po 1 listopada może się to okazać problematyczne, ponieważ banki raczej nie oferują obsługi stałych poleceń zapłaty z opcją split payment, która wymaga wypełnienia dodatkowych pól m.in. numeru faktury czy kwoty VAT.

Podatnicy powinni też uważać przy potrąceniach. Ustawodawca przewidział tylko jeden wyjątek od obowiązku zastosowania podzielonej płatności, czyli tzw. potrącenie dwustronne, o którym mowa w art. 498 kodeksu cywilnego. Może to się okazać problematyczne np. przy potrąceniach wielostronnych stosowanych np. przez spółki w grupie.

Zdaniem niektórych ekspertów, niejasne zasady obowiązkowego split payment mogą spowodować, iż część firm dobrowolnie zacznie stosować go do wszystkich rozliczeń, co być może było ukrytym celem ustawodawcy.