
PIT kasowy – dla kogo, zasady, korzyści
Od 1 stycznia 2025 przedsiębiorcy zyskają możliwość korzystania z kasowej metody rozliczania, co oznacza, że podatek dochodowy od osób fizycznych będą płacić dopiero po faktycznym otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta. Co więcej, będą mogli potrącać koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
PIT kasowy – dla kogo
Kasowy PIT będzie dostępny dla przedsiębiorców prowadzących działalność samodzielnie, o ile ich przychody z poprzedniego roku podatkowego nie przekroczyły 1 mln zł. Z rozwiązania będą mogły skorzystać także osoby, które dopiero zaczynają działalność gospodarczą.
Kasowy PIT będzie dobrowolną formą rozliczeń, którą podatnik będzie mógł wybrać składając oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego.
Trzeba pamiętać, że po upływie dwóch lat przedsiębiorca korzystający z tej metody będzie musiał rozpoznać przychód (formalnie uznać go jako zarobek firmy, podlegający opodatkowaniu) z działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie otrzymał od kontrahentów zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę. Termin ten liczony będzie od dnia wystawienia faktury, rachunku albo zawarcia umowy.
PIT kasowy – zasady
- PIT kasowy będzie można stosować wyłącznie do transakcji pomiędzy przedsiębiorcami (tzw. B2B).
- Rozwiązanie będzie dotyczyło tylko transakcji udokumentowanych fakturami.
- Wybraną metodę trzeba będzie stosować przez cały rok - nawet jeśli w jego trakcie przedsiębiorca zamknie jeden biznes, a następnie otworzy drugi.
- Stosowanie przez przedsiębiorcę kasowego PIT pozostanie bez wpływu na rozliczenia jego kontrahentów.
Zobacz także
Rząd przyjął przygotowany przez ministra finansów projekt ustawy wprowadzającej obowiązkowy KSeF (Krajowy System e-Faktur). System będzie wdrażany w dwóch etapach. Sprawdź, kiedy obowiązek obejmie Twoją firmę, czy będziesz mógł skorzystać z okresu przejściowego i w jaki sposób wprowadzenie KSeF wpłynie na termin zwrotu VAT.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy oraz planowanego obowiązku prowadzenia księgi w formie elektronicznej. Nowe przepisy wpłyną na sposób ewidencjonowania i dokumentowania przychodów i kosztów przez przedsiębiorców i biura rachunkowe.
Obowiązek przekazywania ksiąg rachunkowych w formacie JPK CIT wszedł w życie 1 stycznia 2025. Kiedy trzeba będzie wysłać pierwszy plik i jakie dane powinny się w nim znaleźć?
Wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność korzysta z możliwości zwolnienia z podatku VAT – to prostsze rozliczenia i brak konieczności doliczania podatku do ceny. Jednak co dzieje się w sytuacji, gdy w trakcie miesiąca zostanie przekroczony ustawowy limit? Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?
Mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z czasowego zwolnienia z obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). System stanie się obowiązkowy dla pierwszej grupy podatników VAT już 1 lutego 2026 r., dla najmniejszych firm przewidziano jednak okres przejściowy. Sprawdź, na jakich zasadach możesz z niego skorzystać.
Sejm przyjął Pierwszy Pakiet Deregulacyjny, który wprowadza zmiany dla przedsiębiorców. Szczegóły w artykule.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który ma wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Nowe przepisy mają usprawnić działanie organów skarbowych, uprościć obowiązki podatników oraz doprecyzować przepisy, które do tej pory budziły wątpliwości interpretacyjne. Co dokładnie się zmieni?