
Zmiany w prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów 2025
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Przedstawiamy najważniejsze zmiany.
Nowe przepisy dostosowują zasady księgowania do kasowej metody rozliczania podatku dochodowego (PIT).
Spis z natury/remanent w KPiR a kasowy PIT
W związku z wprowadzeniem kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów ustawodawca musiał dostosować przepisy do aktualnych zasad prowadzenia KPiR. Uregulowania wymagała przede wszystkich kwestia dokonywania wyceny spisu z natury przy stosowaniu kasowej metody rozliczania.
Najważniejsze zmiany w przepisach
Pomniejszenie wartości spisu z natury
Wartość spisu z natury będzie trzeba pomniejszyć o koszty uzyskania przychodów poniesione na nabycie towarów, które nie zostały potrącone zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że nowy przepis (§26 ust. 9) wprowadza zasady wyceny spisu z natury dostosowane do kasowej metody rozliczania. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy wybiorą tę metodę rozliczania przychodów, będą mogli potrącić koszty uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań na rzecz innego przedsiębiorcy, dopiero po ich uregulowaniu.
Nieopłacone zobowiązania nie będą mogły być zaksięgowane jako koszty uzyskania przychodów w KPiR, choć towary, za które nie zapłacono, znajdą się w spisie z natury. Nowy przepis pozwala pomniejszyć wartość spisu z natury o koszt takich towarów, które w danym roku podatkowym nie zostały jeszcze zaksięgowane.
Pozostałe zasady księgowania przychodów i kosztów nie ulegają zmianie — obowiązują przepisy ustawy PIT.
Zmiana w Objaśnieniach do KPiR
W załączniku nr 1 do rozporządzenia w Objaśnieniach do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w ust. 18 dotychczasowy limit 25 000 euro zastąpiono wartością 200 000 euro. Zmiana ma charakter porządkowy. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, zmiana jest zgodna z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Umożliwia korzystanie z kwartalnego sposobu wpłacania ryczałtu podatnikom, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 200 000 euro.
Rozporządzenia zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
Zobacz także
Rząd przyjął przygotowany przez ministra finansów projekt ustawy wprowadzającej obowiązkowy KSeF (Krajowy System e-Faktur). System będzie wdrażany w dwóch etapach. Sprawdź, kiedy obowiązek obejmie Twoją firmę, czy będziesz mógł skorzystać z okresu przejściowego i w jaki sposób wprowadzenie KSeF wpłynie na termin zwrotu VAT.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy oraz planowanego obowiązku prowadzenia księgi w formie elektronicznej. Nowe przepisy wpłyną na sposób ewidencjonowania i dokumentowania przychodów i kosztów przez przedsiębiorców i biura rachunkowe.
Obowiązek przekazywania ksiąg rachunkowych w formacie JPK CIT wszedł w życie 1 stycznia 2025. Kiedy trzeba będzie wysłać pierwszy plik i jakie dane powinny się w nim znaleźć?
Wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność korzysta z możliwości zwolnienia z podatku VAT – to prostsze rozliczenia i brak konieczności doliczania podatku do ceny. Jednak co dzieje się w sytuacji, gdy w trakcie miesiąca zostanie przekroczony ustawowy limit? Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?
Mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z czasowego zwolnienia z obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). System stanie się obowiązkowy dla pierwszej grupy podatników VAT już 1 lutego 2026 r., dla najmniejszych firm przewidziano jednak okres przejściowy. Sprawdź, na jakich zasadach możesz z niego skorzystać.
Sejm przyjął Pierwszy Pakiet Deregulacyjny, który wprowadza zmiany dla przedsiębiorców. Szczegóły w artykule.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który ma wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Nowe przepisy mają usprawnić działanie organów skarbowych, uprościć obowiązki podatników oraz doprecyzować przepisy, które do tej pory budziły wątpliwości interpretacyjne. Co dokładnie się zmieni?