
Zasady stosowania kasowego PIT
Kasowy PIT to metoda rozliczania podatku dochodowego dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, która opiera się na ustalaniu przychodu w dniu otrzymania zapłaty za towary lub usługi. Jakie są zasady stosowania kasowego PIT?
Podmioty uprawnione
Kasowy PIT jest dostępny dla przedsiębiorców prowadzących działalność samodzielnie, o ile ich przychody z poprzedniego roku podatkowego nie przekroczyły 1 mln zł. Z rozwiązania będą mogły skorzystać także osoby, które dopiero zaczynają działalność gospodarczą.
Z tej metody nie mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej oraz spółki jawnej.
Formy opodatkowania
Z kasowego PIT mogą korzystać przedsiębiorcy opłacający podatek według:
- skali podatkowej,
- podatku liniowego,
- IP Box,
- ryczałtu ewidencjonowanego.
Zakres stosowania
Kasowa metoda rozliczania PIT dotyczy wyłącznie przychodów wynikających z transakcji B2B udokumentowanych fakturami. Nie obejmuje transakcji:
- z podmiotami powiązanymi, gdy udział praw przekracza 5%,
- z podmiotami z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową,
- związanych z odpłatnym zbyciem środków trwałych oraz niematerialnych.
Procedura wyboru
Stosowanie kasowego PIT jest wynikiem decyzji podatnika, który zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o wyborze tej metody rozliczeń w terminach:
- do 20 lutego roku podatkowego dla osób kontynuujących działalność,
- do 20. dnia miesiąca po rozpoczęciu działalności dla nowych podatników.
Wybrana metoda rozliczeń obowiązuje przez cały rok podatkowy, a w kolejnych latach podatnik może zrezygnować z kasowego PIT, informując o tym naczelnika urzędu skarbowego do 20 lutego roku podatkowego.
Dokumentacja
Przedsiębiorcy korzystający z kasowego PIT są zobowiązani prowadzić specjalną ewidencję faktur, zawierającą:
- datę wystawienia,
- numer faktury,
- kwotę należności,
- datę zapłaty.
Rozliczane przychodów i kosztów
Kasowa metoda rozliczania przychodów opiera się na ustalaniu ich w dniu otrzymania zapłaty, jednak nie później niż w dniu upływu 2 lat od daty wystawienia faktury lub w dniu likwidacji działalności gospodarczej. U podatnika korzystającego z kasowego PIT za uregulowaną należność przyjmuje się także częściowe jej uregulowanie oraz otrzymanie wpłaty na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Jeśli faktura zostanie wystawiona w roku, w którym stosowano kasowy PIT, a należność zostanie uregulowana w roku, w którym podatnik nie stosuje tej metody, przychód ustala się według zasad kasowego PIT. Analogicznie będzie w sytuacji odwrotnej - datę powstania przychodu określa się zgodnie z zasadami obowiązującymi w roku wystawienia faktury.
Obciążanie kosztów
Stosowanie kasowej metody rozliczania przychodów ma swoje konsekwencje również w odniesieniu do kosztów. Zgodnie z przepisami, jeśli przedsiębiorca decyduje się na kasową metodę dla przychodów, to także koszty uzyskania przychodów będą rozliczane dopiero w momencie, gdy opłaci on należności za zakupiony towar lub usługę.
Jeśli jednak zapłata za zobowiązania nastąpi po zamknięciu działalności gospodarczej albo po przejściu na ryczałtową formę opodatkowania, to takie koszty mogą zostać uwzględnione jedynie w ostatnim okresie rozliczeniowym przed likwidacją działalności lub zmianą formy opodatkowania.
Kasowy PIT na przełomie roku 2024/2025
Uregulowania dotyczące kasowego PIT stosuje się do przychodów udokumentowanych fakturami wystawionymi po 31 grudnia 2024, o ile przychody te nie zostały zaliczone do przychodów przed 1 stycznia 2025. Analogicznie wygląda kwestia kosztów podatkowych - kasowy PIT ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych po 31 grudnia 2024, jeżeli koszty te nie zostały potrącone przed 1 stycznia 2025.
Kasowy PIT w programach InsERT
W systemie Rachmistrz nexo/nexo PRO od wersji 53 dostępna jest możliwość rozliczania podatku dochodowego metodą kasową. Natomiast w programie Subiekt nexo/nexo PRO dokumenty, przy zastosowaniu tej metody, są odpowiednio oznaczane dla celów księgowych.
Zobacz także
Rząd przyjął przygotowany przez ministra finansów projekt ustawy wprowadzającej obowiązkowy KSeF (Krajowy System e-Faktur). System będzie wdrażany w dwóch etapach. Sprawdź, kiedy obowiązek obejmie Twoją firmę, czy będziesz mógł skorzystać z okresu przejściowego i w jaki sposób wprowadzenie KSeF wpłynie na termin zwrotu VAT.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy oraz planowanego obowiązku prowadzenia księgi w formie elektronicznej. Nowe przepisy wpłyną na sposób ewidencjonowania i dokumentowania przychodów i kosztów przez przedsiębiorców i biura rachunkowe.
Obowiązek przekazywania ksiąg rachunkowych w formacie JPK CIT wszedł w życie 1 stycznia 2025. Kiedy trzeba będzie wysłać pierwszy plik i jakie dane powinny się w nim znaleźć?
Wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność korzysta z możliwości zwolnienia z podatku VAT – to prostsze rozliczenia i brak konieczności doliczania podatku do ceny. Jednak co dzieje się w sytuacji, gdy w trakcie miesiąca zostanie przekroczony ustawowy limit? Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?
Mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z czasowego zwolnienia z obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). System stanie się obowiązkowy dla pierwszej grupy podatników VAT już 1 lutego 2026 r., dla najmniejszych firm przewidziano jednak okres przejściowy. Sprawdź, na jakich zasadach możesz z niego skorzystać.
Sejm przyjął Pierwszy Pakiet Deregulacyjny, który wprowadza zmiany dla przedsiębiorców. Szczegóły w artykule.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który ma wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Nowe przepisy mają usprawnić działanie organów skarbowych, uprościć obowiązki podatników oraz doprecyzować przepisy, które do tej pory budziły wątpliwości interpretacyjne. Co dokładnie się zmieni?