
VAT i akcyza od 1 kwietnia 2025
Wkrótce wejdzie w życie nowelizacja przepisów dotyczących podatku od towarów i usług oraz akcyzy. Obejmuje ona m.in. obniżone stawki VAT na wybrane towary, przedłużenie stosowania preferencyjnych rozwiązań, a także uproszczenia dla przedsiębiorców.
Nowe stawki VAT
Nowelizacja wprowadzi następujące zmiany w zakresie stawek opodatkowania:
- 0% VAT na statki i łodzie ratownicze – teraz także statki i łodzie ratunkowe używane na morzu będą objęte zerowym VAT-em; wcześniej nie miały tej ulgi;
- 8% VAT na wyroby medyczne – niższy VAT na produkty medyczne będzie obowiązywał dłużej, jeśli zostały one wprowadzone do obrotu na podstawie wcześniejszych przepisów;
- Jasne zasady VAT na nawozy, pasze i środki ochrony roślin – przepisy będą odwoływały się do definicji z regulacji branżowych; ma to ułatwić stosowanie obniżonej stawki VAT;
- 5% VAT na kubeczki menstruacyjne – podatek na te produkty spadnie z 23% do 5%, co może obniżyć ich ceny.
Zmiany w akcyzie
Nowe przepisy dotyczące podatku akcyzowego, mogą okazać się korzystne dla eksporterów oraz firm działających w branży motoryzacyjnej:
- Zwrot akcyzy przy eksporcie samochodów – jeśli samochód osobowy był czasowo zarejestrowany w Polsce i został wywieziony za granicę, będzie można odzyskać zapłaconą akcyzę, co ułatwi sprzedaż aut poza Polskę.
- Zwolnienie z akcyzy dla pojazdów testowych – samochody osobowe używane do jazd testowych i zarejestrowane profesjonalnie zostaną objęte zwolnieniem z akcyzy.
Nowelizacja likwiduje także obowiązek łączenia kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi. Zamiast tego utrzymane zostanie alternatywne raportowanie danych przez agentów rozliczeniowych. To korzystne rozwiązanie dla firm, które do tej pory musiały dostosować swoje systemy do wymogów integracji.
Zobacz także
Mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z czasowego zwolnienia z obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). System stanie się obowiązkowy dla pierwszej grupy podatników VAT już 1 lutego 2026 r., dla najmniejszych firm przewidziano jednak okres przejściowy. Sprawdź, na jakich zasadach możesz z niego skorzystać.
Sejm przyjął Pierwszy Pakiet Deregulacyjny, który wprowadza zmiany dla przedsiębiorców. Szczegóły w artykule.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który ma wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Nowe przepisy mają usprawnić działanie organów skarbowych, uprościć obowiązki podatników oraz doprecyzować przepisy, które do tej pory budziły wątpliwości interpretacyjne. Co dokładnie się zmieni?
Projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada wprowadzenie okresu przejściowego dla KSeF, który potrwa do końca 2026 roku. W tym czasie obowiązywać będą specjalne ułatwienia i odstępstwa od docelowych zasad funkcjonowania systemu. Zapoznaj się z najważniejszymi z nich.
Ministerstwo Finansów informuje o wprowadzeniu możliwości stałego korzystania z trybu offline24 przy wystawianiu faktur. Wcześniej zakładano, że będzie to jedynie tryb przejściowy. Co to oznacza w praktyce?
W momencie uruchomienia Krajowego System e-Faktur (KSeF) przedsiębiorcy zyskają możliwość przesyłania e-faktur z załącznikami. Choć nie będzie to obowiązkowe, rozwiązanie może ułatwić dokumentowanie bardziej złożonych transakcji.
Ministerstwo Finansów przygotowuje ułatwienia w zakresie wystawiania faktur dla konsumentów (B2C) w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Dotychczas przepisy uniemożliwiały rejestrowanie takich faktur w KSeF, jednak według najnowszych informacji ma się to zmienić.