
Obowiązkowy KSeF ponownie przesunięty
Wbrew wcześniejszym zapewnieniom rządu, Krajowy System e-Faktur nie stanie się obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców od 1 lipca 2024. Zdaniem Ministerstwa Finansów system zawiera “krytyczne błędy” dotyczące kodu, funkcjonalności oraz wydajności. Jednak zewnętrzny audyt ma dopiero zostać przeprowadzony. Nowa data wejścia obowiązku w życie nie została jeszcze podana.
Jak zapowiada resort, wkrótce zostanie rozpisany przetarg na zewnętrzny audyt systemu. Jednocześnie Andrzej Domański, minister finansów zapewnia, że KSeF jest potrzebny polskiej gospodarce i na pewno zostanie wprowadzony. Odbędzie się to po konsultacjach z przedsiębiorcami.
Przypomnijmy, że zgodnie z poprzednimi założeniami, obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur miał wejść w życie już 1 lipca 2024 i objąć także przedsiębiorców zagranicznych, którzy nie mają siedziby w Polsce, ale spełniają kryteria prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju.
Zobacz także
Wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność korzysta z możliwości zwolnienia z podatku VAT – to prostsze rozliczenia i brak konieczności doliczania podatku do ceny. Jednak co dzieje się w sytuacji, gdy w trakcie miesiąca zostanie przekroczony ustawowy limit? Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?
Mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z czasowego zwolnienia z obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). System stanie się obowiązkowy dla pierwszej grupy podatników VAT już 1 lutego 2026 r., dla najmniejszych firm przewidziano jednak okres przejściowy. Sprawdź, na jakich zasadach możesz z niego skorzystać.
Sejm przyjął Pierwszy Pakiet Deregulacyjny, który wprowadza zmiany dla przedsiębiorców. Szczegóły w artykule.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który ma wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Nowe przepisy mają usprawnić działanie organów skarbowych, uprościć obowiązki podatników oraz doprecyzować przepisy, które do tej pory budziły wątpliwości interpretacyjne. Co dokładnie się zmieni?
Projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada wprowadzenie okresu przejściowego dla KSeF, który potrwa do końca 2026 roku. W tym czasie obowiązywać będą specjalne ułatwienia i odstępstwa od docelowych zasad funkcjonowania systemu. Zapoznaj się z najważniejszymi z nich.
Ministerstwo Finansów informuje o wprowadzeniu możliwości stałego korzystania z trybu offline24 przy wystawianiu faktur. Wcześniej zakładano, że będzie to jedynie tryb przejściowy. Co to oznacza w praktyce?
W momencie uruchomienia Krajowego System e-Faktur (KSeF) przedsiębiorcy zyskają możliwość przesyłania e-faktur z załącznikami. Choć nie będzie to obowiązkowe, rozwiązanie może ułatwić dokumentowanie bardziej złożonych transakcji.