
JPK CIT od kiedy: harmonogram wdrażania obowiązku JPK CIT
Obowiązek przekazywania ksiąg rachunkowych w formacie JPK CIT wszedł w życie 1 stycznia 2025. Kiedy trzeba będzie wysłać pierwszy plik i jakie dane powinny się w nim znaleźć?
JPK CIT - od kiedy
Księgi rachunkowe w strukturze JPK CIT (struktury logiczne JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR) będzie trzeba przekazać po raz pierwszy w 2026 roku, w terminie składania rocznego zeznania CIT lub deklaracji.
Nowy obowiązek będzie realizowany według poniższego harmonogramu:
- za lata podatkowe rozpoczynające się po 31 grudnia 2024 - podatkowe grupy kapitałowe oraz podatnicy CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50.000.000 euro;
- za lata podatkowe rozpoczynające się po 31 grudnia 2025 - podatnicy CIT zobowiązani przesyłać ewidencję JPK_VAT;
- za lata podatkowe rozpoczynające się po 31 grudnia 2026 - pozostali podatnicy CIT.
JPK CIT - jakie dane zawiera
- Księgi rachunkowe, przesyłane w formacie JPK CIT, trzeba będzie uzupełnić o:
- dane identyfikacyjne kontrahenta podatnika (m.in. NIP kontrahenta, jego nazwę lub odpowiednio imię i nazwisko);
- numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur (o ile został nadany),
- znaczniki identyfikujące konta rachunkowe;
- dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej;
- dane dotyczące różnic pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym.
W przypadku, gdy rok podatkowy (obrotowy) rozpoczyna się w trakcie 2025 roku, księgi nie muszą zawierać dodatkowych danych, wspomnianych w punktach 1,2,4 i 5. Oznacza to, że w pierwszym roku obowiązywania JPK CIT księgi trzeba będzie uzupełnić tylko o znaczniki identyfikujące konta rachunkowe.
Zobacz także
Rząd przyjął przygotowany przez ministra finansów projekt ustawy wprowadzającej obowiązkowy KSeF (Krajowy System e-Faktur). System będzie wdrażany w dwóch etapach. Sprawdź, kiedy obowiązek obejmie Twoją firmę, czy będziesz mógł skorzystać z okresu przejściowego i w jaki sposób wprowadzenie KSeF wpłynie na termin zwrotu VAT.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy oraz planowanego obowiązku prowadzenia księgi w formie elektronicznej. Nowe przepisy wpłyną na sposób ewidencjonowania i dokumentowania przychodów i kosztów przez przedsiębiorców i biura rachunkowe.
Wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność korzysta z możliwości zwolnienia z podatku VAT – to prostsze rozliczenia i brak konieczności doliczania podatku do ceny. Jednak co dzieje się w sytuacji, gdy w trakcie miesiąca zostanie przekroczony ustawowy limit? Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?
Mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z czasowego zwolnienia z obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). System stanie się obowiązkowy dla pierwszej grupy podatników VAT już 1 lutego 2026 r., dla najmniejszych firm przewidziano jednak okres przejściowy. Sprawdź, na jakich zasadach możesz z niego skorzystać.
Sejm przyjął Pierwszy Pakiet Deregulacyjny, który wprowadza zmiany dla przedsiębiorców. Szczegóły w artykule.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który ma wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Nowe przepisy mają usprawnić działanie organów skarbowych, uprościć obowiązki podatników oraz doprecyzować przepisy, które do tej pory budziły wątpliwości interpretacyjne. Co dokładnie się zmieni?