Programy dla firm - InsERT
Elektroniczne przesyłanie ksiąg do urzędu skarbowego - co warto wiedzieć?

Elektroniczne przesyłanie ksiąg do urzędu skarbowego - co warto wiedzieć?

08 
listopada
 2024

Obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg do urzędów skarbowych w jednolitej strukturze logicznej ma na celu uproszczenie procesów podatkowych oraz zwiększenie przejrzystości i efektywności kontroli. Z poniższego tekstu dowiesz się m.in. kogo dotyczy, od kiedy i jaki jest zakres i forma przesyłanych danych.

Kogo dotyczy nowy obowiązek

W pierwszym etapie obowiązek obejmuje wybrane grupy podatników CIT, takich jak podatkowe grupy kapitałowe oraz duże firmy. W kolejnych latach stopniowo będzie on rozszerzany na inne grupy przedsiębiorców, w tym podatników PIT oraz tych rozliczających się ryczałtem.

Szczegóły dotyczące poszczególnych grup objętych obowiązkiem:

  • Podatnicy CIT - duże firmy objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych, które prowadzą pełne księgi rachunkowe. Obowiązek nie będzie dotyczył jednak m.in. podmiotów zwolnionych z CIT (zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o CIT), z wyjątkiem fundacji rodzinnych oraz podatników prowadzących uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.

  • Podatnicy PIT - osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, jak też podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe lub ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

  • Podatnicy rozliczający się w formie ryczałtu – podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, prowadzących ewidencję przychodów lub wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.


Zakres i forma przesyłanych danych

Podmioty wymienione w ustawie o CIT będą przesyłać księgi rachunkowe za rok podatkowy/obrotowy w formie elektronicznej. Teraz księgi będą musiały być przekazywane do urzędu skarbowego również w formie pliku JPK_KR, a także JPK_KR_PD dla ksiąg rachunkowych oraz JPK_ST_KR dla danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Szczegóły odnośnie do zawartości tych plików oraz wyjaśnienia poszczególnych elementów można znaleźć w broszurach dostępnych na stronie Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Obowiązek elektronicznego przesyłania ksiąg podatkowych będzie wdrażany stopniowo. Od 2025 roku nowy wymóg będzie dotyczyć dużych podatników CIT, w tym grup kapitałowych. Natomiast do 2027 roku wszystkie objęte obowiązkiem podmioty będą przesyłać księgi wyłącznie drogą elektroniczną.

Zobacz także

PIT-11: terminy i zasady składania deklaracji
16 
stycznia
 2025

Koniec stycznia to intensywny czas dla przedsiębiorców i księgowych, którzy muszą sprostać istotnym obowiązkom podatkowym. Wypełnienie i dostarczenie formularzy PIT-11 to jedno z kluczowych zadań. Sprawdź, jakie obowiązują terminy i zasady składania tej deklaracji.

Zasady stosowania kasowego PIT
09 
stycznia
 2025

Kasowy PIT to metoda rozliczania podatku dochodowego dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, która opiera się na ustalaniu przychodu w dniu otrzymania zapłaty za towary lub usługi. Jakie są zasady stosowania kasowego PIT?

ZUS informuje o stanie kont płatników. Co w przypadku niedopłaty i jak odzyskać pieniądze z nadpłaty
09 
stycznia
 2025

ZUS rozpoczął przekazywanie informacji o stanie rozliczeń na kontach płatników za rok 2024. Dzięki temu będą oni wiedzieć, czy na ich koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest nadpłata, niedopłata czy saldo zerowe. Czy zadłużenie można rozłożyć na raty i jak odzyskać pieniądze z nadpłaty? Zachęcamy do lektury.

Mały ZUS Plus – co warto wiedzieć
08 
stycznia
 2025

Mały ZUS Plus to rozwiązanie, które umożliwia przedsiębiorcom osiągającym niskie przychody opłacanie niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące ulgi.

ZUS 2025 – kwoty składek na ubezpieczenie społeczne
18 
grudnia
 2024

W Monitorze Polskim zamieszczono obwieszczenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2025 roku. Kwota ta stanowi podstawę do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Jakie zatem składki będą obowiązywały w 2025 roku?

Zmiany w KSeF – harmonogram, niższe kary i oficjalne testy systemu
17 
grudnia
 2024

Rząd przedstawił nowy harmonogram wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wśród zapowiedzi znajdują się również informacje m.in. o obniżeniu kar dla firm, które nie dostosują się do wymogów KSeF w wyznaczonym czasie oraz umożliwienie przedsiębiorcom dodawania załączników do e-faktur.

Wystawianie faktur VAT – zmiany od 1 stycznia 2025
09 
grudnia
 2024

Od 1 stycznia 2025 zacznie obowiązywać tzw. procedura SME (Small Medium-sized Enterprise), umożliwiająca małym i średnim firmom korzystanie ze zwolnienia VAT nie tylko w kraju, w którym mają siedzibę, ale także w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur. Nowe regulacje w tym zakresie mają być zgodne z zasadami procedury SME.