Dyrektywa NIS2 - czym jest, kogo dotyczy i jakie są jej kluczowe założenia
NIS2 ma na celu ujednolicenie przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa w całej Unii Europejskiej, poprzez ustalenie wspólnych standardów, procedur oraz wymagań w zakresie ochrony danych i reagowania na incydenty cybernetyczne. Nowa dyrektywa wprowadza bardziej rygorystyczne wymagania w porównaniu do poprzedniej, obejmując swoim zakresem większą liczbę sektorów i przedsiębiorstw.
-
Dyrektywa NIS2 nakłada obowiązki głównie na średnie i duże firmy w sektorach kluczowych i ważnych.
- to m.in. przedsiębiorstwa związane z energetyką, transportem, bankowością, administracją publiczną, opieką zdrowotną.
- to m.in. usługi pocztowe i kurierskie, gospodarowanie odpadami, produkcja wyrobów medycznych, optycznych i elektronicznych.
-
Z założenia są wyłączone z obowiązków NIS2, za wyjątkiem firm działających w sektorach wrażliwych, które:
- są dostawcami usług zaufania,
- są dostawcami usług DNS z wyłączeniem operatorów głównych serwerów nazw,
- prowadzą rejestry nazw TLD,
- są podmiotami administracji publicznej na szczeblu centralnym,
- są podmiotami krytycznymi według dyrektywy CER.
-
W przeciwieństwie do pierwszej dyrektywy NIS, która obejmowała tylko kluczowe sektory, NIS2 rozszerza zakres i dzieli je dwie grupy: podmioty kluczowe oraz podmioty ważne, przy czym podmioty kluczowe podlegają bardziej rygorystycznym wymogom.
-
Dyrektywa zaostrza wymogi bezpieczeństwa dla przedsiębiorstw, narzucając podejście oparte na zarządzaniu ryzykiem i określając podstawowe środki bezpieczeństwa cybernetycznego, które muszą wprowadzić wszystkie organizacje objęte zakresem dyrektywy.
-
Podmioty kluczowe i ważne będą zobowiązane do zgłaszania poważnych incydentów w ściśle określonych terminach do odpowiednich organów. Te organizacje mogą także być zobowiązane do informowania swoich klientów o wystąpieniu incydentu oraz w szczególnych przypadkach nawet o zaistnieniu zagrożenia.
-
Silniejszy nacisk na organy zarządzające spółek objętych zakresem działania, w ramach którego państwa członkowskie muszą zapewnić, że takie organy zarządzające mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za naruszenie przez podmiot przepisów dotyczących tych środków.
-
Organizacje objęte NIS2 muszą wdrożyć środki zabezpieczające łańcuchy dostaw oraz zadbać o bezpieczeństwo relacji z kontrahentami, aby ograniczyć ryzyko na wszystkich etapach dostarczania usług.
-
NIS2 wprowadza silniejsze środki nadzoru dla organów krajowych, bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące egzekwowania środków bezpieczeństwa oraz harmonizację systemów sankcji i obowiązków sprawozdawczych w krajach członkowskich, a także wzmacnia mechanizmy współpracy międzynarodowej i wymiany informacji.
Zobacz także
Koniec stycznia to intensywny czas dla przedsiębiorców i księgowych, którzy muszą sprostać istotnym obowiązkom podatkowym. Wypełnienie i dostarczenie formularzy PIT-11 to jedno z kluczowych zadań. Sprawdź, jakie obowiązują terminy i zasady składania tej deklaracji.
Kasowy PIT to metoda rozliczania podatku dochodowego dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, która opiera się na ustalaniu przychodu w dniu otrzymania zapłaty za towary lub usługi. Jakie są zasady stosowania kasowego PIT?
ZUS informuje o stanie kont płatników. Co w przypadku niedopłaty i jak odzyskać pieniądze z nadpłaty
ZUS rozpoczął przekazywanie informacji o stanie rozliczeń na kontach płatników za rok 2024. Dzięki temu będą oni wiedzieć, czy na ich koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest nadpłata, niedopłata czy saldo zerowe. Czy zadłużenie można rozłożyć na raty i jak odzyskać pieniądze z nadpłaty? Zachęcamy do lektury.
Mały ZUS Plus to rozwiązanie, które umożliwia przedsiębiorcom osiągającym niskie przychody opłacanie niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące ulgi.
W Monitorze Polskim zamieszczono obwieszczenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2025 roku. Kwota ta stanowi podstawę do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Jakie zatem składki będą obowiązywały w 2025 roku?
Rząd przedstawił nowy harmonogram wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wśród zapowiedzi znajdują się również informacje m.in. o obniżeniu kar dla firm, które nie dostosują się do wymogów KSeF w wyznaczonym czasie oraz umożliwienie przedsiębiorcom dodawania załączników do e-faktur.
Od 1 stycznia 2025 zacznie obowiązywać tzw. procedura SME (Small Medium-sized Enterprise), umożliwiająca małym i średnim firmom korzystanie ze zwolnienia VAT nie tylko w kraju, w którym mają siedzibę, ale także w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur. Nowe regulacje w tym zakresie mają być zgodne z zasadami procedury SME.