
Pełna księgowość – zmiany w limitach przychodów
Zgodnie z nowelizacją ustawy o rachunkowości wprowadzone zostaną zmiany dotyczące limitu przychodów zobowiązujących do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Limit przychodów netto, po którego przekroczeniu przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia pełnej księgowości, zostaje podniesiony z 2 milionów euro do 2,5 miliona euro. To oznacza, że większa liczba przedsiębiorców będzie mogła pozostać przy uproszczonych formach księgowości, takich jak podatkowa księga przychodów i rozchodów (PKPiR).
Kto będzie zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych
Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości (ksiąg rachunkowych) będzie dotyczył:
- osób fizycznych,
- wspólników spółek cywilnych,
- spółek jawnych osób fizycznych,
- spółek partnerskich,
jeśli ich przychody netto przekroczą równowartość 2,5 mln euro. Limit będzie przeliczony na złote według kursu euro z 14 października 2024, który wyniósł 4,2846 zł. W efekcie, przedsiębiorcy, których przychody w roku obrotowym przekroczą 10 711 500 zł, będą zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości.
Prowadzenie pełnej księgowości - co oznacza
- Obowiązek ewidencji wszystkich zdarzeń gospodarczych - zarówno przychodów i kosztów podatkowych, jak i tych, które ustawy podatkowe wyłączają z tej kategorii.
- Dzięki pełnej ewidencji można uzyskać więcej informacji o stanie finansowym przedsiębiorstwa.
- Dodatkowe obowiązki sprawozdawcze - po zakończeniu roku obrotowego konieczne jest przygotowanie sprawozdania finansowego według ustalonych wzorów i przesłać je do KRS lub KIS.
Nowe limity w księgach rachunkowych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Jeśli przedsiębiorca przekroczy nowy limit w 2024 roku, pełną księgowość będzie musiał prowadzić już w roku obrotowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2024.
Pełna księgowość w programach InsERT
Rewizor nexo/nexo PRO oraz GT to profesjonalne systemy do prowadzenia pełnej księgowości w małych i średnich firmach oraz biurach rachunkowych. Programy oferują kompleksowy zestaw funkcji potrzebnych do sprawnego zarządzania księgą rachunkową.
Zobacz także
Mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z czasowego zwolnienia z obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). System stanie się obowiązkowy dla pierwszej grupy podatników VAT już 1 lutego 2026 r., dla najmniejszych firm przewidziano jednak okres przejściowy. Sprawdź, na jakich zasadach możesz z niego skorzystać.
Sejm przyjął Pierwszy Pakiet Deregulacyjny, który wprowadza zmiany dla przedsiębiorców. Szczegóły w artykule.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który ma wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Nowe przepisy mają usprawnić działanie organów skarbowych, uprościć obowiązki podatników oraz doprecyzować przepisy, które do tej pory budziły wątpliwości interpretacyjne. Co dokładnie się zmieni?
Projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada wprowadzenie okresu przejściowego dla KSeF, który potrwa do końca 2026 roku. W tym czasie obowiązywać będą specjalne ułatwienia i odstępstwa od docelowych zasad funkcjonowania systemu. Zapoznaj się z najważniejszymi z nich.
Ministerstwo Finansów informuje o wprowadzeniu możliwości stałego korzystania z trybu offline24 przy wystawianiu faktur. Wcześniej zakładano, że będzie to jedynie tryb przejściowy. Co to oznacza w praktyce?
W momencie uruchomienia Krajowego System e-Faktur (KSeF) przedsiębiorcy zyskają możliwość przesyłania e-faktur z załącznikami. Choć nie będzie to obowiązkowe, rozwiązanie może ułatwić dokumentowanie bardziej złożonych transakcji.