
JPK CIT – nowe wymagania dotyczące raportowania danych
Nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego osób prawnych (JPK CIT) wprowadzają istotne zmiany w sposobie raportowania danych finansowych. Nowelizacja obejmuje bardziej szczegółowe wymagania dotyczące danych, jakie firmy będą musiały przekazywać urzędom skarbowym.
Jakie zmiany wprowadza JPK CIT
Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe będą zobowiązani do przesyłania ich w formie JPK w dwóch nowych schematach:
- JPK_KR_PD - rozszerzona wersja obecnego JPK_KR, obejmująca szczegółowe dane o księgach rachunkowych i rozliczeniach podatkowych,
- JPK_ST_KR - nowa struktura do raportowania informacji o środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych.
W porównaniu z dotychczasowymi wymaganiami, JPK CIT obejmie bardziej szczegółowe dane, w tym:
- numery NIP kontrahentów,
- numery KSeF dla faktur,
- urzędowe znaczniki identyfikujące poszczególne zapisy księgowe,
- dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
- wysokość różnic pomiędzy wynikiem bilansowym a podatkowym.
Okres przejściowy
W pierwszym okresie rozliczeniowym, obejmującym rok podatkowy rozpoczynający się 1 stycznia 2025 i kończący 31 grudnia 2025, przewidziano możliwość skorzystania z pewnych zwolnień w raportowaniu, co może złagodzić trudności związane z wdrożeniem nowych regulacji.
Zobacz także
Rząd przyjął przygotowany przez ministra finansów projekt ustawy wprowadzającej obowiązkowy KSeF (Krajowy System e-Faktur). System będzie wdrażany w dwóch etapach. Sprawdź, kiedy obowiązek obejmie Twoją firmę, czy będziesz mógł skorzystać z okresu przejściowego i w jaki sposób wprowadzenie KSeF wpłynie na termin zwrotu VAT.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy oraz planowanego obowiązku prowadzenia księgi w formie elektronicznej. Nowe przepisy wpłyną na sposób ewidencjonowania i dokumentowania przychodów i kosztów przez przedsiębiorców i biura rachunkowe.
Obowiązek przekazywania ksiąg rachunkowych w formacie JPK CIT wszedł w życie 1 stycznia 2025. Kiedy trzeba będzie wysłać pierwszy plik i jakie dane powinny się w nim znaleźć?
Wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność korzysta z możliwości zwolnienia z podatku VAT – to prostsze rozliczenia i brak konieczności doliczania podatku do ceny. Jednak co dzieje się w sytuacji, gdy w trakcie miesiąca zostanie przekroczony ustawowy limit? Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?
Mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z czasowego zwolnienia z obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). System stanie się obowiązkowy dla pierwszej grupy podatników VAT już 1 lutego 2026 r., dla najmniejszych firm przewidziano jednak okres przejściowy. Sprawdź, na jakich zasadach możesz z niego skorzystać.
Sejm przyjął Pierwszy Pakiet Deregulacyjny, który wprowadza zmiany dla przedsiębiorców. Szczegóły w artykule.