Opis zmian (1.80)
Uwaga! Listę zmian wprowadzonych w poprawce 1.80 SP1 HF4 systemu InsERT GT znajdziecie Państwo na osobnej stronie.
Uwaga! Przed instalacją nowej wersji
wykonać pełną archiwizację danych w starej wersji programu. W razie jakiejkolwiek awarii będzie wówczas możliwe przywrócenie starej wersji programu i kontynuowanie pracy. Dodatkowo program w czasie konwersji bazy danych wykonuje kopię starej wersji bazy.Poniżej prezentujemy listę najważniejszych zmian do wersji 1.80 systemu InsERT GT oraz szereg uwag dotyczących instalacji i ulepszenia bazy danych.
Konwersja bazy danych
Uruchomienie programu w wersji 1.80 z podmiotem pracującym w wersji starszej wymaga aktualizacji bazy danych. Konwersja jest automatyczna i odbywa się w czasie otwierania wskazanego podmiotu. Wykonując aktualizację podmiotu, należy mieć świadomość następujących założeń:
- konwersja bazy danych jest ;
- aby przeprowadzić konwersję bazy danych należy (czyli szefa firmy);
- konwersja bazy danych wykonuje (odpowiednio ją oznaczając);
- wersje systemu InsERT GT starsze niż 1.80 potrafiły pracować z nowszą, skonwertowaną bazą danych (również przez sieć);
- aby pracować z nową wersją bazy danych, należy zainstalować ulepszenie , które będą korzystały ze skonwertowanej bazy danych - niezależnie od tego, który program systemu InsERT GT jest używany;
- konwersji podmioty z wersji testowych lub przedprodukcyjnych.
W czasie konwersji bazy danych wykonywane są m.in. następujące czynności:
- aktualizacja standardowych wzorców wydruków - wzorce użytkownika nie są modyfikowane, choć ich ręczna aktualizacja będzie konieczna w sytuacji, gdy będziemy chcieli wykorzystać niektóre nowo dodane parametry;
- aktualizacja standardowych zestawień;
- aktualizacja wzorców deklaracji podatkowych - o ile nie zostały zmodyfikowane przez użytkownika za pomocą opcji Wersje deklaracji;
- aktualizacja parametrów podatkowych - wszystkich, które są wartościowe i historiowane (poza składką na ubezpieczenie wypadkowe);
- akceptowane (pomijane przy konwersji) są założone przez użytkownika procedury składowane, funkcje, widoki, tabele itp.
Kody, rejestracja i aktywacja
Aby skorzystać z pełnej funkcjonalności wersji 1.80, należy przy starcie programu (odpowiedni komunikat) lub w opcji Pomoc-Zarządzanie licencjami-Aktywuj wpisać (lub pobrać przez Internet) odpowiedni kod aktywacyjny. Kod ten można nabyć u jednego z partnerów Insertu w ramach Abonamentu na ulepszenia.
Nowy sposób dystrybucji ulepszeń związany jest ściśle z unikatowym mechanizmem instalacji i aktywacji ulepszeń zastosowanym w systemie InsERT GT. Mechanizm ten gwarantuje dostęp do wszelkich poprawek i drobnych, bezpłatnych zmian bez ponoszenia dodatkowych kosztów (część z nich, niewymagająca kodu aktywacyjnego, jest dostępna w ulepszeniu bezpłatnie). Natomiast wszystkie nowe możliwości, opcje i moduły dodane do Subiekta GT, Gestora GT, Rachmistrza GT, Rewizora GT lub Gratyfikanta GT będą wymagać specjalnych kodów aktywacyjnych.
Dostęp do nowych modułów i opcji
Aby uzyskać dostęp do nowego modułu lub nowej cechy interfejsu użytkownika (np. nowe paski skrótów lub moduł Naklejki), może być konieczne jednorazowe użycie opcji w menu głównym Widok-Przywróć domyślne moduły. Opcja ta powoduje przywrócenie domyślnej (czyli pełnej) listy modułów i skrótów dostępnych dla użytkownika i zapisanie jej w używanym właśnie pliku konfiguracyjnym.
Zmiany w wersji 1.80
Poniżej wypisano alfabetycznie wszystkie zmiany w wersji 1.80 Subiekta GT. Zmiany płatne - wyróżnione - są umieszczone na początku listy.
- Zmieniono działanie mechanizmu pobierania danych adresowych kontrahentów z GUS w przypadku włączenia parametru "Dodaj miejscowość do pola ulicy, jeżeli jest różna od poczty", po zmianie, miejscowość do pola z ulicą nie jest dodawana, gdy w danych Głównego Urzędu Statystycznego nie podano lokalizacji poczty.
- W podglądzie e-Faktury dodano prezentację danych z pól DataWytworzeniaFa i SystemInfo. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- Dodano uprawnienie do ustawiania adresów dostawy kontrahentów jako adresów domyślnych.
- W deklaracji Intrastat dodano zabezpieczenie przed wprowadzeniem zbyt dużej sumarycznej ilości znaków w polach ulica, nr domu i nr lokalu. Zgodnie z instrukcją wypełniania deklaracji pola te mogą zawierać maksymalnie 35 znaków.
- W fakturach zbiorczych wystawianych na podstawie e-Faktur dodano obsługę towarów nieaktywnych. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- Wykonano zmiany optymalizacyjne związane z pobieraniem parametrów online przekazywanych do systemu z serwisów webowych. Zmiany mają na celu poprawę ogólnej wydajności programu i komfortu pracy użytkowania.
- W mechanizmie odpowiedzialnym za przechwytywanie w aplikacji błędów SQL Servera, generowanych za pomocą dodatkowych rozwiązań własnych, zrezygnowano z konieczności dodawania wpisu do rejestru w celu wyświetlenia komunikatu błędu bezpośrednio w tzw. dymku.
- W kartotece kontrahenta dodano możliwość przypisania rodzaju zależności między kontrahentem a skojarzonym z nim nabywcą (odbiorca, jednostka samorządu terytorialnego) oraz identyfikatora wewnętrznego, wytworzonego w KSeF i wykorzystywanego jako unikalne oznaczenie wyodrębnionej jednostki wewnętrznej podatnika. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- W interfejsie programistycznym Sfera do obiektu InsERT.FinDokument dodano atrybuty SplNalBezDanychKh i SplZobBezDanychKh.
- W tzw. skryptach sferycznych umożliwiających modyfikację zawartości e-Faktury wysyłanej do Krajowego Systemu e-Faktur obok doczasowych parametrów EFaktura, Dokument i Wersja dodano nowy CzyJestUI. Parametr ten umożliwia sprawdzenie czy e-Faktura jest generowana w tle czy w trybie z widocznym interfejsem użytkownika. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- W operacjach unieważniania faktur dodano unieważnianie także cesji wygenerowanych do danych dokumentów handlowych.
- W interfejsie programistycznym Sfera do obiektu InsERT.SuDokument dodano atrybut OdbiorcaRola. Umożliwia on programowe ustawienie zależności (odbiorca, jednostka samorządu terytorialnego) występującej między kontrahentami ustawionymi na dokumencie jako nabywca i odbiorca.
- Dostosowano program do odbioru tzw. powiadomień push. Powiadomienia te będą wykorzystywane m.in. do sygnalizowania zmiany stanu Portfela InsERT i ilości posiadanych InsPunktów. Zmiana będzie widoczna po premierze Portalu Dokumentów planowanej na przełomie VI-VII/2024.
- Wykonano zmiany optymalizacyjne mające na celu wyeliminowanie generowania niepotrzebnych zapytań o UPO dla faktur sprzedaży, które zostały odrzucone przez KSeF. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- Poprawiono błąd w metodzie umożliwiającej zbiorczą zmianę nazwy podstawowej jednostki miary w kartotekach towarowych. Błąd polegał na braku zmiany nazwy jednostki zapisywanej w kolumnie tw_JednStanMin, wykorzystywanej do określenia stanu minimalnego asortymentu.
- W danych podmiotu dodano możliwość zapisania danych jednostki lub zakładu budżetowego (oddziału) osoby prawnej lub innej wyodrębnionej jednostki wewnętrznej podatnika, podległego wobec Jednostki Samorządu Terytorialnego. Dane te są wykorzystywane do prawidłowego wypełnienia struktur e-Faktur wysyłanych do KSeF dotyczących podmiotu trzeciego występującego w roli wystawcy. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- W e-Fakturach wysyłanych do Krajowego Systemu e-Faktur dodano obsługę podmiotów trzecich związanych z fakturą, innych niż sprzedawca i nabywca. Zmiany umożliwiają obsługę procesu wystawiania e-Faktur w KSeF przez określony oddział firmy lub przez jednostkę samorządu terytorialnego. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- W mechanizmach związanych z generowaniem e-Faktur dla KSeF dodano możliwość parametryzowania zawartości pola FaWiersz.P_7, które standardowo zawiera nazwę towaru. Poza nazwą wprowadzono możliwość umieszczania w ww. polu m.in. opisu towaru, opisu pozycji, nazwy dla urządzeń fiskalnych lub zawartości pól własnych. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- W oknie Przecena służącym do aktualizowania cen kartotek towarowych dodano kolumnę z podstawową jednostką miary.
- W widoku vwPolaWlasne_Dokument poprawiono błąd polegający na braku prezentacji wartości pól własnych z dokumentów typu korekta faktury VAT sprzedaży marża i zamówienia międzymagazynowe.
- Dodano aktualizację mapowania karotek towarowych i powiązanych jednostek miar w czasie wystawiania zbiorczych faktur zakupów na podstawie e-Faktur odebranych z KSeF. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- Poprawiono treść komunikatu ostrzegającego przed powiązaniem dokumentów magazynowych ze zbiorczą fakturą zakupu, wystawianą na podstawie e-Faktury odebranej z KSeF, w sytuacji w której na pozycjach dokumentu występowała niezmapowane jednostki miar. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- W fakturach zbiorczych wystawianych na podstawie e-Faktur odebranych z KSeF dodano komunikat informujący o ewentualnym braku pasujących dokumentów w przypadku korzystania z operacji "Zaznacz dokumenty z e-Faktury". UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- W interfejsie programistycznym Sfera do obiektu InsERT.Kontrahent dodano atrybuty RolaGdyKontrahentJestOdbiorca i IdentyfikatorWewnetrzny. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- Dodano nowe widoki prezentujące zawartość generowanych i odbieranych z KSeF e-Faktur. Widok "HTML - InsERT" może prezentować dane dokumentu w postaci pełnej i skróconej. Zawiera także odnośniki umożliwiające automatyczne przesuwanie widoku do takich elementów faktury jak pozycje, tabelka vat i płatność. Widok "HTML - GOV" oparty jest o oficjalną transformatę stworzoną przez Ministerstwo Finansów na potrzeby wizualizacji danych zawartych w xml-u e-Faktury. Podgląd e-Faktury, pokazywany zarówno w modułach faktur i korekt sprzedaż, jak i w panelu bocznym zawartym w zakupowym module e-Faktury (KSeF), umożliwia użytkownikowi dowolne przełączanie się między dostępnymi widokami za pomocą selektora umieszonego w prawym górnym rogu okna podglądu. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- W module e-Faktury (KSeF), w panelu bocznym zawierającym podgląd e-Faktury, dodano możliwość wydrukowania i eksportowania do pliku odebranego dokumentu. Wydruk i eksport faktury ustrukturyzowanej jest realizowany na podstawie widoków: "HTML - GOV" i "HTML - InsERT". UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- Dodano zapisywanie w danych konfiguracyjnych domyślnego widoku e-Faktury, którym posługiwał się dany użytkownik przed zamknięciem programu. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- W fakturach zbiorczych wystawianych na podstawie e-Faktur dodano zabezpieczenie przed podłączeniem przyjęcia magazynowego, do którego wystawiono fakturę wewnętrzną. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- W fakturach zbiorczych wystawianych na podstawie e-Faktur dodano obsługę sytuacji, w której nazwa jednostki miary towaru znajdującego się na pozycji dokumentu zmieniła się między momentem wystawienia faktury zbiorczej a podłączanego przyjęcia magazynowego. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- W parametrach Konta InsERT dodano prezentacje numeru NIP podłączonej firmy.
- Dodano komunikat walidacyjny informujący o brak możliwości wygenerowania e-Faktury w przypadku, gdy w parametrach Dane podmiotu nie wypełniono danych adresowych. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- Usunięto konieczność włączania w parametrach handlowych obsługi walut innych niż PLN i EUR na dokumentach z transakcjami wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość (WSTO-SK i WSTO-OSS).
- W fakturach zbiorczych wystawianych na podstawie e-Faktur dodano obsługę sytuacji, w której opakowanie na pozycji faktury jest potraktowane jako towar. W przypadku podłączenia dokumentu magazynowego z opakowaniem jest ono traktowane jako towar, zgodnie z ustawieniem występującym na fakturze. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- Poprawiono wyświetlanie komunikatu dotyczącego braku uprawnienia do wystawienie zbiorczej faktury zakupu na podstawie przyjęć magazynowych.
- Dodano aktualizację zawartości kolumny "Zmiana ilości magazynowej" po wprowadzeniu zmian w ilości na pozycji faktury zbiorczej wystawianej na podstawie e-Faktury odebranej z KSeF. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- W komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur dodano zmiany optymalizacyjne mające na celu ograniczenie wysyłki e-Faktur dla wygaśniętych sesji. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- Wykonano zmiany optymalizacyjne mające na celu przyśpieszenie działania funkcji wyliczającej ostatnią cenę sprzedaży.
- W fakturach zbiorczych wystawianych na podstawie e-Faktur dodano obsługę sytuacji, w której UU_ID pozycji zapisanych w xml-u faktury ustrukturyzowanej są nieunikalne. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.
- Poprawiono błąd mogący powodować wyłączenie modalności okna Sposób wyliczania dokumentu. Błąd mógł wystąpić w przypadku jednoczesnej pracy na dwóch instancjach programu podłączonych do tego samego podmiotu.
- W raporcie "Stan realizacji zamówienia" dodano uwzględnianie zwrotów wystawionych do wydań zewnętrznych powiązanych z zamówieniami zaliczkowymi.
- W interfejsie programistycznym Sfera poprawiono błąd związany z nieprawidłowym przeliczaniem płatności na dokumencie po zmniejszeniu ilości towarów na pozycjach i wartości dokumentu za pomocą metody ZmniejszIlosciNaPozycjach() z obiektu InsERT.SuBraki. Błąd mógł objawiać się komunikatem o naruszeniu integralności danych występującym podczas zapisu dokumentu.
- W informatorze kontrahenta, na zakładkach Kasa i bank oraz Rozrachunki dodano uwzględnianie parametrów dotyczących widoczności w Subiekcie GT rozrachunków i obiektów finansowych utworzonych w Rewizorze GT i Gratyfikancie GT.
- Poprawiono błąd w zapytaniu szukającym urządzenia fiskalnego w momencie wykonania polecania otwarcia szuflady. Zapytanie niepotrzebnie uwzględniało wpisy dotyczące terminali płatniczych.
- W interfejsie programistycznym Sfera poprawiono błąd związany z możliwością pojawienia się modalnego okna z pytaniem o usunięcie danych z historii weryfikacji kontrahenta w systemie VIES podczas korzystania z metody Usuń() obiektu InsERT.Kontrahent. Błąd mógł powodować zatrzymanie działania rozwiązania sferycznego. Po zmianie, dane z historii weryfikacji są usuwane wraz z kontrahentem.
- W dokumentach faktur zaliczkowych końcowych dodano uwzględnianie zwrotów wystawionych do wydań zewnętrznych powiązanych z zamówieniami zaliczkowymi.
- W mechanizmach wyliczających stan rezerwacji towarów dodano uwzględnianie zwrotów wystawionych do wydań zewnętrznych powiązanych z zamówieniami zaliczkowymi.
- W mechanizmie kontroli rezerwacji towarów dodano uwzględnianie zwrotów wystawionych do wydań zewnętrznych powiązanych z zamówieniami zaliczkowymi.
- Poprawiono błąd polegający na zbędnym wyświetlaniu okna z parametrami KSeF w momencie uruchamiania dowolnej funkcjonalności laboratoryjnej, innej niż obsługa Krajowego Systemu e-Faktur.
- Wykonano zmiany optymalizacyjne związane z otwieraniem i zamykaniem połączeń do bazy danych tworzonych przez wątki dodatkowe. Zmiany mają na celu poprawę ogólnej wydajności programu i komfortu pracy użytkowania.
- Wykonano zmiany optymalizacyjne związane z odświeżaniem tokena Konta InsERT. Zmiany mają na celu poprawę ogólnej wydajności programu i komfortu pracy użytkowania.
- Poprawiono błąd mogący blokować możliwość wydruku faktury sprzedaży w przypadku korzystania z szybkich płatności i kodów QR zawierających linki do płatności. Błąd mógł wystąpić tylko w przypadku pracy na programie uruchomionym z prawami administratora systemu.
- Dodano zabezpieczenie przed używaniem do cyfrowego podpisywania wydruków dokumentów handlowych i magazynowych oraz plików komunikacji z biurem rachunkowym, certyfikatów, dla których upłynął termin ważności.
- Poprawiono błąd mogący powodować nieoczekiwane zamknięcie programu podczas wklejania zbyt długiego tekstu do opisu pozycji na dokumencie zamówienia do klienta.
- Wykonano zmiany umożliwiające Jednostkom Samorządu Terytorialnego, które dokonały przeniesienia licencji programów systemu InsERT GT na JST ze względu na centralizację VAT, zmiany pozwalające na zakładanie, dodawanie firmy do Konta InsERT i jego podłączanie w kontekście jednostki samorządowej. W tym celu dodano m.in. możliwość przypisania w danych podmiotu numeru NIP należącego do JST. Po uzupełnieniu numeru NIP program będzie go wykorzystywał w komunikacji z serwisem Konta InsERT.
- Poprawiono błąd występujący w kontrolce kalendarza używanej m.in. na dokumentach handlowych i magazynowych do ustawiania dat. Błąd powodował brak blokady zmiany wartości dat za pomocą samego kalendarza w przypadkach zablokowania do edycji całego dokumentu.
- W zestawieniu Rozliczenie Funduszu Ochrony Rolnictwa poprawiono błąd polegający na nie uwzględnianiu w wynikach zestawienia zakupów dotyczących towarów nieaktywnych.
- W interfejsie programistycznym Sfera do obiektu InsERT.KhTelefon dodano atrybut SMS.
- W mechanizmach odpowiedzialnych za dodawanie faktur zakupu na podstawie e-Faktur pobranych z KSeF poprawiono błąd polegający na braku ustawiania stawki vat z e-Faktury dla pozycji, które zostały zmapowane jako usługi jednorazowe. UWAGA! Zmiana jest dostępna w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur.