Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rewizor GT – Obsługa i wysyłka e-Sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)

Program: InsERT GT, Rewizor GT

Kategoria: Sprawozdania finansowe

Wysyłka elektroniczna e-Sprawozdania możliwa jest tylko do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Wysyłkę do Krajowego Rejestru Sądowego realizuje się za pomocą eksportu do pliku, a następnie wysyłkę poprzez serwis internetowy e-KRS.

W wersji 1.54 systemu InsERT GT pojawił się nowy moduł e-Sprawozdania finansowe. Pozwala on przygotować sprawozdanie finansowe w formie elektronicznej, zgodnej ze strukturą logiczną, o której mowa w art. 45. ust 1 g. ustawy o rachunkowości. Jest to obowiązkowa forma sporządzania sprawozdań finansowych od 01.10.2018 r.

Aby przygotować e-Sprawozdanie, należy:

1. Przejść do nowego modułu Deklaracje i e-Sprawozdawczość ​ e-Sprawozdania finansowe, a następnie kliknąć przycisk Definiuj e-Sprawozdanie.


2. W oknie należy wpisać Nazwę, wybrać Typ, Okres, Wersję oraz Miejsce składania sprawozdania ​(jeżeli na późniejszym etapie pojawia się konieczność zmiany tego parametru, proces ten został opisany w osobnym temacie e-Pomocy​). W tabeli poniżej domyślnie zaznaczone będą obowiązkowe elementy e-Sprawozdania. Opcjonalnie można dołączyć pozycje Zestawienie zmian oraz Rachunek przepływów.


3. Po wygenerowaniu e-Sprawozdania pojawi się ono w górnej tabeli modułu. W dolnej tabeli widoczne będą Elementy sprawozdania, które należy wyliczyć. W tym celu na wybrany element należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Wylicz.


W elemencie Wprowadzenie wypełnić wszystkie wymagane pola, znajdujące się w sekcjach Dane identyfikujące, Kody PKD, Daty, Kontynuacja działalności, Połączenie spółek oraz Zasady rachunkowości.


Dodatkowo, jeżeli program posiada zarejestrowany dodatek zielony plus dla InsERT GT, możliwe jest uzupełnienie sekcji Pozycje użytkownika (Informacje uszczegóławiające, wynikające z potrzeb lub specyfiki jednostki).

Po uzupełnieniu danych we Wprowadzeniu należy przejść do wyliczenia Bilansu oraz RZiS. W oknie wyliczania należy wybrać Typ oraz Źródło bilansu.


Program uruchomi dostępne wcześniej sprawozdanie Bilans. Po kliknięciu przycisku OK użytkownik ma możliwość wpisania wartości ręcznie.


Analogicznie należy wyliczyć RZiS.

Element Dodatkowe informacje pozwala na dodanie załączników do e-Sprawozdania.


Uwaga! Aby załącznik został poprawnie dołączony do e-Sprawozdania, jego nazwa nie powinna zawierać spacji oraz polskich znaków diakrytycznych. Niewłaściwa nazwa pliku załącznika skutkować może błędem walidacji przy próbie eksportu.  

Zakładka Podatki służy do rozliczenia różnic między podstawą opodatkowania, podatkiem dochodowym, a wynikiem finansowym brutto. Poza pozycjami A, J oraz K, pozostałe pozycje można uszczegóławiać, dodając pozycje użytkownika (funkcja jest dostępna po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na Kwotę lub Pozostałe). Utworzone pozycje użytkownika można rozbudowywać o kolejne pozycje, w ten sam sposób. Należy pamiętać, że do utworzonych pozycji użytkownika należy obowiązkowo podać podstawę prawną (wyjątkiem jest pozycja H. Strata z lat ubiegłych, w której nie wprowadza się podstawy prawnej).


4. Po wyliczeniu elementów sprawozdania należy je Zatwierdzić. Zatwierdzenie elementu blokuje jego edycję.


5. Następnie należy z​atwierdzić e-Sprawozdanie finansowe. Program zweryfikuje poprawność e-Sprawozdania i jeśli wszystkie wymagane dane są wypełnione, wyświetli się komunikat o poprawnym zatwierdzeniu.

 


6. Aby wyeksportować e-Sp​rawozdanie, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Eksportuj, a następnie wskazać lokalizację na komputerze, do której plik ma zostać zapisany. Menu eksportu składa się z dwóch wariantów: eksportu niepodpisanego sprawozdania oraz eksportu podpisanego sprawozdania (wykorzystywane zależnie od tego, czy na sprawozdaniu zostały już złożone podpisy).

 

Jeżeli nazwa pliku zostanie zmieniona przez użytkownika, należy pamiętać, że nie może ona zawierać polskich znaków i znaków specjalnych, w tym spacji.

Kolejnym krokiem jest podpisanie pliku podpisem elektronicznym. Szczegóły związane z tym procesem zostały umieszczone w osobnym temacie e-Pomocy. Zgodnie z jego treścią, wyeksportowany plik należy w pierwszej kolejności podpisać na platformie ePuap, a następnie certyfikatami kwalifikowanymi. Wewnątrz programu można złożyć tylko podpis kwalifikowany przy użyciu aplikacji zainstalowanych na stanowisku komputerowym, więc jeżeli plik będzie zawierał podpisy ePuap, należy je złożyć na platformie ePuap, a następnie zaimportować podpisane sprawozdanie. Aby zaimportować podpisane sprawozdanie i podpisać je podpisem/podpisami kwalifikowanymi, a następnie wysłać, należy:

1. Kliknąć prawym przyciskiem myszy na e-Sprawozdanie i wybrać opcję Podpisy.


2. Z lewej strony wybrać Importuj podpisane sprawozdanie i wskazać odpowiedni plik.

​​

3. Przy użyciu opcji Złóż podpis kwalifikowany złożyć brakujący/brakujące podpisy elektroniczne.


4. Gdy dokument będzie zawierał wszystkie podpisy elektroniczne, należy ponownie wyeksportować go z programu i wysłać przez system teleinformatyczny udostępniony do tego celu przez Ministerstwo Sprawiedliwości (e-KRS).

 

​Temat należy do Sporządzanie sprawozdań finansowych w formie elektronicznej​.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki