Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rachmistrz i Rewizor GT – Co zrobić, gdy wartość składki na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne nie przenosi się na zaliczkę PIT?

Program: InsERT GT, Rachmistrz GT, Rewizor GT

Kategoria: Deklaracje skarbowe i JPK, Wspólnicy

​Niezależnie od rodzaju zaliczki PIT (miesięczna, kwartalna) najczęstsze przyczyny zerowej wartości składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne są identyczne. Jeżeli na zaliczce wartość tego pola się nie przenosi, należy upewnić się, czy zostały spełnione odpowiednie warunki, jak również czy składki zostały wprowadzone do ewidencji składek, a następnie odliczone. W celu zweryfikowania całej konfiguracji należy:

1. Przejść do modułu Kartoteki – Wspólnicy, otworzyć kartotekę wspólnika, dla którego wyliczania jest zaliczka, a następnie przejść do zakładki Składki. W tym miejscu należy sprawdzić wartość pól „Zaliczka PIT". W zależności od ustawionej wartości naliczone składki będą pobierane z miesiąca poprzedniego lub obecnego do wybranej zaliczki (np. w przypadku zaliczki miesięcznej na sierpień będą to składki albo z lipca, albo z sierpnia).



2. Zaznaczyć kartotekę wspólnika, a następnie otworzyć Ewidencję składek. Zgodnie z parametrem opisanym w poprzednim punkcie, upewnić się, że właściwe składki są naliczone. W przeciwieństwie do ryczałtu – składki nie muszą być zaksięgowane.



3. Jeżeli poprzednie warunki zostały spełnione, kolejną czynnością jest upewnienie się, że na zaliczce miesięcznej została wykazana wystarczająco wysoka wartość przychodu. W przypadku składek na ubezpieczenie społeczne, wartość pola nie będzie większa niż wartość przychodu po odliczeniu dochodu zwolnionego i strat. Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie może przekroczyć wartości podatku od podstawy obliczonego według skali określonej w art. 27 ustawy lub art. 30c ustawy (liniowa).

Zagadnienie powiązane: InsERT GT – Dlaczego składki nie są widoczne w Zaliczce miesięcznej PIT, mimo ich naliczenia w ewidencji składek?

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki