Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Scenariusz obsługi KSeF dla ​biura rachunkowego wykorzystującego program Rachmistrz GT lub Rewizor GT oraz Portal Dokumentów

Program: InsERT GT, Portal Biura, Rachmistrz GT, Rewizor GT

Kategoria: Dekretacja dokumentów, Dokumenty, KSeF, Scenariusze pracy

​Komunikacja z biurem rachunkowym za pomocą usługi Portal Dokumentów

Portal Dokumentów to narzędzie, które będzie wspomagać komunikację między klientem biura ​a biurem rachunkowym.

Dzięki usłudze możliwe będzie pobieranie dokumentów przekazanych w formie e-Faktur, plików PDF oraz zdjęć do programów księgowych linii InsE​RT nexo, lub InsERT GT.​

Dostęp do Portalu dokumentów będzie udostępniany przez biuro rachunkowe za pomocą programu księgowego Rachmistrz GT lub Rewizor GT. Po otrzymaniu zaproszenia, klient biura rachunkowego będzie mógł zdecydować się na pracę w jednym z trzech trybów:

a) Tryb pracy: Podgląd. 

Faktury zostają pobrane z KSeF do programu księgowego bez aktywności klienta. Jednak klient w tym trybie pracy otrzymuję dostęp do podglądu faktur pochodzących z KSeF oraz ma możliwość przesłania dokumentów, które nie są obsługiwane przez KSeF np. faktury od zagranicznych kontrahentów.

Zaletą tak udostępnionej aplikacji będzie fakt, że klient ma wgląd do przesłanych dokumentów, a pracownik biura rachunkowego otrzymuje faktury bez opóźnień.


b) Tryb pracy: Akceptacja i opis dokumentów przez klienta biura.

Ta opcja sprawdza się przede wszystkim w sytuacji, gdy przedsiębiorstwu zależy na błyskawicznym dostarczaniu dokumentów do księgowości, ale istnieje konieczność ich wcześniejszej weryfikacji i akceptacji. Należy wówczas wskazać użytkowników, którzy będą za to odpowiedzialni.

Kolejną zaletą tego trybu pracy będzie możliwość dodawania dokumentów przez innych pracowników firmy np. faktury od zagranicznych kontrahentów w formie PDF lub zdjęć. Takie dokumenty również trafią do tego samego użytkownika, który jest odpowiedzialny za akceptację dokumentów KSeF. 

Dokumenty zostaną pobrane do programu księgowego po aktywności klienta biura rachunkowego w Portalu Dokumentów.

 

c) Tryb pracy: Obieg dokumentów​.

Rozwiązanie dla firm, gdzie niektóre dokumenty będą potrzebowały dodatkowej akceptacji lub opisu. W tym trybie pracy, dokumenty od wszystkich użytkowników i z KSeF trafią do osób z odpowiednimi uprawnieniami. 

Zaletą takiego modelu, będzie możliwość stworzenia własnej, elastycznej ścieżki przekazywania dokumentów wewnątrz firmy. Tryb ten sprawdza się przede wszystkim w przypadku bardziej skomplikowanych procesów wewnątrz firmy i zapewnia efektywny obieg dokumentów księgowych.​


Przykład wykorzystania:

Pracownik firmy musiał oddać służbowy samochód do naprawy. Obieg dokumentu mógłby w takiej sytuacji wyglądać następująco:

1. Firma otrzymuje fakturę za naprawę samochodu.

2. Osoba odpowiedzialna za zarządzanie dokumentami, po otrzymaniu i analizie faktury, przekazuje ją z powrotem do pracownika z prośbą o doprecyzowanie, o który samochód chodzi.

3. Pracownik opisuje dokument, podając konkretne dane, jak np. tablica rejestracyjna naprawionego pojazdu.

4. Osoba odpowiedzialna za przepływ dokumentów weryfikuje poprawność merytoryczną dodanego przez pracownika opisu, a następnie przekazuje go do akceptacji dyrektora z własnym komentarzem, np. „szczegóły w opisie”.

5. Dyrektor zapoznaje się z opisem i jeśli wszystko się zgadza, akceptuje wydatek.

6. Osoba odpowiedzialna za obieg otrzymuje zaakceptowaną przez dyrektora fakturę i przekazuje ją do biura rachunkowego.

Dekretacja dokumentów w programie księgowym linii GT

​Po tym, jak dokumen​ty z Portalu Biura zostaną pobrane do programu księgowego, użytkownik może przejść do dekretacji pobranych dokumentów. Do wyboru ma dwie opcje:

  • ​​Zaksięgowanie dokumentu pobranego z Portalu Dokumentów ​ręcznie.​

  • Zaksięgowanie dokumentu pobranego z Portalu Dokumentów ​przy użyciu schematu importu.​

Aby zaksięgować dokumenty ręcznie, należy:​​

1. Przejść do modułu ​Portal Biura – Dokumenty, zaznaczyć pozycję na liście, a następnie wskazać Wprowadzanie – Ręcznie​. Po wskazaniu rodzaju zapisu księgowego i ewidencji VAT kliknąć Wprowadź z potwierdzeniem​.


2. ​​​​Wyświetli się okno dodawania wybranych zapisów. W lewym, dolnym rogu można przełączać się pomiędzy widokiem zapisu księgowego a zapisem w Ewidencji VAT. Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych zatwierdzić przyciskiem Zapisz​.


Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie schematów importu. W tym celu konieczne jest włączenie danej funkcji w Laboratorium. Aby to zrobić, należy:

1. Kliknąć moduł Parametry, a następnie odszukać i przejść do Laboratorium.


2. Aktywować funkcję Schematy importu dla Portalu Biura i zatwierdzić przyciskiem ​OK.


Tworzenie schematów importu dla dokumentów ​​z Portalu Biura zostało opisane tutaj​ dla Rachmistrza GT, oraz tutaj ​dla Rewizora GT.​

Po aktywacji funkcji w Laboratorium ​i utworzeniu odpowiednich schematów importu można przejść do dekretacji automatycznej. W tym celu należy:​​

1. Przejść do modułu ​Portal Biura – Dokumenty, zaznaczyć pozycję na liście, a następnie wskazać Wprowadzanie – Schemat importu​. Po wskazaniu odpowiedniego schematu importu oznaczyć go jako Zatwierdzony i kliknąć Wprowadź z potwierdzeniem​.


2. Szczegóły zapisu zostaną uzupełnione automatycznie zgodnie z wybranym schematem importu – użytkownik ma możliwość ręcznej poprawy wprowadzonych danych. Po​ weryfikacji poprawności tworzonych zapisów potwierdzić przyciskiem Zapisz.

​​​​​

​Artykuł należy do zbioru zagadnień e-Pomocy technicznej: Scenariusze pracy z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF) w programach firmy InsERT​.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki