Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rewizor GT – Jak stworzyć schemat importu dla Dokumentów Firmy?

Program: InsERT GT, Rewizor GT

Kategoria: Laboratorium, Schematy

Uwaga! Obsługa Schematów importu dla Dokumentów firmy ​jest dostępna w ramach Laboratorium ​InsERT GT. ​​

Od wersji 1.77 programu Rewizor GT istnieje możliwość stworzenia schematów importu wykorzystywanych do obsługi faktur pochodzących z usługi Dokumenty firmy, w tym celu należy:

1. Z listy modułów wybrać Ewidencje pomocnicze – Schematy importu i dekretacji, rozwinąć opcję Dodaj i wybrać Schemat dla Dokumentów firmy.


2. Jeżeli nie zostało to wcześniej zrobione, to pojawi się komunikat, informujący, że należy aktywować usługę w Laboratorium, po zaakceptowaniu komunikatu włączyć funkcję Schematy importu dla Dokumentów firmy. Jeżeli wcześniej nie została aktywowana żadna funkcjonalność laboratorium, to należy wcześniej zapoznać się i zaakceptować Regulamin korzystania z Laboratorium. Zmiany zapisać przyciskiem OK.


3. W oknie, które się wyświetli wprowadzić Nazwę schematu oraz Kryteria dopasowania schematu do dokumentu. W polu Typ dokumentu określić czy schemat będzie dotyczyć faktur sprzedaży, czy zakupu.


4. Powyższe Kryterium można rozszerzyć o Kryterium dodatkowe. W tej sekcji można zawęzić dopasowanie schematu do konkretnych kontrahentów lub tych z określonymi grupami, czy cechami lub do kategorii z dokumentu, określonej w module Dokumenty firmy lub w Subiekcie w przypadku wspólnej bazy danych. Kryteria dodatkowe nie wpływają w decydujący sposób na użycie schematu, a jedynie pomagają w automatycznym dopasowaniu do dokumentu (dopasowanie schematu opiera się o kontrahenta i kategorię ustawione w oknie Dane dokumentu w module Dokumenty firmy).


5. Następnie (jeżeli ma się stworzyć dekret) należy zaznaczyć Import do księgi handlowej. W sytuacji gdy zapis ma trafić tylko do Ewidencji VAT należy pominąć ten punkt. W tej sekcji do wypełnienia są pola:

  • Rejestr Księgowy – rejestr, do którego ma trafić dekret​
  • Data dekretacji – data, z jaką ma być stworzony dekret
  • Data dokumentu –  data, która będzie widnieć w polu Data dokumentu
  • Data operacji – data z dokumentu, która będzie w dekrecie widnieć w polu Data operacji
  • Rodzaj dowodu
  • Kategoria – kategoria dekretu, może być pobierana z dokumentu źródłowego lub wskazana ze słownika kategorii
  • Opis 
  • Kontrola bilansowania – do wyboru bilansowanie całości dekretu lub grup i całości dekretu



​6. W dolnej części okna znajduje się tabela, w której konfigurujemy pozycje dekretu. Po kliknięciu przycisku Dodaj można wybrać KontoKartotekę, która będzie pobierana, określić po jakiej stronie (Wn/Ma) będzie się pojawiała kwota, Typ kwoty standardowa, lub użytkownika, która może zostać zdefiniowana na zakładce Inne schematu (kwoty użytkownika wymagają ręcznego wprowadzania wartości przy każdorazowym dekrecie) i wskazać wartość, która będzie pobierana przy danej pozycji dekretu. W razie pomyłki można zaznaczyć pozycję i ją Poprawić, Usunąć lub nadać jej Grupę. Wprowadzone pozycje można kopiować używając opcji Powiel.

 

7. Po wprowadzeniu wszystkich pozycji dekretu (jeżeli ma się stworzyć zapis w Ewidencji VAT) należy na zakładce VAT zaznaczyć Import do ewidencji VAT. W sytuacji gdy zapis ma trafić tylko do księgi handlowej, należy pominąć ten punkt. W tej sekcji obowiązkowe do wypełnienia są pola:

  • Ewidencja – ewidencja VAT, do której ma trafić zapis,​
  • Transakcja VAT – transakcja VAT, z którą powstanie zapis VAT. Możliwe jest dopasowanie na podstawie transakcji z dokumentu KSeF, przepisanie jej z ustawień Ewidencji VAT lub wybranie konkretnej z listy
  • Data wystawienia – data z dokumentu, która będzie w zapisie VAT widnieć w polu Data wystawienia
  • Data zak. dost.: –  data z dokumentu, która będzie w zapisie VAT widnieć w polu Data zakończenia dostawy​
  • Data magazynowa – data z dokumentu, która będzie w zapisie VAT widnieć w polu Data magazynowa​
  • M-c naliczenia – który miesiąc ma być wzięty jako miesiąc odliczenia. Według tego miesiąca zapis będzie ujęty w deklaracji skarbowej np. JPK

​Opcjonalnie można określić jeszcze dodawane do zapisów w ewidencji VAT Procedury JPKkod GTUkategorię oraz opis​.

Dla faktur zakupu można ponadto określić Rodzaj wydatkuCel zakupu, Odliczenie oraz Przypadek szczególny VAT. 



8. Opcjonalnie na zakładce Inne można określić Uwagi, które można przenieść z notatki księgowej z modułu Dokumenty firmy, przenieść numer dokumentu, wybrać dostępne ze słownika treści/opisów operacji lub wprowadzić je ręcznie. Można również wprowadzić Kwoty użytkownika, które wykorzystać można przy definiowaniu zapisów na kontach. Schemat zapisać przyciskiem OK.



9.​​ Schematy stworzone do obsługi Dokumentów firmy będą oznaczone symbolem "D" w kolumnie Typ Schematu

Stworzone schematy można kopiować, używając opcji Powiel, a do filtrów dostępnych nad modułem dodano filtr Typ schematu.

 




Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki