Opis zmian (41.0.1)
Uwaga! Zmiany płatne wyróżnione są czcionką pogrubioną.
Wersja 41.0.1 - 27/06/2022
- Rozwiązano problem błędnego obliczania odroczonej zaliczki i zwrotu odroczonej zaliczki na podatek w wynagrodzeniach.
- Poprawiono dekretację ujemnych zapisów VAT na konto rozrachunkowe kontrahenta - wyznaczana wówczas była ujemna wartość kwoty VAT na rozrachunku powstałym do zapisu na konto.
Wersja 41.0.0 - 22/06/2022
- Na karcie klienta, w sekcji Lista zgód dodano możliwość zamieszczenia informacji, kto zaakceptował oraz kto wycofał/odrzucił wybraną zgodę.
- Dodano możliwość negacji warunków w tworzonym automacie.
- W automatach dodano nową czynność, która umożliwia zapis wydruku do biblioteki załączników.
- W module Automatyzacja dodano nowy widok Powiadomienia, który wyświetla informacje związane ze wszystkimi powiadomieniami do automatów. Możliwe jest usuwanie powiadomień z tego widoku oraz wykonanie automatu związanego z zapisanym powiadomieniem.
- W automatach, dla czynności tworzących SMS oraz e-mail, w parametrze Adresat dodano opcję "wszyscy użytkownicy".
- W module Automatyzacja dodano możliwość eksportu oraz importu automatów.
- W module Automatyzacja dodano dwa nowe filtry: Aktywny, Automat.
- [PRO] W raportach własnych LINQ dodano możliwość tworzenia kolumny z flagą.
- [PRO] W raportach własnych SQL dodano możliwość tworzenia kolumny z flagą.
- Umożliwiono podglądu dokumentu w osobnym oknie.
- W obrazach księgowych dokumentów handlowych, w sekcji przedpłat dodano informację o podmiocie cesyjnym - dotyczy dokumentów z wybrana formą płatności Płatność za pobraniem / kredyt z wybranym podmiotem cesyjnym.
- Dodano możliwość wykasowania logów śladu rewizyjnego starszych niż: 1 rok, 3 lata, 5 lat.
- Dodano możliwość wysyłki maili z poziomu naliczonych deklaracji ZUS wspólników.
- Dostosowano naliczanie składki zdrowotnej wspólników do zmian podatkowych wprowadzanych od 1-go lipca 2022 (Polski Ład 2.0) - obniżenie przychodu/dochodu o wartość zapłaconej składki do wysokości przysługującego limitu, wsparcie zmiany formy księgowości, dostosowanie zaliczek miesięcznych, itp.
- Mechanizm automatyzacji rozszerzono o dokument naliczenia amortyzacji środka trwałego. Można dzięki temu zdefiniować np. automat do naliczenia amortyzacji zbiorczej po dokonaniu amortyzacji dla ostatniego środka trwałego w danym okresie.
- Przy naliczaniu składek ZUS wspólnika umożliwiono podanie innych źródeł przychodów do naliczenia składki zdrowotnej.
- W Automatyzacji dodano możliwość zdefiniowania automatów dotyczących dokumentów do dekretacji - pozwala to m.in. na zdefiniowanie automaty dekretacji automatycznej po pojawieniu się np nowego dokumentu w systemie.
- W automatyzacji dodano możliwość zdefiniowania automatu dekretacji automatycznej dokumentów w oparciu o harmonogram.
- W Automatyzacji, dla automatu wykonywanego wg harmonogramu dodano możliwość dodawania wyciągu bankowego dla wybranego rachunku bankowego i okresu.
- W Automatyzacji, dla automatu wykonywanego wg harmonogramu dodano możliwość naliczenia dokumentów rozliczających eksploatacje pojazdów.
- W Automatyzacji, dla automatu wykonywanego wg harmonogramu dodano możliwość naliczenia dokumentu Amortyzacji zbiorczej wskazanego typu amortyzacji.
- W Automatyzacji, dla automatu wykonywanego wg harmonogramu dodano możliwość naliczenia dokumentu zestawienia dziennego bądź miesięcznego sprzedaży VAT.
- W Automatyzacji, dla automatu wykonywanego wg harmonogramu dodano możliwość sporządzenia raportu kasowego dla wskazanej kasy.
- W Automatyzacji, dla automatu wykonywanego wg harmonogramu dodano możliwość wystawiania deklaracji skarbowych dla wspólników i pracowników.
- W Automatyzacji, dla automatu wykonywanego wg harmonogramu, dodano możliwość dodawania sesji kasowych dla wybranego stanowiska kasowego.
- W Automatyzacji, dla automatu wykonywanego wg harmonogramu, dodano możliwość naliczenia składek ZUS wspólników i osób współpracujących.
- W naliczeniu składki zdrowotnej wspólnika dodano możliwość podania wartości składki zapłaconej, możliwej do odliczenia od dochodu (do wysokości limitu definiowanego w parametrach "Podatków i kosztów"). Prawo do odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej od dochodu dla osób rozliczających się podatkiem liniowym wynika ze zmian Polskiego Ładu 2.0 obowiązującego od 01.07.2022r.
- W rozliczeniach właścicielskich, przychody z tytułu najmu bądź dzierżawy (rozliczane na zasadach ogólnych) można określić, iż dotyczą najmu prywatnego - będzie miało to wpływ na wyliczenie zaliczki na podatek dochodowy, jak również na wielkość podstawy składki zdrowotnej.
- W widoku Dekretacja dokumentów dodano kolumny i filtry "Stanowisko kasowe", "Rachunek bankowy" oraz "Magazyn".
- Do Parametrów ewidencji VAT dodano wartość "W zapisie zbiorczym miesięcznym podpowiadaj ostatni dzień miesiąca jako datę wystawienia".
- Dla operacji bankowych dodano możliwość ręcznego powiązania operacji PP z operacją na kwotę VAT.
- Dla rodzaju operacji bankowej o typie "Karta" dodano możliwość powiązania z formą płatności o typie "Karta firmowa przy zakupie".
- Do Parametrów rozrachunków dodano opcję "Ostrzegaj o rozliczaniu rozrachunków księgowych z nieksięgowymi."
- Dodano możliwość podglądu i edycji rozrachunków na kompensatach.
- Dodano możliwość wczytywania wyciągów mt940 z Banku Ochrony Środowiska.
- W module Operacje bankowe dodano możliwość usunięcia powiązania operacji głównej z operacją na kwotę VAT (podzielona płatność).
- W modułach rozrachunków dodano kolumnę z kwotą VAT nierozliczoną.
- W Parametrach rozrachunków dodano opcję "Zezwalaj na rozliczanie operacji bankowych". Zaznaczenie pozwala na dodawanie operacji bankowych i rozliczanie, gdy zablokowane jest rozliczanie rozrachunków księgowych z nieksięgowymi.
- W widoku Operacje bankowe dodano kolumnę "Transfer VAT" informującą o powiązaniu z operacją na rachunku VAT (podzielona płatność).
- Wykonano prace optymalizacyjne modułu wynagrodzeń, aby zapobiegać pojawianiu się błędu objawiającego się komunikatem o zbyt długim czasie oczekiwania.
- Korekta Polskiego Ładu - od 1 lipca 2022 r. - zasiłek macierzyński zwolniony z podatku dla niektórych podatników.
- Korekta Polskiego Ładu - od 1 lipca 2022 r. - likwidacja mechanizmu odraczania poboru zaliczki na podatek.
- Korekta Polskiego Ładu - od 1 lipca 2022 r. - likwidacja ulgi dla klasy średniej.
- Zlikwidowano osobne parametry umów cywilnoprawnych. Stawka podatku i koszty ryczałtowe będą pobierane z parametrów Podatków i kosztów.
- Dodano nowe uprawnienie Klienci - Modyfikacja danych klienta bez opiekuna.
- Poprawiono synchronizację kont pocztowych. W niektórych szczególnych przypadkach trwała dłużej.
- W konfiguracji konta pocztowego, w oknie zarządzaj użytkownikami dodano możliwość scrollowania.
- W oknie wiadomości pocztowej dodano ikonkę do operacji usuwania wiadomości.
- Poprawiono działanie uprawnienia Biblioteka załączników - uruchom moduł. Dotychczas użytkownik niemający tego uprawnienia mógł zobaczyć listę dodanych załączników do biblioteki załączników, korzystając w wiadomości pocztowej z operacji Dodaj załącznik z biblioteki załączników.
- W wiadomości pocztowej ustawiono nowy skrót dla wysyłania wiadomości (Ctrl+Shift+Y).
- W obrębie jednej czynności tworzącej wiadomości e-mail, SMS oraz powiadomienia nexo dodano możliwość przypisania wielu różnych adresatów.
- Zmieniono domyślne ustawienie dla nowo dodawanych automatów, aby wykonywały się, gdy wszystkie warunki zostaną spełnione.
- [PRO] Ułatwiono definiowanie parametrów czynności i warunków Automatów w sferycznych punktach rozszerzeń.
- Do Definicji widoków dodano kolumnę Opis.
- Do instalatora nexo dodano instalator .NET Framework 4.7.2.
- [PRO] Do komunikatu informującego o braku podanej wartości pola własnego dodano nazwę tego pola.
- [PRO] Do pól własnych zaawansowanych dodano możliwość tworzenia opisów tych pól.
- Do wbudowanych wzorców wydruków dodano informację o wersji programu, w której wzorzec był ostatnio zmieniany. Informacja ta przechowywana jest w pliku wzorca wydruku. Dzięki temu powielone wzorce także będą posiadać tę informację.
- Naprawiono błąd, który powodował brak pojawiania się okna z informacją, że załącznik zapisywany już istnieje w bibliotece załączników. Informacji tej brakowało, gdy był zapisywany załącznik z okna Drukuj.
- [PRO] Poprawiono problem z zapisem raportu SQL, w którym użyto parametru DR.
- [PRO] W Sferze nexo, która nie używa UI, zniesiono obowiązek istnienia pliku xml.pak w katalogu wynikowym projektu.
- W szablonie naklejek usunięto odstęp między "opisem z lewej" i "opisem z prawej".
- [PRO] W Sferze udostępniono okno tworzenia wiadomości SMS.
- [PRO] Poprawiono problem przy otwieraniu sferycznego przykładu FormulaDlaSchematowDekretacji.
- [PRO] Poprawiono raportowanie o postępie uruchamiania Sfery.
- [PRO] W SDK dodano nowy szablon projektu sferycznego przeznaczony do tworzenia własnych rozszerzeń.
- [PRO] W SDK dodano szablony projektów sferycznych do Visual Studio 2022.
- [PRO] W Sferze dodano metodę PobierzKomunikatyBledow, która ułatwia pobieranie informacji o błędach obiektu biznesowego.
- [PRO] W Sferze dodano metody ułatwiające dostęp do kartotek asortymentów, klientów, dokumentów, dekretów itp. Metody te powinny być widoczne w IntelliSense po dodaniu przestrzeni nazw InsERT.Moria.Sfera.
- [PRO] W Sferze dodano możliwość określenia własnego warunku filtrującego przed wyświetleniem listy elementów do wyboru.
- [PRO] W Sferze dodano możliwość podania warunku filtrującego do metody Wszystkie. Dodano także metodę Pierwsza, zwracającą pierwszy element pasujący do warunku.
- [PRO] W Sferze dodano możliwość włączenia kontekstu aplikacji. Dodano także metody do ustawienia poszczególnych elementów tego kontekstu.
- [PRO] W Sferze uproszczono wyszukiwanie obiektów.
- [PRO] W szablonach projektów sferycznych dodano tworzenie instalatora rozwiązania własnego.
- Do modułów dodano pasek ułatwiający wyszukiwanie, filtrowanie i podgląd elementów znajdujących się na liście.
- Naprawiono problem, który nie pozwalał na łączenie różnych styli formatowania warunkowego, np. czerwone tło dla przeterminowanych rozrachunków plus pogrubiony tekst dla rozrachunków o znacznej wartości.
- Poprawiono działanie filtrowania po podanej kolumnie, tak aby włączenie filtrowania od razu wyświetlało okienko wyboru wartości filtra.
- Poprawiono stabilność list edycyjnych, w których było wykorzystywane grupowanie.
- Poprawiono stabilność notesu w sytuacji gdy usunięto użytkownika, który miał utworzone notatki.
- Dodano możliwość wyliczenia załącznika CIT/KW w deklaracji rocznej CIT-8. Dodano w związku tym również nową definicje struktury sprawozdania CIT/KW oraz domyślna definicje składników.
- Poprawiono edycję definicji deklaracji CIT - przy próbie jej otwarcia pojawiał się komunikat "Brak definicji deklaracji w wybranym okresie obrachunkowym".
- Poprawiono obsługę sekcji "C.6 Saldo należnego podatku VAT" w deklaracji VIU-DO(1) - sekcja ta nie wykazywała wartości ujemnych podatku należnego.
- W deklaracji PIT-11(28) dodano obsługę wartości przychodów zaewidencjonowanych w danych wdrożeniowych pracownika i związanych z ulgą dla seniorów, posiadających rodzinę 4+ czy dla powracających z zagranicy.
- W deklaracji VIU-DO(1) poprawiono wyliczanie sekcji "C.6 Saldo należnego podatku VAT" w przypadku istnienia korekt wykazanych w sekcji "C.5 Korekty VAT".
- Poprawiono dekretację automatyczną dokumentów, dla których zdefiniowano nietypową numerację (np. z kropką w numerze dokumentu).
- Poprawiono wczytywanie dokumentów z pliku EPP zawierających zdefiniowany numer VAT-IN bez określenia, że jest to kontrahent unijny.
- W dekretacji automatycznej do ewidencji VAT, dla tworzonego rozrachunku wyznaczana jest również kwota VAT na potrzeby obsługi podzielonych płatności.
- Dla komunikacji do biura rachunkowego on-line i off-line XML, rozszerzono synchronizacje kontrahentów o symbol klienta.
- Dodano kreator zmiany formy opodatkowania dla osób rozliczających się podatkiem zryczałtowanym - zgodnie z nowelizacją Polskiego Ładu 2.0 podatnicy będący na ewidencji przychodów mogą zmienić od 01.07.2022 formę opodatkowania na rozliczenie wg skali podatkowej.
- Dodano powiadomienie o możliwości zmiany formy opodatkowania w trakcie roku z EP na KPiR rozliczane na zasadach skali podatkowej z datą 01.07.2022 r. Możliwość takiej zmiany formy podatkowania przewidują zmiany w Polskim Ładzie 2.0 obowiązujące od 01.07.2022 r.
- Poprawiono błąd związany z widocznością usuniętych użytkowników podczas kopiowania schematów dekretacji z innego podmiotu.
- Poprawiono dane teleadresowe urzędów skarbowych: Wrocław - Stare Miasto (kod 0227), Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto (kod 1212) i Urząd Skarbowy Poznań - Nowe Miasto ( kod 3022).
- Poprawiono generowanie powiadomienia o potrzebie wystawiania VAT-UE - obecnie powiadomienie takie pojawia się w przypadku występowania zapisów VAT dotyczących transakcji z Unią.
- Poprawiono i ujednolicono kolejność kolumn na dokumentach do księgowania z tabelą VAT.
- Poprawiono naliczanie składki zdrowotnej na podstawie zaliczek PIT w przypadku gdy nie istniała ciągłość wystawionych zaliczek w trakcie roku - składka zdrowotna wyliczana wówczas była na podstawie ewidencji.
- Poprawiono obsługę dostępu do Portalu Biura - dokumenty w przypadku, gdy klient biura rachunkowego zrezygnował z korzystania.
- Poprawiono pobieranie danych w komunikacji on-line. Obecnie operacja "Pobierz on-line" (pobranie dokumentów oczekujących w chmurze) odwołuje się do nadawców dokumentów ustawionych jako aktywni.
- Poprawiono w naliczeniu składek ZUS osoby współpracującej informację o wyznaczonej podstawie do ubezpieczenia zdrowotnego,
- Udostępniono operację Wczytaj pliki dokumentów w module Portalu Biura - Dokumenty w podmiotach klientów biura rachunkowego. Funkcjonalność ta dotychczas dostępna była w ramach Laboratorium.
- W module Automatyzacja dodano wzorcowe automaty dla operacji księgowych i finansowych.
- W Obrazie księgowym dodano: Dla faktur zaliczkowych i ich korekt informację o płatniku. Dla wszystkich dokumentów wartość "(N) Państwo płatnika". W kontekście nagłówka dokumentu informację o odroczonej formie płatności.
- W określaniu podstawy składki zdrowotnej wspólników dodano uwzględnianie ujemnej różnicy remanentowej występującej w miesiącu, którego dochód stanowi podstawę tej składki.
- W parametrach "Podatki i koszty" dodano parametr "Limit odliczenia zdrowotnej od dochodu - liniowy" określający maksymalną wartość składki zdrowotnej możliwej do odliczenia od dochodu dla osoby rozliczającej się podatkiem liniowym.
- [PRO] W Sferze dodano metody upraszczające tworzenie i wyszukiwanie kont księgowych. Dodano także metodę tworzącą pozycję dokumentu księgowego na podstawie numeru konta księgowego.
- [PRO] W Sferze uproszczono tworzenie obiektów księgowych.
- W wysyłce raportu informacji zbiorczej do Portalu Biura - Raporty poprawiono wysyłanie kwoty "Do wypłaty" dotyczącej wynagrodzeń pracowników.
- Zaktualizowano dane teleadresowe Urzędów skarbowych.
- Zmieniono wyliczanie podstawy ubezpieczenia zdrowotnego osób współpracujących na zgodne z wymogami Polskiego Ładu 2.0.
- Poprawiono skalowanie kwot w podsumowaniu na wzorcu wydruku "Ewidencja VAT sprzedaż poziomo".
- Rozwiązano problem z zapamiętywaniem wartości filtra "Podmiot" w lookupie rozrachunków w Bilansie otwarcia.
- Poprawiono błędne sumowanie na wydruku "Ewidencja VAT sprzedaż 15 cali" w sytuacji gdy jest zdefiniowana własna stawka VAT sprzedaży.
- Poprawiono filtrowanie po wartościach słowników użytkownika w raporcie "Zapisy na kontach".
- Poprawiono problem z usuwaniem amortyzacji jednostkowej ujętej w amortyzacji zbiorczej. Problem pojawiał się po modyfikacji licznika numeracji dokumentów operacji na środkach trwałych.
- Na fakturach wewnętrznych poprawiono błąd uniemożliwiający w niektórych scenariuszach zmianę stawki VAT towaru na pozycji dokumentu.
- Do raportu Analiza spójności rozrachunków dodano filtr "Konto" oraz poprawiono działanie filtra "Okres" tak, aby data brzegowa okresu określała na jaki dzień ma być wyliczony raport.
- [PRO] Dodano konfigurację Definicji widoków (wersja PRO).
- Dodano możliwość dokonania kompensaty rozrachunku bądź jego rozliczenie spłatą z określeniem podzielonej płatności
- Poprawiono błąd uniemożliwiający zbiorczą zmianę rachunku bankowego na dyspozycjach o rodzaju innym niż Podzielona płatność.
- Poprawiono błąd związany z edycją operacji bankowych i tworzeniem transferów na rachunki VAT podczas dekretacji faktur.
- Poprawiono błąd związany z niepoprawnym typem transferu VAT przy dekretacji dokumentów.
- Poprawiono mechanizm powiązania operacji głównych i transferów VAT podczas wczytywania wyciągów bankowych. Powiązanie tworzy się gdy tytuł jednej z operacji zawiera się w tytule drugiej.
- Poprawiono naliczanie różnic kursowych z rozbiciem na kwotę VAT, w innym okresie niż okres powstania rozrachunku.
- Poprawiono parsery mt-940 banku Santander. Problem związany był z błędnie wczytywanym saldem.
- Poprawiono wczytywanie danych klientów dla parsera mt-940 banku Santander.
- Przy definiowaniu formy płatności, w przypadku gdy na stanowisku kasowym odznaczona jest opcja "Tylko wybrane formy płatności" dodano pytanie, czy dodać nową formę płatności do stanowiska kasowego.
- Rozwiązano problem pojawiający się przy wczytywaniu wyciągów bankowych związany z niepoprawną kwotą z rachunku VAT na operacjach o rodzaju Podzielona płatność.
- Rozwiązano problem zbędnej blokady pól Klient i Rachunek bankowy na operacjach bankowych o rodzaju podzielona płatność, które są powiązane z transferami VAT.
- W bankowości elektronicznej poprawiono uzgadnianie transferów VAT w przypadku gdy uzgodniona została operacja na rachunku rozliczeniowym.
- W oknie Rozlicz przez skojarzenie dodano kolumnę "KR - Powiązanie z zapisem na koncie księgowym".
- W widokach rozrachunkowych i finansowych dodano kolumnę, dzięki której możliwe jest zaznaczanie wybranych wierszy (checkbox).
- W widoku Wyciągi bankowe poprawiono sortowanie wg kolumny "Dokument księgowy".
- Poprawiono odświeżanie historii zarówno na karcie automatu jak i w widoku historia.
- W danych "Mojej Firmy" jak i klientów wprowadzono ewidencjonowanie numerów BDO, KRS oraz EORI. Dodano także możliwość umieszczania tych danych na wydrukach dokumentów.