Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Gratyfikant GT – Jak wprowadzić dane wdrożeniowe dotyczące pracownika, które są niezbędne w przypadku, gdy program był wdrażany w trakcie roku?

Program: Gratyfikant GT, InsERT GT

Kategoria: Pracownicy, Umowy cywilnoprawne, Umowy o pracę, Wynagrodzenia

​Dane wdrożeniowe pełnią w systemie istotną rolę. Dzięki tej funkcjonalności, po wprowadzeniu odpowiednich danych przez użytkownika, program potrafi wyliczyć prawidłowo deklaracje podatkowe w przypadku, gdy program był wdrażany w trakcie roku, jak również naliczyć podstawy do chorobowego i urlopowego z miesięcy poprzedzających miesiąc pierwszej wypłaty. Wprowadzanie danych odbywa się kontekstowo – wszystkie wprowadzone dane będą dotyczyły konkretnego pracownika. W celu wprowadzenia danych wdrożeniowych należy:

1. Przejść do modułu Ewidencja osobowa, następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy wybranego pracownika i wybrać Dane wdrożeniowe.

 

2. Na zakładce Do chorobowego możliwe jest wprowadzenie Kwot (brutto małe) do 12 miesięcy wstecz – poczynając od miesiąca poprzedzającego miesiąc pierwszej wypłaty. W zależności od zadeklarowanego miesiąca pierwszej wypłaty program automatycznie dobiera 12 miesięcy wstecz np. w przypadku zadeklarowania lutego 2022 r. jako miesiąca rozpoczęcia pracy, program wypełni zakładkę miesiącami: styczeń 2022 r., grudzień 2021 r., listopad 2021 r., ..., luty 2021 r. Oprócz wpisania kwot istnieje możliwość zaznaczenia, które z wprowadzonych miesięcy mają Wchodzić do podstawy do chorobowego. Ponadto program umożliwia odnotowanie wystąpienia Choroby w ostatnim miesiącu przed wdrożeniem systemu – w tym przypadku następuje ciągłość podstawy do chorobowego, którą program na podstawie tych danych automatycznie obsłuży.

 

3. Zakładka Do urlopowego pozwala na wprowadzenie do 12 miesięcy wstecz – poczynając od miesiąca poprzedzającego miesiąc pierwszej wypłaty – podstaw wynagrodzeń do urlopowego (brutto duże). W każdym miesiącu należy podać kwotę Składników stałych, Składników zmiennych (o ile występowały) oraz wpisać sumaryczną Liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w każdym z wyszczególnionych miesięcy.

 

4. Zakładki Dane roczne wypłat, Dane roczne rachunków oraz Dane roczne razem umożliwiają wprowadzenie określonych wartości potrzebnych do prawidłowego wyliczenia rocznych deklaracji podatkowych. Zostały one podzielone tematycznie na dane związane z umowami o pracę (Dane roczne wypłat), dane związane z umowami cywilnoprawnymi (Dane roczne rozrachunków), dane dotyczące części wspólnych umów o pracę i umów cywilnoprawnych (Dane roczne razem). Dane, które zostaną tam wprowadzone, powinny obejmować okres od początku danego roku kalendarzowego do miesiąca pierwszej wypłaty w programie.

 

5. Zakładka Inne pozwala na wprowadzenie dodatkowych danych takich jak:

  • Liczba dni absencji chorobowej,
  • Liczba dni wykorzystanego urlopu wypoczynkowego,
  • Okresy urlopu bezpłatnego do świadectwa pracy,
  • Dobowy wymiar czasu pracy dla pełnego etatu,
  • Ciągłość zasiłku chorobowego z poprzedniego roku,
  • Okresy nieskładkowe do świadectwa pracy (z całego okresu pracy przed wdrożeniem) potrzebny do wystawienia świadectwa pracy.

 

Artykuł należy do zbioru tematów e-Pomocy technicznej istotnych przy konfigurowaniu i rozpoczęciu pracy z Gratyfikantem GT.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki