Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Subiekt nexo – Czasowe obniżenie stawek VAT – Kreator zmian

Program: InsERT nexo, Subiekt nexo

Kategoria: Asortyment, Urządzenia zewnętrzne

Ws​t​ęp

Od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. planowane jest wejście w życie obniżonych stawek VAT na niektóre towary i usługi poprzez tzw. Tarczę antyinflacyjną​.

Obniżone stawki podatku VAT obowiązywać będą m.in. dla:

  • żywności nieprzetworzonej, opodatkowanej dotychczas stawką 5% (pozycje 1-18 załącznika nr 10 Ustawy o VAT) – obniżka do 0%;
  • energii cieplnej i elektrycznej (obniżka stawki do 5%);
  • paliw (obniżka stawki do 8%).

​Aby ułatwić dostosowanie danych do nowych przepisów, w Subiekcie i Gestorze nexo został utworzony Kreator zmian VAT, jest on dostępny od wersji 39.0.0. Skorzystanie z kreatora wymaga posiadania aktywnego abonamentu na ulepszenia dla Subiekta nexo lub Gestora nexo.
Poniżej znajdują się objaśnienia, dotyczące działania kreatora. 

1. Po​​wiadomienie

Ponieważ zmiana stawek jest bardzo istotną zmianą, po pierwszym uruchomieniu podmiotu w wersji 39.0.0, użytkownik dostaje stosowne powiadomienie, z którego poziomu można uruchomić kreator zmian lub też przesunąć przypomnienie na termin późniejszy:

 

2. Umi​ejscowienie kreatora

Kreator dostępny jest w module Asortyment, w menu Operacje.​

UWAGA! Jeśli korzystasz z urządzeń​​ zewnętrznych (kasa lub drukarka fiskalna), przed wykonaniem zmian w kreatorze koniecznie przeczytaj ten temat e-Pomocy.​

 

3. Kreator – krok 1

W pierwszym kroku kreatora przedstawiane są czynności, jakie zostaną wykonane.

 

4. Kreator – krok 2

W drugim kroku kreatora program informuje o zakresie zmian. Pokazane są kody CN, dla których zmieniają się stawki. Dane te pobierane są online i zostały wyselekcjonowane na podstawie zapisów nowelizowanej ustawy.

 

Po kliknięciu Dalej program przedstawi listę asortymentu, dla jakiego nastąpi zmiana wg kryteriów przedstawionych powyżej. Program selekcjonuje asortyment ze względu na przypisane kody CN, jakie zostały przedstawione w poprzednim ekranie. Przykładowo program może wyświetlić taką listę asortymentu kwalifikującego się do zmiany stawek.


UWAGA! Nie wszystkie asortymenty w ustawie zostały jednoznacznie określone. Na przykład: niektóre towary mają niższą stawkę ze względu na przeznaczenie sprzedaży („wyłącznie towary przeznaczone do spożycia przez ludzi") albo nie mają podanego kodu CN („smoczki dla niemowląt i dzieci, w szczególności przeznaczone do celów medycznych"). W ostatnim punkcie niniejszej pomocy przedstawiono niejednoznaczne przypisania, jakie nie są z automatu obsługiwane przez program.

Dlatego też w ekranie z wylistowanymi asortymentami możliwe jest ręczne dodawanie asortymentu. W tym celu w pokazanym poniżej miejscu należy albo skorzystać z instynktu, albo wywołać listę asortymentu i wybrać dodatkowe pozycje i przypisać im nowe stawki.

 

​Po ewentualnym ręcznym dodaniu kolejnych pozycji należy kliknąć Dalej i ustalić, jak mają się zachować ceny dla asortymentu, który podlega zmianie. 

Program może:

  • zachować cenę netto (czyli obniżyć wszystkim zmienianym asortymentom cenę brutto),
  • zachować cenę brutto (co spowoduje zwiększenie ceny netto),
  • zachować ceny netto lub brutto, w zależności od tego, jakie jest ustawienie cennika.


​5. Kreator – krok 3

UWAGA! Krok jest widoczny wyłącznie w tych podmiotach, w których wykorzystuje się drukarki fiskalne.

W trzecim kroku kreatora program może opcjonalnie zmienić nazwy dla urządzeń fiskalnych. Ma to na celu zapobieganie zablokowaniu nazw asortymentu. O ile sytuacja taka jest mniej prawdopodobna obecnie, t​o będzie powszechna, gdy towary wrócą do swoich obecnych stawek w sierpniu 2022 r.

Dlatego też jedną z propozycji jest skopiowanie obecnych nazw fiskalnych i dodanie do nich przedrostek np. „0_".

Wówczas w czasie zmiany powrotnej wystarczy, że ten przedrostek zostanie usunięty.


6. Kreator – krok 4

W czwartym kroku kreator zaproponuje zmiany w dokumentach, które zawierają asortymenty, dla których zmienia się stawka VAT. W kroku tym program pozwala na automatyczną zmianę stawek asortymentu na:

  • zamówieniach od klienta i fakturach pro forma z transakcją sprzedaży krajowej, dla których nie rozpoczęto jeszcze realizacji;
  • ofertach, dla których status jest niższy niż „zaakceptowana".

Program wyświetla listę powyższych dokumentów, które zawierają na pozycjach asortyment ze stawką inną niż przypisana w kartotece, z możliwością decydowania, które z nich mają zostać przeliczone, a które nie.


Po kliknięciu Dalej, w kolejnym ekranie program zapyta, czy przeliczyć te dokumenty, zachowując ceny netto, brutto lub też uzależnić to od sposobu liczenia dokumentu (analogicznie jak dla cen towarów).

UWAGA! Program nie przeliczy zamówień, które mają przypisaną i zarejestrowaną szybką płatność (np. gdy klientowi wysłano link do płatności za pomocą Przelewów24). Wymagana jest tutaj indywidualna modyfikacja użytkownika.


​7. Kreator – Podsumowanie

 Ostatni krok kreatora to potwierdzenie wykonania zmian. Po ich zatwierdzeniu program wyświetli podsumowanie, które można wydrukować.


8. Lista niejednoznacznych zmian stawek, jakie nie są obsługiwane w programie automatycznie

​Czasowe obniżenie stawki do 0% 

​ex 12​​

​Nasiona i owoce ol​eiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza – wyłącznie towary przeznaczone do spożycia przez ludzi

ex 15

Tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego, roślinnego l​​ub mikrobiologicznego oraz produkty ich rozkładu; gotowe tłuszcze jadalne; woski pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego – wyłącznie jadalne

ex 20

Przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub pozostałych części roślin – z wyłączeniem produktów o rzeczywistej masowej mocy alkoholu powyżej 1,2%

ex 2106

Tłuszcze złożone z produktów roślinnych lub zwierzęcych (miksy), wyroby seropodobne (analogi serów) oraz preparaty do początkowego żywienia niemowląt, w ty​​m mleko początkowe, preparaty do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleko następne, mleko i mleko modyfikowane dla dzieci, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia

ex 2202

Wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe, z wyłączeniem soków owocowych, z orzechów i warzywnych, objętych pozycją CN 2009 – wyłącznie produkty:

1) jogurty, maślanki, kefiry, mleko nieobjęte działem CN 04 – z wyłączeniem produktów zawierających kawę oraz jej ekstrakty, esencje lub koncentraty,

2) napoje bezalkoholowe, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego,

3) preparaty do początkowego żywienia niemowląt, w tym mleko początkowe, preparaty do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleko następne, mleko i mleko modyfikowane dla dzieci, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,

4) niezawierające produktów objętych pozycjami od CN 0401 do CN 0404 lub tłuszczu uzyskanego z produktów objętych pozycjami od CN 0401 do CN 0404:

a) napoje na bazie soi o zawartości białka 2,8% masy lub większej (CN 2202 99 11),

b) napoje na bazie soi o zawartości białka mniejszej niż 2,8% masy; napoje na bazie orzechów objętych działem CN 08, zbóż objętych działem CN 10 lub nasion objętych działem CN 12 (CN 2202 99 15)

bez względu na CN

Dietetyczne środki spożywcze sp​​ecjalnego przeznaczenia medycznego, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia

bez względu na CN

Środki poprawiające właściwości gle​by, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw, inne niż wymienione w poz. 12 załącznika nr 3 do ustawy, z wyłączeniem podłoży mineralnych, o których mowa w ustawie z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2021 r. poz. 76 i 1069)

bez względu na CN

Nawozy i środki ochrony roślin, zwykle przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej

bez względu na CNZiemia ogrodnicza

 

Czasowe​ o​bniżenie stawki do 5% 

​bez względu na CN​
Energia cieplna

 

Czasowe o​bniżenie stawki do 8% 

bez​ wz​​ględu na CN

​Biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, przeznaczone do n​​apędu silników spalinowych – bez względu na kod CN

 

​ 



Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki