Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Subiekt nexo – Obsługa Brexitu

Program: InsERT nexo, Subiekt nexo

Kategoria: Brexit, Dokumenty

Artykuł opisuje zmiany dotyczące Brexitu. Zos​tał po​dzielony na następujące części:

  1. Informacje o​góln​e.
  2. Wprowadzanie dokumentów sprzedaży lub zakupu po 1 stycznia 2021 r.
  3. Wprowadzanie korekt sprzedaży lub zakupu po 1 stycznia 2021 r.
  4. Wprowadzanie faktur zaliczkowych oraz ich korekt po 1 stycznia 2021 r.
  5. Konfiguracja podmiotów założonych od wersji 34.
  6. Konfiguracja podmiotów założonych w wersji 33 lub wcześniejszej.

Informacje ogólne

Od 1 stycznia 2021 r. w Wielkiej Brytanii prz​estało obowiązywać unijne prawo celne i podatkowe. W związku z tym służby celne państw należący​ch do UE w procedurze importu i eksportu z Wielką Brytanią stosują przepisy analogiczne do stosowanych wobec krajów trzecich, czyli nienależących do UE. Natomiast w przypadku wymiany handlowej z Irlandią Północną nadal stosowane są unijne regulacje celne i w zakresie VAT.

W przypadku s​​​przedaży/zakupu pomiędzy UE i Wielką Brytanią nie są wystawiane dokumenty z następującymi typami transakcji: wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, nabycie towarów oraz sprzedaż wysyłkowa – zostały one zastąpione eksportem oraz importem towarów. Wyjątkiem jest terytorium Irlandii Północnej, gdzie nadal obowiązują unijne regulacje VAT, lecz tylko i wyłącznie w odniesieniu do obrotu towarowego.

W przypadku usług Wielka Brytania (włącznie z Irlandią Północną) w celach podatkowych jest traktowana jak państwo trzecie. W przypadku większości usług nie uległy zmianie zasady dotyczące określenia miejsca ich świadczenia (opodatkowania). Wyjątkiem jest m.in. wykonywanie na rzecz konsumentów usług wymienionych w art. 28l ustawy o VAT (np. usługi prawnicze, księgowe, reklamy) oraz niektórych usług transportu towarów. Dodatkowo wykluczona jest możliwość korzystania z procedury Mini One Stop Shop (MOSS) do usług świadczonych na rzecz konsumentów ze Zjednoczonego Królestwa.

Kompendium wiedzy dotyczącej Brexitu dostępne jest na stronie Krajowej Informacji S​karbowej​

Wprowadzanie dokumentów sprzedaży lub zakupu po 1 stycznia 2021 r.

W przypadku dodawania do programu Subiekt nexo dokumentów z datą zakończenia dostawy od 1 stycznia 2021 oraz dla/od klie​nta pochodzącego z Irlandii Północnej nie należy stosować faktur mieszanych, czyli zawierających towary oraz usługi. Ze względu na różnice dotyczące opodatkowania, osobno należy wprowadzać dokumenty dotyczące sprzedaży/nabycia towarów oraz świadczenia/pobierania usług.


​​Transakcje​ dla Irlandii Północnej​​ 
towaryusługi
do 31 grudnia 2020
od 1 stycznia 2021
do 31 grudnia 2020
od 1 stycznia 2021
wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WD​T)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT)
sprzedaż krajowa (S)
(wyjątki wymienione w art. 28l ustawy o VAT)
​​dostawa towarów i usług poza terytorium kraju (DPTK)
świadczenie usług poza terytorium kraju (SUPTK)
​ wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT)
wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT)​​ 
Importu usług z UE (IU-zUE)omport usług spoza UE (IU-sUE)

 

Dodatkowo podczas wprowadzenia do programu dokumentu na kontrahenta z Irlandii Północnej wyświetla się następujące ostrzeżenie:

 

Kliknięcie przycisku Napraw umożliwi przekierowanie do aktualnie czytanego tematu e-Pomocy lub Wyłączenie wyświetlania tego ostrzeżenia.

 

W przypadku dodawania do programu Subiekt nexo dokumentów z datą zakończenia dostawy od 1 stycznia 2021 oraz dla/od klienta pochodzącego z Wielkiej Brytanii (z wyłączeniem Irlandii Północnej) nie należy stosować transakcji unijnych.

​​Transakcje​ ​​dla Wielkiej Brytanii
towary
usługi
do 31 grudnia 2020
od 1 stycznia 2021do 31 grudnia 2020od 1 stycznia 2021
wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WD​T)
eksport towarów (EX)
sprzedaż krajowa (S)
(wyjątki wymienione w art. 28l ustawy o VAT)
dostawa towarów i usług poza terytorium kraju (DPTK) 
świadczenie usług poza terytorium kraju (SUPTK)
​wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT)
import towarów (IM)
import usług z UE
(IU-zUE)
import usług spoza UE (IU-sUE)

 

Uwaga! W przypadku, gdy wysyłka lub transport towarów ze Zjednoczonego Królestwa na terytorium Polski (lub na odwrót) rozpoczął się przed 31 grudnia 2020, ale zakończył już po tym dniu, to takie przemieszczenie towarów będzie opodatkowane VAT na dotychczasowych zasadach (czyli np. jako WDT, WNT, sprzedaż wysyłkowa), a nie jako eksport/import towarów.​​

Dodatkowo, w przypadku, gdy pod​​czas wprowadzania dokumentu dla kontrahenta z Wielkiej Brytanii zostanie wybrana jedna z transakcji unijnych, wyświetla się następujące ostrzeżenie:

 ​​


Kliknięcie przycisku Napraw umożliwi przekierowanie do aktualnie czytanego tematu e-Pomocy lub ustawienie transakcji EX – Eksport towarów.

 

​Wprowadzanie korekt sprzedaży lub zakupu po 1 stycznia 2021 r.

Podczas wprowadzania korekt dla klienta z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej, dla których data zakończenia dostawy korekty będzie po 1 stycznia 2021, należy zastosować transakcję odpowiednią dla nowo obowiązujących przepisów.

W przypadku, gdy wprowadzana jest korekta faktury VAT sprzedaży lub zakupu dla klienta z Wielkiej Brytanii, z datą zakończenia dostawy po 1 stycznia 2021, wyświetla się następujące ostrzeżenie:

 

Kliknięcie przycisku Napraw umożliwi przekierowanie do aktualnie czytanego tematu e-Pomocy lub ustawienie transakcji EX – Eksport towarów.

 

Analogiczne ostrzeżenie wraz z akcją naprawczą wyświetla się dla klienta z Irlandii Północnej.

 

 

Wprowadzanie faktur zaliczkowych oraz ich korekt po 1 stycznia 2021 r.

Podczas wprowadzania faktur zaliczkowych oraz ich korekt dla kontrahenta z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej, dla których data otrzymania zaliczki nastąpiła po 1 stycznia 2021, należy zastosować transakcję odpowiednią dla nowo obowiązujących przepisów.

Uwaga! W przypadku, gdy wysyłka lub transport towarów ze Zjednoczonego Królestwa na terytorium Polski (lub na odwrót) rozpoczął się przed 31 grudnia 2020, ale zakończył już po tym dniu, to takie przemieszczenie towarów będzie opodatkowane VAT na dotychczasowych zasadach (czyli np. jako WDT, WNT, sprzedaż wysyłkowa), a nie jako eksport/import towarów.

Analogicznie, jak w przypadku dodawania faktury VAT sprzedaży wyświetla się odpowiednie ostrzeżenie wraz z akcją naprawczą dla klienta z Wielkiej Brytanii (zdj. 1) oraz Irlandii Północnej (zdj. 2).

zdj. 1

 

zdj. 2

 

Konfiguracja podmiotów założonych od wersji 34

W przypadku podmiotów założonych od wersji 34 nie ma potrzeby dodatkowej konfiguracji. Program domyślnie posiada odpowiednio ustawione parametry niezbędne do obsługi klientów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Konfiguracja podmiotów założonych w wersji 33 lub wcześniejszej

W przypadku podmiotów założonych w wersji 33 lub wcześniejszej należy dokonać kilku zmian dotyczących kontrahentów i państw. Aby to zrobić, należy:

1. Przejść do modułu Konfiguracja – Państwa, na liście państw odnaleźć Wielką Brytanię i kliknąć górne menu Popraw.

 

2. Parametr UE ustawić na Nie, następnie Zapisać zmiany.

 

3. Pozostając w słowniku państw należy kliknąć górne menu Dodaj.

 

4. W polu Nazwa wpisać Irlandia Północna, Kod państwa – XI, parametr UE ustawić na Tak oraz określić Stawki VAT, które będą używane dla Irlandii Północnej. Zapisać nowe państwo i p​rzypisać je do odpowiednich klientów.

 

5. Przejść do modułu Klienci, odnaleźć klientów, którzy pochodzą z Irlandii Północnej. Następnie należy Poprawić każdego osobno.


6. W zakładce Podstawowe wskazać Irlandię Północną jako Państwo w polu Adresu oraz w polu VATIN. Zapisać zmiany.

 

Kolejnym krokiem jest zmiana domyślnie przypisanej transakcji handlowej przy sprzedaży oraz zakupie, dla kontrahentów z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej. W tym celu należy:

1. Pozostając w module Klienci, przy liście filtrów kliknąć Więcej i zaznaczyć Państwo.

 

2. Filtr Państwo ustawić na Irlandia Północna, zaznaczyć wszystkich klientów (Ctrl+A), następnie z górnego menu Zbiorczo wybrać Podstawowe – Zmień transakcję handlową przy sprzedaży.

 

3. Ustawić odpowiednią Transakcję handlową przy sprzedaży, następnie kliknąć Zmień.

 

3. Zatwierdzić zmiany.

 

W analogiczny sposób dokonać zmiany transakcji handlowej przy zakupie oraz dla transakcji handlowej przy sprzedaży i zakupie dla klientów z Wielkiej Brytanii.


Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki