Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Gratyfikant GT – Jak włączyć obsługę Pracowniczych Planów Kapitałowych

Program: Gratyfikant GT, InsERT GT

Kategoria: Pracownicze Plany Kapitałowe



Informacje ogólne dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych można odnaleźć w osobnym zagadnieniu e-Pomocy.

Artykuł dotyczy obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych, która została zaimplementowana do programu Gratyfikant GT w wersji 1.57​

Aby włączyć obsługę PPK w Gratyfikancie GT, należy:

1. Z listy modułów wybrać Kartoteki – Instytucje, a następnie Dodaj. Jako rodzaj instytucji należy wybrać PPK.


2. Po wprowadzeniu instytucji przejść do modułu Administracja – Parametry, a następnie otworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe.


3. Włączyć znacznik Uczestnictwo w PPK, co spowoduje aktywowanie poniższych pól:
Instytucja finansowa: instytucja, z którą zawarto umowę o zarządzanie PPK (której kartoteka została założona w kroku pierwszym).



Odprowadzaj składki: znacznik odpowiada za dodawanie okresów, które są/lub nie są odprowadzane. Należy rozróżnić miesiąc naliczenia i miesiąc dokonywania wpłaty do PPK – określona w tym miejscu data oznacza miesiąc rozliczany, a nie miesiąc dokonywania wpłaty, który jest miesiącem następnym.




Wpłata podstawowa i dodatkowa pracodawcy, wpłata podstawowa pracownika: wartości procentowe odpowiednich wpłat.

Gdy obsługa PPK zostanie włączona, w danych pracownika zostanie dodana nowa zakładka PPK, w której należy wprowadzić informacje związane z obsługą, takie jak:


Uczestnictwo PPK: zaznaczenie spowoduje naliczanie wpłat dla pracownika i pojawienie się poniższych ustawień.

Miesiąc zgłoszenia do IF: miesiąc zgłoszenia do PPK, w tym miesiącu przy generowaniu plików zgłoszeniowych do agenta transferowego dane pracownika zostaną pobrane do pliku. Jeśli pracownik był już zgłoszony wcześniej do PPK, należy podać datę faktycznego zgłoszenia (w przeszłości), dzięki temu w bieżących miesiącach dane pracownika nie zostaną przesłane powtórnie.

Naliczaj wypłaty od: ustawa posługuje się pojęciem wpłat, podczas gdy w kadrach-płacach posługujemy się pojęciem obliczania/naliczania wpłat, co przypada na miesiąc poprzedni w stosunku do rozumienia ustawowego o PPK (tak samo jak w punkcie 3 „Odprowadzaj składki").

Numer w ewidencji PPK: nadawany przez PFR.

W tej zakładce można także ewidencjonować następujące wydarzenia związane z PPK dla danego pracownika:

  • deklaracje rezygnacji i wznowienia uczestnictwa w PPK

    • rezygnacja – według ustawy data złożenia deklaracji decyduje o momencie zaprzestania dokonywania wpłat – ustawa reguluje, że wpłat nie dokonuje się już w miesiącu złożenia deklaracji, czyli przekładając to na pojęcie naliczania wpłat, jest to miesiąc poprzedni, na przykład: złożenie przez pracownika deklaracji rezygnacji w maju 2020 roku skutkuje zaprzestaniem dokonywania wpłat w maju 2020, a co za tym idzie – nienaliczaniem wpłat już w wypłatach wypłaconych w kwietniu 2020; jest to ważne o tyle, że wypłaty te zostały już wypłacone, a nawet mogły zostać już przekazane wpłaty do instytucji finansowej;
      - automatycznie podpowie się także miesiąc wznowienia naliczania wpłat – ustawa zobowiązuje pracodawcę do ponownego wpłacania wpłat w kwietniu 2023 roku (potem co kolejne 4 lata 2027, 2031…), jeśli pracownik ponownie nie złoży deklaracji rezygnacji z wpłat – dlatego miesiąc wznowienia naliczania zostanie ustawiony na marzec 2023 (2027…);
      - dla osób, które w międzyczasie ukończyły 55 lat, miesiąc wznowienia nie jest wypełniany – zgodnie z ustawą takie osoby nie podlegają wznowieniu dokonywania wpłat, chyba że złożą osobną deklarację;

    • wznowienie – data złożenia deklaracji wznowienia (po wcześniejszej deklaracji rezygnacji) decyduje według ustawy o momencie wznowienia dokonywania wpłat (należy je wznowić w miesiącu następnym od złożenia deklaracji); przekładając to na pojęcie naliczania wpłat, jest to ten sam miesiąc, w którym złożono deklarację.

Aby ułatwić (szczególnie w momencie objęcia firmy przepisami ustawy) ustawienia wyżej wymienionych wartości dla poszczególnych pracowników, w module Ewide​ncja osobowa dodano Sekcję PPK  Zapisz do w górnym menu Operacje. Umożliwia ona wskazanie zbiorczo pracowników objętych PPK, w konkretnym wskazanym miesiącu.



​Zagadnienie należy do zbioru zagadnień związanych z obsługą Pracowniczych Planów Kapitałowych w Gratyfikancie GT​.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki