Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Subiekt GT – Gdzie dodać czytnik kodów kreskowych?

Program: InsERT GT, Subiekt GT

Kategoria: Urządzenia zewnętrzne

​Czytnik kodów kreskowych podłączony przez RS-232 dodać można w programie Kasiarz GT. W tym celu należy:

1. Z poziomu Subiekta GT wybrać z górnego menu PodmiotUruchomKasiarza GT.


2. W Kasiarzu GT wejść do modułu Czytniki kodów kreskowych i kliknąć przycisk Dodaj.


3. W oknie, które się wyświetli wybrać Uniwersalny czytnik kodów kreskowych i kliknąć OK.


4. W oknie Konfiguracja wpisać nazwę czytnika.


5. W zakładce Tryb pracy wybrać jeden z dwóch trybów:

  • prosty – Wskazanie tej pozycji przełącznika oznaczać będzie, że każdy odebrany znak z czytnika zostanie zapisywany do bufora klawiatury, w taki sposób, jakby został odczytany z klawiatury. Odczytany znak pojawia się wówczas w aktywnej kontrolce.
  • automatyczny – Praca w trybie automatycznym przebiega w następujący sposób: w pierwszej kolejności z czytnika odczytywany jest cały kod kreskowy (a nie znak). Jeśli w bazie towarów programu znajduje się towar z takim kodem kreskowym, to do dokumentu automatycznie dodawana jest pozycja z tym towarem i ilością równą 1.
    Jeśli natomiast odczytany kod kreskowy z czytnika jest kodem kreskowym o zmiennej masie lub ilości, to odczytywany jest z niego kod towaru oraz masa lub ilość towaru. Gdy w bazie towarów programu znajdzie się towar posiadający kod kreskowy równy odczytanemu i zdekodowanemu kodowi, to do dokumentu dodawana jest pozycja z tym towarem i ilością równą zdekodowanej masie lub ilości.
    Jeśli odczytany kod kreskowy z czytnika jest kodem kreskowym o zmiennej cenie, to dekodowany jest z niego kod towaru oraz wartość sprzedanego towaru. Gdy w bazie programu znajduje się towar posiadający kod kreskowy równy odczytanemu i zdekodowanemu kodowi, to do dokumentu dodawana jest pozycja z tym towarem z wartością równą zdekodowanej wartości sprzedanego towaru i ilością, która wynika z wyliczenia stosunku wartości sprzedaży towaru do jego ceny.

Przy wybraniu trybu automatycznego należy dodatkowo zdefiniować:
  • PRZYROSTEK – Pole to jest aktywne, gdy został wybrany automatyczny tryb pracy. Aby czytnik prawidłowo pracował w tym trybie, powinien być zaprogramowany w taki sposób, aby po wysłaniu kodu kreskowego wysyłał dodatkowo jakiś przyrostek, np.: znak ENTER lub znak ETX. Przyrostek zaprogramowany w czytniku należy wprowadzić w postaci liczby w systemie dziesiętnym. Jeżeli przyrostek składa się z więcej niż jednego znaku, to znaki przyrostka w postaci liczb należy oddzielić przecinkiem np. 13,10.
  • SPOSÓB IDENTYFIKACJI KODU KRESKOWEGO – Pozycje tego przełącznika pozwolą ustalić kolejność, w jakiej program będzie identyfikować kody kreskowe odczytane z czytnika.
  • NAJPIERW KOD ZMIENNY, PÓŹNIEJ KOD STAŁY – Jeżeli wybrano tę pozycję przełącznika, program najpierw próbuje dodać pozycję, traktując kod kreskowy jako kod zmienny. Jeśli operacja się nie powiedzie, program spróbuje dodać pozycję, traktując kod kreskowy jako kod stały.
  • NAJPIERW KOD STAŁY, PÓŹNIEJ KOD ZMIENNY – Jeżeli wybrano tę pozycję przełącznika, program najpierw próbuje dodać pozycję, traktując kod kreskowy jako kod stały. Jeśli operacja się nie powiedzie, program spróbuje dodać pozycję, traktując kod kreskowy jako kod zmienny.
  • TYLKO KOD ZMIENNY – Jeżeli wybrano tę pozycję przełącznika, program próbuje dodać pozycję, traktując kod kreskowy tylko jako kod zmienny.
  • TYLKO KOD STAŁY – Jeżeli wybrano tę pozycję przełącznika, program próbuje dodać pozycję, traktując kod kreskowy tylko jako kod stały.
  • SPRAWDZAJ CYFRY KONTROLNE – Wskazanie tego znacznika powoduje, że jeśli kod kreskowy jest kodem stałym zgodnym z EAN lub UPC, to kontrolowana jest wartość jego cyfry kontrolnej. Jeśli kod kreskowy jest kodem zmiennym, to kontrolowane są jego obie cyfry kontrolne. Jeśli odczytana cyfra kontrolna jest różna od wyliczonej, a znacznik ten jest zakreślony, to program odrzuca (ignoruje) taki kod kreskowy.
  • USUWAJ POCZĄTKOWE ZERA KODU KRESKOWEGO – Zakreślenie tego znacznika powoduje usuwanie początkowych zer z odczytanego kodu kreskowego. Znacznik stosuje się dla kodów stałych i zmiennych. Jeśli np. podczas odczytu kodu zmiennego 2800050020350 omawiany znacznik jest zakreślony, wtedy kod towaru wyniesie 5. Jeśli natomiast znacznik ten nie został zakreślony, wtedy kod towaru zostanie określony jako 0005.

6. W zakładce Połączenie wprowadzić nazwę portu COM, pod który podłączony jest czytnik. Sprawdzić to można w menedżerze urządzeń systemu Windows.


7. W zakładce Filtr, zaznaczając jedną z dwóch pozycji przełącznika, można ustalić, czy odbierane mają być wszystkie znaki, czy tylko wybrane. W tym drugim wypadku dodatkowe znaczniki pozwalają ustalić, jakiego typu znaki będą brane pod uwagę. Mogą to być litery, cyfry, znaki sterujące (np. znak tabulacji), znak ENTER (znaki sterujące to znaki o kodzie 13, znak ENTER to znak o kodzie 13 dziesiętne). Urządzenie zapisać przyci​skiem OK.

 
Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki