Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rewizor nexo i Rachmistrz nexo – Jak przekazać dane rozliczeniowe VAT do jednostki nadrzędnej?

Program: InsERT nexo, Rachmistrz nexo, Rewizor nexo

Kategoria: Deklaracje skarbowe i JPK

Uwaga!! Od momentu wskazania w systemie nadrzędnej jednostki samorządowej, program blokuje możliwość wystawienia standardowych deklaracji VAT-7/7K oraz UE i UEK.

Dane rozliczeniowe VAT można stworzyć i wysłać tylko wtedy, gdy zostanie wybrana nadrzędna jednostka samorządu. Aby ją wybrać, należy:

1. Kliknąć ikonę w prawym górne menu i wybrać nazwę firmy.

 

2. Po kliknięciu opcji Popraw, w polu Jednostka nadrzędna dla rozliczeń VAT, np. Jednostka Samorządu Terytorialnego wybrać z listy jednostkę nadrzędną (Jednostka nadrzędna może zostać uzupełniona już w kreatorze tworzenia podmiotu InsERT nexo).

 

Dane rozliczeniowe VAT przekazuje się do jednostki nadrzędnej, wykorzystując tzw. Deklaracją cząstkową. Aby ją wystawić, należy:

1. Przejść do modułu Deklaracje skarbowe i JPK, gdzie na zakładce Deklaracje skarbowe kliknąć górne menu Dodaj i wybrać Deklaracja skarbowa.

 

2. W polu Deklaracja wpisać Cząstkowa i wybrać deklarację.

 

Formularz deklaracji cząstkowej zbudowany jest tak samo jak standardowy formularza VAT-7. Różnica polega na tym, że wartości wykazane w deklaracji cząstkowej nie są zaokrąglane. Należy pamiętać o tym, że deklaracja cząstkowa podmiotu podrzędnego nie podlega żadnym operacjom związanym z elektroniczną wysyłką.

Deklarację cząstkową można wysłać mailem lub zapisać, a następnie przesłać do jednostki nadrzędnej (np. w formie PDF). Aby to zrobić, należy:

1. W module Deklaracje skarbowe i JPK, na zakładce Deklaracje skarbowe zaznaczyć deklarację cząstkową, kliknąć górne menu Operacje i wybrać Drukuj.

 

2. Wybrać Wyślij e-mail lub Zapisz do folderu (obie opcje mogą być zaznaczone jednocześnie) i kliknąć przycisk OK.

 

Należy pamiętać o tym, że oprócz przesyłania cząstkowej deklaracji VAT-7/7K/UE/UEK jednostka podległa ma możliwość przesyłania informacji o swoich rozliczeniach w postaci pliku JPK_VAT.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki