e-Pomoc techniczna
Gratyfikant GT – Jak obsłużyć w programie przekroczenie limitu składek ZUS przez pracownika?
Program: Gratyfikant GT, InsERT GT
Kategoria: Wynagrodzenia
Jeśli pracownik przekroczył roczny limit składek ZUS, ponieważ otrzymuje wynagrodzenie również z innego źródła, należy ustalić dla niego limit przekroczenia podstawy wymiaru składek społecznych. Do dotychczasowych danych (danych wdrożeniowych, wypłat, rachunków) konieczne jest dodanie sumy dochodów wpisanych w ewidencji innych dochodów.
W tym celu należy:
1. Z listy modułów wybrać Kadry – Umowy o pracę, kliknąć prawym przyciskiem myszy umowę, do której zostanie dodany inny dochód, i wybrać opcję Inne dochody i koszty – Ewidencja innych dochodów.
2. W oknie, które się wyświetli wybrać opcję Dodaj.
3. Uzupełnić Datę dopisania dochodu, Kwotę dochodu, rok, do którego ma być doliczany oraz opcjonalnie Opis. Zapisać przyciskiem OK.
Jeśli po obliczeniach powstała nadpłata składek, należy ją zwrócić pracownikowi. W takiej sytuacji konieczne jest dodanie składnika, który jest opodatkowany i wchodzi do ubezpieczenia zdrowotnego, ale nie wchodzi do składek społecznych.
W tym celu należy:
1. Z listy modułów wybrać Definicje – Składniki płacowe i kliknąć opcję Dodaj.
2. W oknie Składnik płacowy wprowadzić Nazwę składnika oraz zostawić zaznaczoną opcję Wchodzi do podstawy opodatkowania.
3. Na zakładce Parametry oznaczyć, że składnik wchodzi jedynie do podstawy ubezpieczenia zdrowotnego. Zatwierdzić przyciskiem OK.
4. Skorygować wynagrodzenie pracownika dodając wcześniej stworzony składnik do wypłaty w obliczonej wysokości.
5. Ze względu na zaniżoną podstawę do chorobowego (pobrana większa składka ZUS) konieczne jest skorygowanie kwoty do chorobowego w miesiącach, w których wystąpiły nadpłaty składek ZUS. W tym celu należy z listy modułów wybrać Płace – Wypłaty, zaznaczyć wynagrodzenie, którego kwota do chorobowego będzie korygowana i skorzystać z opcji Edytuj kwoty do chorobowego i urlopowego, dostępnej w górnym menu Operacje. Wprowadzenie zmian do podstawy chorobowego zostało opisane w osobnym artykule e-Pomocy technicznej.