Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rachmistrz nexo i Rewizor nexo – Rozliczanie składki na ubezpieczenie zdrowotne od stycznia 2022 r. w ryczałcie

Program: InsERT nexo, Rachmistrz nexo, Rewizor nexo

Kategoria: Deklaracje ZUS, Deklaracje skarbowe i JPK, Wspólnicy

​Podstawa prawna

Dz. U. z 2021 r. poz 2105 (Ustawa z dnia 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw)

Brak odliczenia składki zdrowotnej:

Art. 1 uchyla art. 27b. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
Art. 9 uchyla art. 13 w ustawie o ryczałcie

Sposób liczenia składki:

art. 15 – zmienia/dodaje art. 79a oraz 81 w świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych​

Składka na ubezpieczenie zdrowotne – informacje ogólne

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% od podstawy. W przeciwieństwie do 2021 roku, w którym można było odliczyć składkę zdrowotną od podatku w wysokości 7,75% podstawy składki, obecnie nie można jej odliczać. Kolejną zmianą jest brak stałej, deklarowanej podstawy składki zdrowotnej. Podstawa składki jest zależna od osiągniętego przychodu zgodnie z poniższą tabelą.


Zmiany w programie

Kartoteka wspólnika (moduł Ewidencje pomocnicze – Wspólnicy, zakładka Podatki w kartotece)

 

W kartotece wspólnika na zakładce Podatki wyodrębniono formę opodatkowania Ryczałt ewidencjonowany, dzięki czemu program księgowy może właściwie policzyć składkę zdrowotną w przypadku każdej z form opodatkowania.

 

Kartoteka wspólnika (moduł Ewidencje pomocnicze – Wspólnicy, zakładka Dane ubezpieczeniowe w kartotece)

 


W kartotece wspólnika na zakładce Dane ubezpieczeniowe użytkownik może poprawić dane ubezpieczenia ZUS i w podstawie do ubezpieczenia zdrowotnego wskazać jedną z metod naliczania:
Wg dochodu/przychodu – oznacza, że podstawa będzie określana wg dochodu z poprzedniego miesiąca w stosunku do miesiąca, za który będzie naliczana składka. To ustawienie wynika z regulacji Polskiego ładu i powinno być ustawione dla okresu naliczeń, począwszy od stycznia 2022. W przypadku formy opodatkowania "ryczałt ewidencjonowany" ustawionej na zakładce Podatki, podstawa do zdrowotnego określana będzie na podstawie przychodu (pobranego z wystawionej zaliczki ryczałtowej PIT – o ile została wystawiona) bądź na podstawie ewidencji przychodów.
Na podstawie przychodu z poprzedniego roku (dostępne dla podatników, którzy cały poprzedni rok prowadzili działalność gospodarczą. Wymaga podania przychodów z roku poprzedniego pomniejszonych o kwotę opłaconych w poprzednim roku kalendarzowym składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub odliczone od dochodu, na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie podanych przychodów system wyliczy automatycznie miesięczną podstawę składki zdrowotnej. Tak ustaloną podstawę na ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczony stosuje przez cały rok kalendarzowy)
Zwolnienie ze składki zdrowotnej (poprzez odznaczenie znacznika Zdrowotne – naliczaj)

 

Deklaracja Zaliczka (miesięczna/kwartalna) ryczałtowa PIT (moduł Deklaracje i JPK – Deklaracje skarbowe i JPK)

 

Dodano nowe deklaracje dla ryczałtu ewidencjonowanego na rok 2022.

Fundusze i ubezpieczenia ZUS (moduł Ewidencje dodatkowe – Konfiguracja – Fundusze i ubezpieczenia ZUS)

 ​

W module zaktualizowano wartości parametrów.

Zagadnienie należy do zbioru zagadnień opisujących sposoby naliczania składek zdrowotnych po wejściu w życie Polskiego Ładu.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki