Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Gratyfikant nexo – Jak określić moment przekazania wpłat na PPK do instytucji finansowej?

Program: Gratyfikant nexo, InsERT nexo

Kategoria: Konfiguracja, Pracownicze Plany Kapitałowe

​Od wersji 32.0.0 Gratyfikanta nexo udostępniono możliwość określenia momentu przekazania wpłat na PPK do instytucji finansowej. Aby wskazać preferowany termin, należy przejść do modułu Ewidencje dodatkowe Konfiguracja Parametry PPK. Zaznaczyć wybraną opcję w sekcjach Termin dokonywania wpłat do PPK oraz Data dokonywania wpłat, po czym zapisać zmiany (należy pamiętać, że edycja parametrów nie wpłynie na już wyliczone listy płac)​.

 

​W sekcji Termin dokonywania wpłat do PPK dostępne są dwa ustawienia:

  • w miesiącu naliczenia wynagrodzenia – podatek naliczany w bieżącej wypłacie,

  • do 15. dnia następnego miesiąca – podatek naliczany w miesiącu dokonania wpłaty do PPK (opcja domyślna dla nowych podmiotów; dodatkowo przy tej opcji można określić dzień wpłaty).

Uwaga!
Zarówno wpłaty podstawowe, jak i dodatkowe do PPK finansowane przez pracodawcę, stanowią przychód ze stosunku pracy. Powstaje on jednak dopiero w momencie dokonania wpłaty tych środków do instytucji finansowej. Pracodawca nie może pobrać zaliczki przed powstaniem przychodu u pracownika. W takim przypadku przychód pracownika z tego tytułu pracodawca doliczy do przychodu ze stosunku pracy wykazywanego w informacji PIT-11 za rok, w którym pracownik otrzymał ten przychód. U pracownika może więc wystąpić konieczność dopłaty podatku przy rozliczeniu rocznym.

Wpłatę PPK należy przekazać do 15. dnia następnego miesiąca po dacie wypłaty (np. wypłata 31 marca -> wpłata PPK do 15 kwietnia lub wypłata 10 kwietnia -> wpłata do 15 maja). Obowiązek naliczenia podatku od wpłaty PPK pracodawcy powstaje w momencie wpłaty do IF.

Dla zobrazowania działania programu poniżej znajdują się możliwe scenariusze wraz z ich opisem. W opisie wykorzystano następujące wyrażenia:
wpłata PPK – używane jest pojęcie „wpłata PPK”, aby rozróżnić ją od wypłaty wynagrodzenia,
IF – instytucja finansowa.​

Scenariusz nr 1


  • wpłata PPK w miesiącu wypłaty wynagrodzenia

    Przykład: wypłata za marzec wypłacona 31 marca, wpłata PPK przekazana 31 marca.
    Wpłata PPK została przekazana do IF w tym samym miesiącu, co wypłata wynagrodzenia. Oznacza to, że podatek od wpłaty PPK pracodawcy można naliczyć na tej samej wypłacie.
  • wpłata PPK do 15. dnia następnego miesiąca

    Przykład: wypłata za marzec wypłacona 31 marca, wpłata PPK przekazana 15 kwietnia.
    Podatek od wpłaty PPK pracodawcy za marzec powinien być naliczony w wypłacie z 30 kwietnia (za kwiecień).

Scenariusz nr 2
  • wpłata PPK w miesiącu wypłaty wynagrodzenia

    Przykład: wypłata za marzec wypłacona 10 kwietnia, wpłata PPK przekazana 15 kwietnia.
    Wpłata PPK nastąpiła później niż wypłata, więc podatek od wpłaty PPK pracodawcy nie zostanie naliczony, ponieważ wypłata w tym miesiącu już nastąpiła. Sytuacja ta wpłynie na deklarację PIT-11 (nastąpi wyrównanie).
  • wpłata PPK do 15. dnia następnego miesiąca

    Przykład 1: wypłata za marzec wypłacona 10 kwietnia, wpłata PPK przekazana 15 maja.
    Podatek od wpłaty pracodawcy do PPK nie jest obliczany, bo przychód z tego tytułu powstał dopiero po naliczeniu wypłaty. Odpowiednie kwoty będą uwzględnione w PIT-11.​

    Przykład 2: wypłata za marzec wypłacona 10 kwietnia, wpłata przekazana 5 maja.
    Podatek od wpłaty pracodawcy do PPK będzie obliczony w wypłacie – przychód powstał przed naliczeniem wypłaty.​

W naliczonej wypłacie dodano pole Do opodatkowania. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie wysokości, w jakiej w danej wypłacie zostanie uwzględniona wpłata na PPK, która zostanie o​podatkowana. Wartość, jaka pojawi się w tym polu, uzależniona jest od ustawień wcześniej omawianych parametrów (może to być kwota wyliczona w bieżącej wypłacie, wynikająca z miesiąca poprzedniego lub zerowa – wtedy podatek zostanie uwzględniony w PIT-11).


Informacja ta została umieszczona również w Rachunku.​

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki